Preskočiť navigáciu


Štátny tajomník Ježovica na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli

Štátny tajomník Ježovica na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli
  • 22.3.2012 | Aktivity štátneho tajomníka | Slovensko a Európska únia
 

Error

Error 404

HTTP Web Server: Lotus Notes Exception - Entry not found in index

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky Milan Ježovica sa v piatok 23. marca zúčastní na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

Vo štvrtok 22. marca sa uskutoční neformálna večera členských a kandidátskych krajín Európskej únie k témam Afganistanu, Pakistanu a vývoj v Južnom susedstve EÚ.

Rada pre zahraničné veci (FAC) sa v piatok 23. marca začne diskusiou o situácii v regióne Sahelu - Mauritánii, Mali a Nigeri - a o zhodnotení plnenia stratégie EÚ pre tento región rok od jej prijatia.

Ministri sa následne budú zaoberať situáciou v Bielorusku. Vzhľadom na pokračujúce porušovanie ľudských práv zo strany režimu bude rada diskutovať o rozšírení sankčného zoznamu EÚ o ďalšie osoby a spoločnosti, ktoré podporujú Lukašenkov režim alebo z neho profitujú. Zároveň by členské štáty mali potvrdiť svoj zámer znížiť alebo zrušiť poplatky za víza pre obyvateľov Bieloruska s cieľom uľahčiť ich cestovanie do krajín EÚ.

Rada ďalej prediskutuje vývoj situácie v Sýrii, odsudzujúc pokračovanie útokov režimu na civilné obyvateľstvo. Pre narastajúce bezpečnostné riziko Slovenská republika dočasne uzavrela svoje veľvyslanectvo v Damasku. Ministri podporia šesťbodový plán osobitného vyslanca Kofiho Annana a vyhlásenie predsedu Bezpečnostnej rady OSN vyzývajúce Sýriu na realizovanie tohto plánu a okamžité zastavenie bojov. Rada rozhodne o rozšírení sankčného zoznamu EÚ voči Sýrii.

Na pracovnom obede sa bude diskutovať spolu s ministrom zahraničných vecí Turecka Ahmetom Davutoğlum o Sýrii, mierovom procese na Blízkom východe, Iráne a o politike Turecka v Afrike.