Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Назад

Filmový festival EÚ 2017 v Indii sa predstavil v Dillí

Filmový festival EÚ 2017 v Indii sa predstavil v Dillí

12.6.2017 | India

Slávnostné otvorenie 22. ročníka Filmového festivalu Európskej únie sa konalo 9. júna 2017 v Dillí za účasti veľvyslancov a diplomatov členských štátov EÚ, filmových tvorcov a organizácií, kultúrnych inštitútov, médií a verejnosti. 

 

V úvodnom príhovore veľvyslanec EÚ Tomasz Kozlowski zdôraznil, dôležitosti rozvoja kultúrnych vzťahov medzi Európskou úniou a Indiou pre vzájomné porozumenie a vyjadril potešenie nad záujmom najmä mladých ľudí o európsku kinematografiu. Na otvorení vystúpili tiež veľvyslanec Estónska v Indii Riho Kruuv a riaditeľ pre festivaly Ministerstva pre informácie a vysielanie Indie Senthil Rajan. Pri príležitosti nastupujúceho predsedníctva Estónska v Rade EÚ 2017 úvodné premietanie patrilo poetickému snímku Kirsitubakas (Čerešňový tabak). Prítomná režisérska dvojica, Katrin Maimik a Andres Maimik, priblížila obecenstvu hlavné myšlienky, námet a proces tvorby diela, ako aj použité techniky, výber hereckého obsadenia a lokality natáčania. Podujatie tiež obohatil hudobný klavírny recitál zabezpečený Cervantesovým inštitútom v Dillí.

 

Filmový festival EÚ v Indii je organizovaný v rámci spolupráce Delegatúry EÚ a veľvyslanectiev štátov EÚ s vládou Indickej republiky. V aktuálnom ročníku sa v deviatich indických mestách predstaví 22 filmov z tvorby krajín Európskej únie. Prvý film mohli diváci tohto roku v Indii vidieť 22. apríla 2017 v Chennai, súčasné premietanie v Dillí potrvá do 14. júna, následne bude pokračovať v mestách Pune, Bombaj, Goa, Kalkata, Ranchi, Coimbatore a festival bude zavŕšený v Puducherry v auguste 2017. Slovenská republika je zastúpená filmom režiséra Petra Krištúfka Viditeľný svet, ktorý budú môcť diváci v Dillí vidieť v stredu 14. júna 2017 o 16.00 h vo filmovej sále Siri Fort Auditorium.

Plagát filmového festivalu EÚ v Indii. Plagát filmového festivalu EÚ v Indii. Otvárací príhovor veľvyslanca EÚ T. Kozlowského. Otvárací príhovor veľvyslanca EÚ T. Kozlowského. Veľvyslanec R. Kruuv a S. Rajan vítajú tvorcov. Veľvyslanec R. Kruuv a S. Rajan vítajú tvorcov.
Katrin Maimik a Andres Maimik odpovedajú na otázky obecenstva. Katrin Maimik a Andres Maimik odpovedajú na otázky obecenstva. Informácia o slovenskom filme Viditeľný svet. Informácia o slovenskom filme Viditeľný svet.