Minister M. Lajčák otvoril slovenské veľvyslanectvo v Jerevane

24.2.2020 | Aktivity ministra

„Som presvedčený, že stála diplomatická prítomnosť Slovenska v Arménsku povedie ku ďalšiemu rozvoju vzťahov medzi našimi krajinami nielen v politickej, či kultúrnej ale aj ekonomickej oblasti." Také sú slová ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka, ktorý dnes (24. februára 2020) v rámci oficiálnej návštevy Arménska otvoril Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jerevane. „Otvorenie stáleho zastúpenia po 27 rokoch od nadviazania diplomatických stykov otvára novú kapitolu našich vzťahov," podčiarkol šéf slovenskej diplomacie.

 

V Jerevane minister M. Lajčák rokoval s arménskym ministrom zahraničných vecí Zohrabom Mnacakanianom a prijal ho predseda vlády Nikola Pašinian. „Nerokovali sme len o bilaterálnych slovensko-arménskych vzťahoch, ale našu pozornosť sme venovali aj ďalším témam, vrátane vzťahov Európskej únie a Arménska aj v kontexte očakávaného júnového summitu Východného partnerstva, kde je Arménsko členom," doplnil šéf slovenskej diplomacie. Nielen Slovensko podľa M. Lajčáka sleduje vývoj v Arménsku. „Je dôležité, aby boli kľúčové reformy v tejto krajine v súlade s princípmi právneho štátu, a aby boli založené na inkluzívnom dialógu s celou spoločnosťou," zdôraznil. Minister M. Lajčák pri rokovaní s arménskymi partnermi zdôraznil, že Slovensko už v apríli minulý rok ratifikovalo Komplexnú a posilnenú dohodu o partnerstve medzi EÚ a Arménskom (tzv. CEPA).

 

Minister M. Lajčák v súvislosti s minuloročným predsedníctvom Slovenskej republiky v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pri stretnutiach s arménskymi partnermi zdôraznil plnú podporu Slovenska úsiliu o mierové riešenie konfliktu o Náhorný Karabach.    

Otvorenie ZÚ SR v Jerevane. Otvorenie ZÚ SR v Jerevane. Otvorenie ZÚ SR v Jerevane s arménskym ministrom zahraničných vecí Zohrabom Mnacakanianom. Otvorenie ZÚ SR v Jerevane s arménskym ministrom zahraničných vecí Zohrabom Mnacakanianom. Otvorenie ZÚ SR v Jerevane. Otvorenie ZÚ SR v Jerevane.
Tlačová konferencia s arménskym ministrom zahraničných vecí Zohrabom Mnacakanianom. Tlačová konferencia s arménskym ministrom zahraničných vecí Zohrabom Mnacakanianom. S arménskym ministrom zahraničných vecí Zohrabom Mnacakanianom. S arménskym ministrom zahraničných vecí Zohrabom Mnacakanianom. Rokovanie s arménskym ministrom zahraničných vecí Zohrabom Mnacakanianom. Rokovanie s arménskym ministrom zahraničných vecí Zohrabom Mnacakanianom.
S arménskym ministrom zahraničných vecí Zohrabom Mnacakanianom. S arménskym ministrom zahraničných vecí Zohrabom Mnacakanianom. Slávnostná recepcia pri príležitosti otvorenia ZÚ SR v Jerevane Slávnostná recepcia pri príležitosti otvorenia ZÚ SR v Jerevane S arménskym predsedom vlády Nikolom Pašinianom. S arménskym predsedom vlády Nikolom Pašinianom.
Rokovanie s arménskym predsedom vlády Nikolom Pašinianom. Rokovanie s arménskym predsedom vlády Nikolom Pašinianom.