Preskočiť navigáciu

Slovensko a Rakúsko chcú pokračovať v trende projektov pre ľudí

Slovensko a Rakúsko chcú pokračovať v trende projektov pre ľudí
  • 13.6.2012 | Aktivity ministra | Rakúsko
 

O celom rade bilaterálnych projektov v prospech verejnosti sa hovorilo 13. júna 2012 počas prijatia rakúskeho veľvyslanca Markusa Wuketicha u podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka.

Vzťahy Bratislavy a Viedne dostávajú v tomto roku nový politický impulz. V máji sa stretli šéfovia diplomacie, minulý týždeň pricestoval na Slovensko rakúsky prezident Heinz Fischer, na jeseň očakávame návštevu predsedníčky tamojšieho parlamentu. „Rakúsko je náš jediný sused, s ktorým zdieľame spoločnú euromenu,“ pripomenul šéf slovenskej diplomacie s tým, že by bolo prospešné zachovať pravidelnosť vzájomných stretnutí.

Osobitnú pozornosť si zaslúži séria spoločných projektov - zrealizovaných či pripravovaných - ktoré podľa ministra Lajčáka „zvyšujú komfort našich ľudí a zbližujú krajiny ako také.“ Reč je napríklad o cestnom a železničnom spojení metropol Bratislava a Viedeň, o riečnej dopravnej linke Twin City Liner či o prepojení reverzného toku plynu v Baumgartene - projekt, ktorý môže zmierniť prípadné plynové krízy podobné tej v roku 2009. „Stále nevyužívame ani plný potenciál Dunaja a je potrebné sústrediť sa na možné ekonomické projekty,“ v danom kontexte pripomenul minister Lajčák a dodal, že „dunajský región by mohol značne profitovať z eurofondov, ak budeme aktívni a inovatívni.“

Rozvoj vzájomných vzťahov je dôležitý aj vzhľadom na prepojenosť oboch ekonomík. Na Slovensku podľa veľvyslanca Wuketicha pôsobí približne 2-tisíc rakúskych firiem, zatiaľ čo naša krajina je takmer v prvej desiatke najdôležitejších obchodných partnerov Viedne - patrí jej 11. priečka, no a tisícky Slovákov pracujú v Rakúsku v oblasti zdravotníckej starostlivosti.