Preskočiť navigáciu

189. zasadnutie Výkonnej rady UNESCO

189. zasadnutie Výkonnej rady UNESCO
  • 12.3.2012
 


Zasadnutie Výkonnej rady UNESCO sa skončilo 10. marca v Paríži prijatím rozhodnutí. Hlavná pozornosť sa venovala prekonaniu finančnej krízy UNESCO, úsporným opatreniam, zníženiu nákladov na administratívu a zabezpečeniu pomoci chudobným a zraniteľným skupinám vo svete. Schválili krízový plán, ktorý má umožniť organizácii naplniť program na roky 2012 až 2013 napriek zníženiu rozpočtu zo 653 na 465 miliónov amerických dolárov, v dôsledku zastavenia členského príspevku USA. Podporili tiež líniu na prehĺbenie reforiem a transformácie UNESCO.

Výkonná rada prijala päť rezolúcií o vzdelávaní a ochrane kultúrnych pamiatok v oblasti Blízkeho východu. Väčšinou hlasov schválila rezolúciu o situácii v Sýrii, v ktorej odsúdila represie sýrskeho režimu voči civilnému obyvateľstvu vrátane detí, študentov a novinárov a vyzvala na okamžité zastavenie porušovania ľudských práv. Napriek zásadnému nesúhlasu štátov Európskej únie a USA potvrdila kontroverznú medzinárodnú cenu na podporu vedy, ktorú financuje Rovníková Guinea z pochybných zdrojov.

Výkonná rada potvrdila nezastupiteľnú úlohu národných komisií pre UNESCO. Regionálne konzultácie viac ako 50 národných komisií štátov Európy a Severnej Amerike sa uskutočnia v júni 2012 v Bratislave. Slovenská republika zastáva do roku 2013 funkciu podpredsedu výkonnej rady.