O dynamicky rozvíjajúcich sa vzťahoch s Gréckom rokoval štátny tajomník F. Ružička s novým gréckym veľvyslancom G. Dimitriadisom

16.12.2019 | Aktivity štátnych tajomníkov

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky František Ružička prijal dnes 16. decembra 2019 nového gréckeho veľvyslanca v Slovenskej republike Georgiosa Dimitriadisa.

 

Štátny tajomník rezortu diplomacie ocenil dynamiku rozvoja vzťahov Slovenska s Gréckom na rôznych úrovniach, pričom v tejto súvislosti poukázal predovšetkým na zvýšenú intenzitu kontaktov medzi našimi krajinami v ostatnom období. „Existujúci potenciál pre ďalšie prehlbovanie spolupráce som vnímal aj počas mojich nedávnych rokovaní v Aténach v septembri 2019. Považujem preto za dôležité využiť tento obojstranný záujem o ďalší rozvoj vzťahov a v čo najskoršom čase ho pretaviť do konkrétnych projektov,“ zdôraznil František Ružička. Vzájomnú spoluprácu rozvíja Grécko a Slovensko aj v oblasti turizmu. Štátny tajomník preto pripomenul, že „Grécko je už dlhodobo populárnou destináciou pre slovenských cestovateľov, naším cieľom je však prilákať viac gréckych turistov na Slovensko.“

 

Stretnutiu dominovali predovšetkým témy spolupráce v politickej, ekonomickej či kultúrnej oblasti, avšak vzhľadom na spoločné členstvo našich krajín v EÚ či NATO, predmetom rozhovoru boli aj multilaterálne otázky rozširovania Európskej únie, migrácie či prípravy budúceho európskeho rozpočtu. „Grécko je náš dôležitý partner v medzinárodných organizáciách a pretrvávajúce úsilie o zbližovanie našich pozícií je preto samozrejmosťou. Identicky hodnotíme perspektívy rozširovania EÚ. Otvorenie prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom je našim spoločným záujmom. V diskusii o budúcom rozpočte EÚ sú naše priority taktiež veľmi podobné, rovnako ako Grécko napríklad podporujeme zachovanie objemu prostriedkov na oblasť kohézie a spoločnej poľnohospodárskej politiky, ale zhodneme sa aj na potrebe navýšenia financií na globálne výzvy, medzi ktoré patrí aj migrácia. Potrebujem však k tomu dostatočne ambiciózny rozpočet,“ konštatoval štátny tajomník rezortu diplomacie.

 

Partneri počas rokovania osobitne ocenili konštruktívnu spoluprácu na multilaterálnych fórach, predovšetkým v oblasti podpory kandidatúr do medzinárodných organizácií.