Preskočiť navigáciu

Výstava Slováci pomáhajú svetu v Bonne

Výstava Slováci pomáhajú svetu v Bonne
  • 6.2.2012 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna prezentácia | Oficiálna rozvojová pomoc...
 

V sídle Spolkového ministerstva pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Nemeckej spolkovej republiky v Bonne 2. februára reinštalovali výstavu fotografií Andreja Bána a Martina Bandžáka Slováci pomáhajú svetu. V reprezentačnom foyer budovy bývalého úradu spolkového kancelára výstavu otvorila štátna tajomníčka rezortu Gudrun Koppová, účastníkov vernisáže pozdravil aj slovenský veľvyslanec v Nemecku Igor Slobodník.

Štátna tajomníčka Koppová zdôraznila vysokú úroveň politických kontaktov medzi Nemeckom a Slovenskom, ktorú v uplynulom roku dokumentovali návštevy prezidenta Christiana Wulffa, spolkovej kancelárky Angely Merkelovej či ministra zahraničných vecí Guida Westerwelleho na Slovensku. V oblasti pomoci rozvojovým krajinám ocenila skúsenosti Slovenska získané pri budovaní liberálnej demokracie a trhovej ekonomiky. S odkazom na práve skončený európsky rok dobrovoľníctva vyzdvihla význam osobností ako Bán či Bandžák, ktorých nenecháva ľahostajným osud ľudí v menej šťastných kútoch sveta.

Pomoc ľuďom v núdzi formuje aj občanov krajín, ktoré ju poskytujú, robí ich lepšími, zdôraznil v príhovore veľvyslanec Slobodník. Spoluúčasť na osude iných, konfrontácia so svetom za hranicami Slovenska a Európy pomáha proti sklonom k introvertnosti a provinčnosti. Slováci za svoju vôbec prvú dekádu modernej rozvojovej a humanitnej pomoci dokázali, že vedia solidárnosť tradične rozvinutú smerom dovnútra rodín či miestnych spoločenstiev doplniť aj o vonkajší rozmer.

Obaja rečníci vyzdvihli aj synergiu, ktorá v oblasti rozvojovej a technickej pomoci vzniká pri spolupráci donorov rozličnej veľkosti aj historickej skúsenosti. Možný spoločný postup Slovenska a Nemeckom v tretích krajinách bol predmetom konzultácií odborníkov dvoch strán v novembri 2011 v Berlíne a v januári 2012 v Bratislave.

Na otvorení výstavy sa zúčastnili aj študenti maturitného ročníka Gymnázia Maxa von Laue z Koblenzu. Prepojenie vojenskej angažovanosti a rozvojovej pomoci bolo témou ich jednodňovej exkurzie na ministerstve obrany a ministerstve pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktoré majú svoje ústredné sídla naďalej v Bonne ako bývalom hlavnom meste Nemeckej spolkovej republiky. Účastníkmi otvorenia bola aj skupina krajanov žijúcich v Bonne a okolí.

Výstavu si bude možné pozrieť v Bonne do 13. marca. Je pohľadom na pohnuté osudy ľudí v Afganistane, Gruzínsku, Iráne, Kambodži, Keni, Pakistane, Sudáne, Južnom Sudáne, Somálsku, na Srí Lanke a Haiti. Jej premiéra na nemeckej pôde sa konala v novembri 2011 v berlínskej pobočke ministerstva pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.