Preskočiť navigáciu


Ministerstvo zahraničných vecí predvolalo bieloruského veľvyslanca na Slovensku

Ministerstvo zahraničných vecí predvolalo bieloruského veľvyslanca na Slovensku
  • 1.3.2012 | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva | Bielorusko
 


Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky predvolalo 29. februára veľvyslanca Bieloruskej republiky na Slovensku Vladimira Serpikova. Predvolanie veľvyslanca je reakciou na odporúčanie Ministerstva zahraničných vecí Bieloruska, aby vedúca Delegácie EÚ a veľvyslanec Poľskej republiky v Bielorusku odišli z Bieloruska na konzultácie do svojich hlavných miest, ako aj na rozhodnutie bieloruskej strany o povolaní na konzultácie stáleho predstaviteľa Bieloruska pri EÚ a veľvyslanca Bieloruska v Poľsku na konzultácie do Minska.

Generálny riaditeľ politickej sekcie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky Peter Michalko veľvyslancovi tlmočil silné znepokojenie nad týmito, v danej situácii neštandardnými, krokmi bieloruskej strany. Zdôraznil, že sme svedkami zhoršovania situácie v oblasti dodržiavania ľudských práv a hodnôt v Bielorusku, na ktorú Európske únia reaguje sprísňovaním sankcií. Nemennou podmienkou pre dialóg zo strany Európskej únie zostáva odstránenie demokratických deficitov v Bielorusku. V tejto súvislosti opätovne vyzval bieloruskú stranu na okamžité prepustenie a rehabilitáciu politických väzňov.

Generálny riaditeľ Michalko zároveň informoval veľvyslanca Bieloruska o povolaní slovenského veľvyslanca v Bielorusku Mariána Servátku na konzultácie do Bratislavy.