Preskočiť navigáciu


Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí k udalostiam z 19. decembra 2010 v Bielorusku

Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí k udalostiam z 19. decembra 2010 v Bielorusku
  • 19.12.2011 | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva | Bielorusko
 


Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky s poľutovaním konštatuje, že ani rok po nedemokratických prezidentských voľbách v Bielorusku režim Alexandra Lukašenka nezmenil svoju politiku. Pred rokom - večer 19. decembra 2010 - sa desaťtisíce Bielorusov zhromaždili v Minsku, aby vyjadrili svoj zásadný nesúhlas so spôsobom, akým vládna moc zmanipulovala prezidentské voľby. Pokojná demonštrácia bola násilne potlačená a bieloruskí občania boli vystavení vlne prenasledovania zo strany režimu za prejavenie odlišných politických názorov.

Slovenská republika rozhodne odsúdila brutálne násilie a zatýkanie prezidentských kandidátov a slobodne zmýšľajúcich občanov Bieloruska. Sme znepokojení, že vedenie krajiny v tejto politike neprestalo ani v roku 2011 a v Bielorusku sú stále politickí väzni. Okrem toho naďalej dochádza k prenasledovaniu a reštrikciám voči opozícii a k prijímaniu zákonov obmedzujúcich slobodu občianskej spoločnosti. Sú pošliapavané medzinárodné záväzky a demokratické hodnoty, vrátane dodržiavania ľudských práv a základných slobôd.

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky opätovne vyzýva politické vedenie Bieloruska, aby rešpektovalo demokratické princípy a zásady spolupráce s Európskou úniou, prepustilo a plne rehabilitovalo všetkých politických väzňov a zahájilo dialóg s opozíciou a občianskou spoločnosťou.

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky zároveň vyjadruje solidaritu všetkým demokraticky zmýšľajúcim Bielorusom a vyzdvihuje občiansku odvahu tých, ktorí sú za svoje politické presvedčenie doma prenasledovaní.