Preskočiť navigáciu


Minister Dzurinda na schôdzke V4-Japonsko

Minister Dzurinda na schôdzke V4-Japonsko
  • 6.6.2011 | Aktivity ministra | Slovensko a V4
 

Error

Error 404

HTTP Web Server: Lotus Notes Exception - Entry not found in index

Minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda sa dnes v Budapešti zúčastnil na stretnutí šéfov diplomacií krajín Vyšehradskej štvorky a Japonska. Stretnutie sa uskutočnilo v rámci summitu ministrov zahraničných vecí ázijsko-európskeho dialógu ASEM (Asia – Europe Meeting). Japonsko zastupoval minister Takeaki Matsumoto, Česko prvý námestník ministra Jiří Schneider, Maďarsko minister János Martonyi a Poľsko minister Radosław Sikorski. Ministri hovorili o aktuálnej situácii a možnostiach ďalšej spolupráce. Vyzdvihli, že spolupráca Japonska a krajín V4, vedúcej skupiny strednej a východnej Európy, je hodnotná nielen pre bilaterálne vzťahy, ale aj pre vzťahy EÚ a Japonska.

Vyšehradskí ministri vyjadrili Japonsku solidaritu a zopakovali snahu pomôcť Japonsku pri rekonštrukcii území zasiahnutých ničivým zemetrasením a cunami 11. marca a následnou haváriou jadrovej elektrárne Fukušima. Vyjadrili tiež plnú dôveru v schopnosť Japonska spamätať sa z tohto nešťastia. “ Krajiny V4 obdivujú odvahu a pracovitosť japonských ľudí, ktorí čelia tejto neľahkej situácii,” píšu šéfovia diplomacií vo vyhlásení. Minister Matsumoto vyjadril úprimnú vďačnosť v mene vlády a ľudu Japonska za solidaritu a podporu, vrátane humanitárnej dodávky a darov poskytnutých vládami a obyvateľmi krajín V4. Ministri V4 sú pripravení podporiť Japonsko zapojením sa v programoch obnovy. Minister Matsumoto vysvetlil, že Japonsko pokračuje v úsilí stabilizovať situáciu v elektrárni vo Fukušime, poskytuje medzinárodnej komunite informácie s maximálnou transparentnosťou a zdieľa s ňou skúsenosti z nehody.

Na stretnutí sa hovorilo aj o nových výzvach, ako sú klimatické zmeny, energetická bezpečnosť, jadrová bezpečnosť, obchod a investície, veda a technológie, inovácie, spolupráca v oblasti podpory malých a stredných podnikateľov, turizmus a rozvojová spolupráca. V tejto súvislosti ministri uvítali skutočnosť, že Japonsko a členské krajiny V4 spoločne prispievajú k obnove a stabilite v Afganistane v rámci spolupráce Japonska a NATO.

Ministri sa vrátili aj k záverom 20. summitu EÚ - Japonsko, ktorý sa konal v Bruseli 28. mája, najmä k začatiu procesu paralelných rokovaní o Dohode o voľnom obchode (FTA) / Dohode o hospodárskom partnerstve (EPA), a dohode, ktorá zahŕňa politickú, globálnu a ďalšiu spoluprácu v sektoroch. Ministri privítali, že japonské spoločnosti významne prispeli k hospodárskemu rastu a vytváraniu pracovných miest v krajinách V4 a posilneniu hospodárskych väzieb medzi V4 a Japonskom.

Šéfovia diplomacií si vymenili názory na regionálne bezpečnostné prostredie východnej Ázie. Prízvukovali, že bezpečnosť v Ázii a Európe sa navzájom ovplyvňuje a v záujme medzinárodného spoločenstva ako celku je bezpečnosť v obidvoch častiach sveta, preto je potrebné venovať patričnú pozornosť všetkým problémom.