Výstava 1989: Velvet Revolution v budove Európskej komisie Berlaymont
Výstava 1989: Velvet Revolution v budove Európskej komisie Berlaymont
Brusel (11. novembra 2019) - V budove Európskej komisie Berlaymont je od pondelka umiestnená výstava informačných plagátov a fotografií slovenských a českých autorov, ktorí zachytili atmosféru demonštrujúcich novembrových námestí 1989. Prehliadku ikonických čierno-bielych fotografií z rôznych miest Československa zaujímavo dopĺňajú informačné plagáty, ktoré prevedú návštevníkov jednotlivými udalosťami a postupnými krokmi pri rúcaní totalitného komunistického režimu až k prvým slobodným voľbám a budovaniu demokracie.
Výstavu otvorili podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, komisárka Věra Jourová, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a stály predstaviteľ ČR pri EÚ, veľvyslanec Jakub Dürr.
V úvodných príhovoroch sa zhodli v tom, že rok 1989 bol bezpochyby najvýznamnejším rokom v našej novodobej histórii. Rovnako všetci štyria zdôraznili odkaz Novembra 1989 a potrebu naďalej brániť a rozvíjať demokratické hodnoty a slobody, na ktorých stojí naša spoločnosť a Európska únia.
„Nežná revolúcia nám umožnila stať sa členmi Európskej únie a NATO,“ povedal šéf slovenskej diplomacie M.Lajčák. Pripomenul tiež, že heslo Nežnej revolúcie Pravda zvíťazí, je relevantné aj dnes. „Vidíme ničenie pravdy falošnými správami, konšpiračnými teóriami a propagandou, ktoré ich autori (a často sú to dokonca štáty) šíria v snahe podkopať demokraciu.“
Vernisáž výstavy sa začala vystúpením Slovenského folklórneho spolku v Belgicku Akodoma. Súbor špeciálne na toto podujatie pripravil originálnu choreografiu Nežná revolúcia 1989, ktorá využila prvky ľudového tanca z Horehronia. Tanečníci oblečení v civile, s využitím originálnych výkrikov a skandovania z námestí pomocou „horehronských dupákov“ navodili revolučné odhodlanie ľudí zvrhnúť totalitu a vybojovať demokratické zmeny. Súčasťou originálnej choreografie bola aj gitara a spev Tomáša Kukliša s piesňou Karla Kryla Anděl. Vznikla tak pravá atmosféra ako na námestiach v novembri 1989.
Počas vernisáže sa na veľkorozmernej obrazovke objavovali fotografie z námestí 1989 a potom aj kresby českého umelca s psedonymom Martin 3AX, ktorý naživo vytváral kresby s motívmi Nežnej revolúcie.
Na vernisáži výstavy sa zúčastnilo asi 400 Slovákov, Čechov a zahraničných návštevníkov, členovia Európskej komisie aj poslanci Európskeho parlamentu.
Stále zastúpenie SR pri EÚ pripravilo výstavu aj vernisáž v spolupráci s Českým centrom v Bruseli, kabinetmi komisárov V. Jourovej a M. Šefčoviča a Stálym zastúpením ČR pri EÚ. Výstava potrvá do 22. novembra a potom sa presunie do Európskej školy III/Ixelles v Bruseli.
Podujatia na pripomenutie Nežnej revolúcie 1989 v Bruseli sa začali už v septembri tohto roku krátkym filmovým festivalom a budú pokračovať do decembra. V stredu 13.novembra sa koná vernisáž výstavy v Európskom parlamente v Bruseli, na ktorej opäť spolupracovalo aj Stále zastúpenie SR pri EÚ, a 21. a 22. novembra vystúpi v Bruseli v divadle MARNI Slovenské komorné divadlo Martin s Havlovou adaptáciou hry Žobrácka opera.
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
![]() |