Minister M. Lajčák vystúpil na zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve

25.2.2020 | Aktivity ministra

Vystúpenie na segmente na vysokej úrovni v rámci 43. zasadnutia Rady Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva a séria rokovaní s predstaviteľmi OSN, Rady Európy, Medzinárodného výboru Červeného kríža, Medzinárodného olympijského výboru, či Moldavska a Palestíny, alebo otvorenie výstavy "Amazing Planet" slovenského fotografa Filipa Kuliševa v ženevskom Paláci národov. Taký bol dnešný (25. februára 2020) program ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka v Ženeve.

 

„V rozhovore s Michelle Bacheletovou som sa zameral na význam prepojenia medzi multilateralizmom, bezpečnosťou a dodržiavaním ľudských práv," uviedol minister M. Lajčák po rokovaní s vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva, bývalou prezidentkou Chile, Michelle Bacheletovou. Ako povedal, témou bol aj vývoj situácie na Ukrajine, ktorá bola jednou z priorít nedávno skončeného slovenského predsedníctva v Organizácií pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

 

Počas rokovaní s generálnou tajomníčkou Rady Európy Mariou Pejčinović Burić partneri konštatovali potrebu uskutočnenia reforiem tejto organizácie. Minister M. Lajčák pritom vyjadril podporu generálnej tajomníčke pri reformných procesoch Rady Európy.

 

Spolupráca OBSE, ako aj zhodnotenie slovenského predsedníctva v OBSE boli predmetom rozhovoru M. Lajčáka s prezidentom Medzinárodného výboru Červeného kríža Petrom Maurerom. „Ocenil som aktivity organizácie a podporu Medzinárodného výboru Červeného kríža pri oprave mosta v Stanici Luhanska a presadenie zmeny ukrajinského zákona o humanitárnom odmínovaní," vyhlásil M. Lajčák.

 

Na stretnutí s generálnou riaditeľkou Úradovne OSN v Ženeve Tatianou Valovaya minister M. Lajčák prerokoval aj otázky fungovania Konferencie o odzbrojení a efektívneho využitia tohto mnohostranného fóra pre otázky odzbrojenia.

 

Minister M. Lajčák absolvoval v Ženeve aj bilaterálne rokovanie s palestínskym rezortným partnerom Riyadom al-Malikim o stave blízkovýchodného mierového procesu a jeho mierového riešenia, ktorého základom je dvojštátne usporiadanie garantujúce mier obom stranám. V rámci rokovania s moldavským partnerom Aureliom Ciocoim vyjadril šéf slovenskej diplomacie podporu eurointegračnému procesu Moldavska v kontexte náročného reformného procesu.

 

Športová diplomacia bola témou obedu M. Lajčáka s predsedom Medzinárodného olympijského výboru Thomasom Bachom. „Náš rozhovor sa venoval aktuálnym výzvam olympijského hnutia, ale napríklad tiež prienikom medzi diplomaciou a športom," uviedol M. Lajčák po stretnutí, na ktorom sa zúčastnila aj členka MOV Danka Barteková.

 

Osobitným bodom programu šéfa slovenskej diplomacie bolo otvorenie výstavy "Amazing Planet" známeho slovenského fotografa Filipa Kuliševa v ženevskom Paláci národov. „Filip Kulišev je známy slovenský fotograf, ktorého prácu netreba predstavovať, hovorí totiž za seba. Som rád, že som aj týmto spôsobom prispel k šíreniu dobrého mena slovenskej fotografie," uzavrel M. Lajčák.

Vystúpenie na segmente na vysokej úrovni v rámci 43. zasadnutia Rady Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Vystúpenie na segmente na vysokej úrovni v rámci 43. zasadnutia Rady Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Vystúpenie na segmente na vysokej úrovni v rámci 43. zasadnutia Rady Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Vystúpenie na segmente na vysokej úrovni v rámci 43. zasadnutia Rady Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva S generálnou tajomníčkou Rady Európy Mariou Pejčinović Burić. S generálnou tajomníčkou Rady Európy Mariou Pejčinović Burić.
S generálnou tajomníčkou Rady Európy Mariou Pejčinović Burić. S generálnou tajomníčkou Rady Európy Mariou Pejčinović Burić. S prezidentom Medzinárodného výboru Červeného kríža Petrom Maurerom. S prezidentom Medzinárodného výboru Červeného kríža Petrom Maurerom. S generálnou riaditeľkou Úradovne OSN v Ženeve Tatianou Valovaya. S generálnou riaditeľkou Úradovne OSN v Ženeve Tatianou Valovaya.
S generálnou riaditeľkou Úradovne OSN v Ženeve Tatianou Valovaya. S generálnou riaditeľkou Úradovne OSN v Ženeve Tatianou Valovaya. otvorenie výstavy otvorenie výstavy "Amazing Planet" známeho slovenského fotografa Filipa Kuliševa v ženevskom Paláci národov otvorenie výstavy otvorenie výstavy "Amazing Planet" známeho slovenského fotografa Filipa Kuliševa v ženevskom Paláci národov
otvorenie výstavy otvorenie výstavy "Amazing Planet" známeho slovenského fotografa Filipa Kuliševa v ženevskom Paláci národov S predsedom Medzinárodného olympijského výboru Thomasom Bachom S predsedom Medzinárodného olympijského výboru Thomasom Bachom S predsedom Medzinárodného olympijského výboru Thomasom Bachom S predsedom Medzinárodného olympijského výboru Thomasom Bachom
Podpis do Zlatej knihy MOV. Podpis do Zlatej knihy MOV. S moldavským partnerom Aureliom Ciocoim S moldavským partnerom Aureliom Ciocoim S moldavským MiZV S moldavským MiZV
S palestínskym rezortným partnerom Riyadom al-Malikim S palestínskym rezortným partnerom Riyadom al-Malikim S vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva, bývalou prezidentkou Chile, Michelle Bacheletovou S vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva, bývalou prezidentkou Chile, Michelle Bacheletovou S vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva, bývalou prezidentkou Chile, Michelle Bacheletovou S vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva, bývalou prezidentkou Chile, Michelle Bacheletovou