Preskočiť navigáciu


Ďalší generálny štrajk v Grécku

Ďalší generálny štrajk v Grécku
  • 19.10.2011 | Archív cestovných odporúčaní a upozornení | Grécko
 

Slovenské veľvyslanectvo v Grécku oznamuje, že na dnes a štvrtok 19. a 20. októbra dve najväčšie grécke odborové organizácie vyhlásili 48-hodinový generálny štrajk. Možno očakávať komplikácie najmä vo vlakovej, lodnej, trajektovej a leteckej doprave. Lety z aténskeho letiska Eleftherios Venizelos aj naň budú premávať dnes po 12:00 miestneho času.

V Grécku budú uzavreté štátne úrady, úrady miestnej samosprávy a školy. Je potrebné očakávať komplikácie v mestskej hromadnej doprave. V rámci generálneho štrajku upozorňuje slovenské veľvyslanectvo v Aténach na ohlásený štrajk štátnych lekárov, zubárov, zamestnancov štátnych nemocníc, zdravotníckych centier a centier prvej pomoci. Fungovať bude len pohotovostná lekárska služba. Štrajkovať budú aj pracovníci lekární. K štrajku sa pripájajú vodiči taxíkov a cisternových vozidiel prepravujúcich pohonné hmoty. Dnes sú zavreté aj čerpacie stanice.

Hraničný priechod medzi Gréckom a Macedónskom Evzoni je dnes zatvorený s tým, že každé štyri hodiny ho otvoria na 20 minút. Otvorili ho ráno o 9:00, následne ho otvoria o 12:30. Táto situácia potrvá do piatku 21. októbra do 7:00 ráno.

Na hraničnom priechode medzi Gréckom a Tureckom Kipi je 24-hodinový štrajk, ale priechod je otvorený; cestujúci i osobné autá sú vybavovaní, je však potrebné počítať približne s hodinovým meškaním. Nákladné vozidlá môžu prechádzať len v prípade, že prevážajú lieky, vojenský materiál a tovar podliehajúci skaze. Zatiaľ nie je známe, aká bude situácia vo štvrtok.

Hraničný priechod medzi Gréckom a Bulharskom Promachonas je otvorený, prechádzať môžu všetky civilné osoby, osobné aj nákladné autá bez kontroly. Priechod bude otvorený aj po iné nasledujúce dni.

Na hraničnom priechode medzi Gréckom a Albánskom Kakavia tiež prebieha štrajk zamestnancov colných úradov. Preclievajú sa len isté druhy tovaru, napríklad vojenský materiál, lieky, živé zvieratá. Niektoré colné konania sú presunuté na vnútornú colnicu v Ioannine. Prechod z oboch strán štátnej hranice je povolený len peším osobám. Táto situácia potrvá do piatku do 7:00 ráno, kedy sa má štrajk skončiť.

V tejto súvislosti odporúča slovenské veľvyslanectvo v Aténach občanom, ktorí plánujú cestovať do Grécka v priebehu nasledujúcich dní, aby si pred cestou overili u dopravcov, či sa ich preprava uskutoční, prípadne aké budú obmedzenia v preprave.