Preskočiť navigáciu

Fórum za svet bez jadrových zbraní v Astane

Fórum za svet bez jadrových zbraní v Astane
  • 14.10.2011 | Aktivity veľvyslancov | SR v medzinárodných organizáciách | Kazachstan
 

Error

Error 404

HTTP Web Server: Lotus Notes Exception - Entry not found in index

Slovenský veľvyslanec v Kazachstane Ľubomír Rehák sa 12. a 13. októbra zúčastnil na rokovaní fóra za svet bez jadrových zbraní, ktoré sa konalo v Astane a Semeji (bývalom Semipalatinsku) pri príležitosti 20. výročia uzatvorenia semipalatinského jadrového polygónu. Medzi delegátmi z 26 štátov sveta a 20 medzinárodných organizácií, ktorých v Astane privítal prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev bol aj generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Yukiya Amano a osobitný predstaviteľ generálneho tajomníka OSN Miroslav Jenča.

V Semeji delegáti navštívili regionálne onkologické centrum, vedeckovýskumný ústav radiačnej medicíny a ekológie a lekársku univerzitu. V rozhovore s veľvyslancom Rehákom jej rektor pripomenul spoluprácu so Slovenskom v oblasti rádiologickej liečby a prejavil záujem o jej pokračovanie a prehĺbenie. Na záver delegáti položili kvety k pamätníku obetí jadrových pokusov v Semipalatinsku počas mítingu za účasti asi 20 tisícok obyvateľov Semeja.

Veľvyslanec Rehák ocenil významnú úlohu Kazachstanu v procese ozbrojovania a likvidácie pozostatkov Studenej vojny. Na základe požiadaviek hnutia Nevada-Semipalatinsk vydal prezident Nursultan Nazarbajev 29. augusta 1991 dekrét o uzavretí polygónu, na ktorom Sovietsky zväz uskutočňoval od roku 1949 pokusné jadrové výbuchy. Kazachstan, ktorý mal po rozpade ZSSR štvrtý najväčší jadrový arzenál na svete následne zlikvidoval všetky jadrové zbrane a vojenský štiepny materiál na svojom území. Stredná Ázia je dnes jediný región bez jadrových zbraní na severnej pologuli.