Preskočiť navigáciu

Minister Lajčák ukončil návštevu USA

Minister Lajčák ukončil návštevu USA
  • 26.7.2012 | Aktivity ministra | Spojené štáty
 

Stretnutím s predstaviteľmi Národnej bezpečnostnej rady, so zástupcami mienkotvorných mimovládnych organizácií, ako aj s krajanmi žijúcimi v USA i predstaviteľmi spolku Priatelia Slovenska ukončil podpredseda vlády a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák návštevu Spojených štátov amerických.

Rozhovory so zástupcami Národnej bezpečnostnej rady potvrdili obojstranný záujem o výmenu názorov na kľúčové medzinárodno-politické otázky. Hlavnými témami diskusie boli situácia v Afganistane, úloha a postavenie NATO po summite v Chicagu, vrátane jeho ďalšieho rozširovania, kríza v eurozóne, vzťahy medzi EÚ a USA, ako aj perspektíva krajín západného Balkánu a Východného partnerstva. Minister Lajčák ubezpečil amerických partnerov, že Slovensko je spoľahlivý spojenec v rámci Severoatlantickej aliancie, dôkazom čoho je aj pôsobenie v misii ISAF v Afganistane. „Tento postoj má podporu v NR SR naprieč politickým spektrom,“ zdôraznil minister. Obe strany podporili politiku „otvorených dverí“ v rámci Severoatlantickej aliancie a zhodli sa, že ďalší summit by mal byť rozširovací. Americkí partneri sa zaujímali o postoj ministra Miroslava Lajčáka k situácii na západnom Balkáne a v krajinách Východného partnerstva - i vzhľadom na jeho predchádzajúce diplomatické skúsenosti.

M. Lajčák sa tiež stretol s predstaviteľmi kľúčových amerických mimovládnych organizácií, vrátane Atlantic Council of the United States, US Institute for Peace, German Marshall Fund, International Crisis Group či National Democratic Institute. V rámci diskusií sa venovali zahranično-politickým otázkam s akcentom na západný Balkán a Východné partnerstvo. Americkí partneri zároveň ocenili aktivity slovenskej diplomacie v uvedených regiónoch.

Na záver svojej návštevy sa šéf diplomacie tradične zišiel aj so zástupcami krajanskej komunity, ako aj s členmi spolku Priatelia Slovenska. Informoval ich o aktivitách vlády zameraných na spoluprácu s krajanmi žijúcimi v zahraničí. „O tom, že vláda venuje tejto otázke osobitnú pozornosť svedčí nielen jej programové vyhlásenie, ale aj skutočnosť, že krajanská agenda prešla pod gesciu podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí,“ povedal prítomným M. Lajčák. Zároveň vyjadril svoje odhodlanie presadzovať aktivity smerujúce k podpore kultúry, jazyka a tradícií Slovákov žijúcich v zahraničí.

 
 
  • Miroslav Lajčák so zástupcami krajanskej komunity a členmi spolku Priatelia Slovenska.
  • Minister Lajčák počas návštevy USA
  • Miroslav Lajčák so zástupcami krajanskej komunity a členmi spolku Priatelia Slovenska.
  • Minister Lajčák na návšteve USA
  • Minister Lajčák na návšteve USA sa stretol s predstaviteľmi spolku Priatelia Slovenska
  • Minister Lajčák na stretnutí s predstaviteľmi spolku Priatelia Slovenska
  • Minister Lajčak na návšteve USA