Preskočiť navigáciu


Minister Dzurinda na zasadnutiach Rady EÚ pre zahraničné veci a Rady EÚ pre všeobecné záležitosti (audio)

Minister Dzurinda na zasadnutiach Rady EÚ pre zahraničné veci a Rady EÚ pre všeobecné záležitosti (audio)
  • 19.7.2011 | Aktivity ministra | Slovensko a Európska únia
 

Error

Error 404

HTTP Web Server: Lotus Notes Exception - Entry not found in index

Minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda bol v pondelok 18. júla v Bruseli na zasadnutiach Rady EÚ pre zahraničné veci a Rady EÚ pre všeobecné záležitosti.

Ministri v rámci Rady EÚ pre zahraničné veci najviac diskutovali o vývoji na Blízkom východe a o očakávaniach spojených s Valným zhromaždením OSN. Hovorilo sa o rôznych scenároch, pričom prvým, optimistickým a preferovaným je hľadanie porozumenia na Blízkom východe a nájdenie širokej dohody, ktorú by akceptovali obe strany. Na úrovni kvarteta sa momentálne intenzívne diskutuje a ako tvrdí minister Dzurinda, pre Izrael aj Palestínu je dôležité zadefinovať „základy udržateľnej stavby“. Ako dodal, kontúry sa už začínajú črtať, no dohoda na stole stále nie je. Do budúcnosti ministri chcú, aby vyšiel aspoň druhý scenár a celá európska dvadsaťsedmička hovorila spoločnou rečou. Druhý scenár hovorí o situácii, kedy by k dohode do Valného zhromaždenia OSN nedošlo a EÚ sa v tom prípade zhodne na spoločnom prijateľnom texte.

Témou rozhovorov ministrov s generálnym tajomníkom NATO Andersom Foghom Rasmussenom bol aj vývoj v Afganistane, Pakistane a iných krajinách regiónu, keďže tento rok sa začala odovzdávať moc do rúk afganskej vláde. V nedeľu už odovzdali správu prvej provincii.

Lídri európskych diplomacií hovorili aj o vývoji na Ukrajine. „Ukrajina stojí tiež pred vážnymi rozhodnutiami, mnohé kroky v reformách boli urobené, ale táto jeseň a zima by mohla a možno aj mala byť pre Ukrajinu významná z pohľadu plnenia podmienok pre uzatvorenie asociačnej dohody,“ konštatoval minister Dzurinda. „Chceme urobiť aj my všetko z našej strany, aby sme formou odovzdávania skúseností a ďalšími aktivitami pomohli Ukrajine na jej ceste reforiem a demokratizácie,“ dodal minister Dzurinda.

Lídri európskych diplomacií sa venovali aj situácii v krajinách Južného susedstva a oživeniu spoločnej bezpečnostnej politiky.

Na Rade EÚ pre všeobecné záležitosti si ministri vypočuli prvé informácie o novom finančnom rámci, zatiaľ sa však o ňom nediskutovalo. Poľský šéf diplomacie Radoslaw Sikorski predstavil priority poľského predsedníctva Európskej únii, ktoré si prebrali tento mesiac. Témou rozhovorov bol aj predpokladaný podpis prístupovej dohody s Chorvátskom.

 
 
Error

Error 404

HTTP Web Server: Lotus Notes Exception - Entry not found in index