Preskočiť navigáciu


Mozambik


 • Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

  Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.


   
 • Svetadiel:Afrika
  Štátne zriadenie:republika
  Oficiálny názov štátu:
  slovenskyMozambická republika
  miestny názov Repúbica de Mocambique
  miestny názov v latinke  
  anglickyRepublic of Mozambique
  Rozloha:801.590 km2
  Počet obyvateľov:23 515 934 (údaj z roku 2012)
  Hlavné mesto:
  slovenskymiestny názov anglicky
  Maputo Maputo
  Počet obyvateľov hlavného mesta:1 589 000 (údaj z roku 2009)
  Ďalšie dôležité mestá:Beira, Tete, Pemba, Inhambane
  Úradný jazyk:portugalčina
  Mena:mozambický metical (MZM)
  Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
  štátdĺžka hranice
  Juhoafrická republika491 km
  Svazijské kráľovstvo105 km
  Tanzánijská zjednotená republika756 km
  Zambijská republika419 km
  Zimbabwianska republika1231 km
  Malawijská republika1569 km
  Administratívne územné členenie:10 provincií a 1 mesto – Cabo Delgado (Pemba), Gaza (Xai-Xai), Inhambane (Inhambane), Manica (Chimoio), Maputo (Maputo), Nampula (Nampula), Niassa (Lichinga), Sofala (Beira), Tete (Tete), Zambezia (Quelimane)
  Telefónna predvoľba:++258
  Medzinárodná poznávacia značka:MZ
  Internetová doména:.mz
  HDP na obyvateľa:1100 (údaj z roku 2011)
  Podiel na tvorbe HDP:
  poľnohospodárstvopriemyselslužby
  32%24,2%43,8%
  Národnostné zloženie:
  národnosť% zastúpenie
  Európania0.06%
  Indovia0.08%
  Ostatní99.66%
  Náboženstvá:
  náboženstvo% zastúpenie
  domorodé náboženstvo50%
  kresťania30%
  islam20%
  Štátny sviatok
  dátumsviatok
  25. októbraDeň nezávislosti
  Vznik štátu:25. októbra 1975
  História štátu v skratke:
  Krátko po získaní nezávislosti od Portugalska v roku 1975 prevzala vládu v krajine strana Frelimo, ktorá uskutočňovala za podpory zo strany Moskvy. V roku 1975 sa na severe Mozambiku sformovala partizánska organizácia Renamo, ktorá do začiatku 90-tych rokov viedla proti oficiálnej vláde občiansku vojnu a kontrolovala rozsiahle územia krajiny. Po r. 1989 bola schválená nová ústava, ktorá zaručovala slobodu prejavu, právo na štrajk a nezávislé súdnictvo.
  Súčasne s demokratizáciou spoločnosti a štátu došlo k mierovému urovnaniu ozbrojeného konfliktu. Za aktívnej pomoci medzinárodného spoločenstva bola v Ríme podpísaná mierová dohoda medzi Frelimo a Renamo v roku 1992, na základe ktorej boli ukončené bojové operácie a vytvorená spoločná armáda. V decembri 2004 prešiel Mozambik zmenou vlády po tom ako Joaquim Chissano odstúpil z funkcie po 18 rokoch na poste prezidenta. Jeho následník Armando Emilio GUEBUZA sľúbil, že bude pokračovať v solídnych ekonomických reformách, ktoré prilákajú zahraničné investície. Prezident Guebuza bol znovuzvolený na druhé funkčné obdobie v októbri 2009.
  Hlava štátu:Armando Guebuza
  Predseda vlády:Alberto Clementino Vaquina
  Minister zahraničných vecí:Oldemiro Baloi Marques
  Dátum konania posledných volieb:28. októbra 2009
  Vládne strany:
  názov strany (skratka)
  Frelimo (Frente de Libertacao de Mocambique)
  Opozičné strany:
  názov strany (skratka)
  Renamo (Resistencia Nacional Mocambicana)
  Výkonná moc v štáte:prezident volený v priamych voľbách na 5 rokov, menuje predsedu vlády
  Zákonodarný orgán:: jednokomorový parlament – Zhromaždenie republiky, 250 poslancov volených priamo na 5 rokov.
  Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR:10. mája 1994
    
 • Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii

  Názov:
  slovenskymiestny názov
  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii
  Ulica:930 ARCADIA Street, Arcadia 0083
  Mesto:
  slovenskymiestny názov
  Pretoria
  Štát:
  slovenskymiestny názov
  Južná AfrikaRepubliek van Suid Afrika
  Telefón:+27 123422051 - 2
  Mobilný telefón: 0027-(0)83 3041599 (pohotovostný mobil / Emergency call)
  Fax:+27 123423688
  E-mail:emb.pretoria@mzv.sk
  Internet:www.mzv.sk/pretoria
    
 • Konzulárny úrad Maputo

  MozambikKonzulárny úrad Maputo
  Konzul:Ismael Mussá MANGUEIRA
  otvorený:24.6.2003
  adresa:Consulado Honorário da República Eslovaca
  Rua Estevao de Ataíde 198
  P.O. Box 2663
  Maputo Mozambique
  Tel.: +258/ 21/ 488 731
  Fax.: +258/ 21/ 488 731
  E-mail.: handall@tvcabo.co.mz
  konzulárny obvod:celé územie Mozambiku
    
    
 • Podmienky vstupu:Občania Slovenskej republiky môžu vstúpiť na územie krajiny na základe platného cestovného pasu (s platnosťou 3 mesiace po vstupe do krajiny), víza a hotovosti (minimum 50,-USD na deň pobytu).
  Pri vstupe do krajiny treba deklarovať všetky valuty a v prípade vstupu do krajiny z infikovaných oblastí sa vyžaduje potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici:
  AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda.
  LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guyana, Guyana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.

  Slovenské občania môžu požiadať o vstupné vízum na Veľvyslanectve Mozambiku so sídlom v Berlíne alebo na ktoromkoľvek veľvyslanectve Mozambiku v zahraničí (napr. v Pretórii, JAR). Vízum je možné získať aj po prílete na medzinárodné letisko v Mapute alebo na niektorých väčších hraničných prechodoch Mozambiku (nutné overenie hranič. prechodov na Veľvyslanectve Mozambiku). Pri vstupe do Mozambiku odporúčame občanom SR, aby si skontrolovali udelenie vstupnej pečiatky imigračnými úradmi Mozambiku. Pri výstupe z Mozambiku je vstupná pečiatka pomerne prísne kontrolovaná a v prípade jej absencie v cestovnom pase hrozia vysoké pokuty.
  Pre podrobnejšie informácie týkajúce dlhodobých pobytov v Mozambiku odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Mozambiku príslušné pre SR so sídlom v Berlíne.
  Typ cestovného dokladu:cestovný pas a vízum
  Všeobecné informácie pre turistov a cestujúcich:Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne príslušné je Veľvyslanectvo SR v Pretórii v Juhoafrickej republike.
  V rámci konzulárnej spolupráce bolo dohodnuté, že nevyhnutnú konzulárnu pomoc a asistenciu v prípade núdze, katastrofy alebo krízy bude slovenským občanom a krajanom v Mozambiku poskytovať Veľvyslanectvo Portugalska v Mapute.

  Mozambik kedysi vyhľadávanou turistickou destináciou vďaka svojím nádherným nekonečným plážam podobným Karibiku dnes viac menej trpí vojnou zničenou infraštruktúrou, chýbajúcimi alebo slabšie rozvinutými službami. Mozambik je však dnes pomerne stabilizovanou krajinou s nastúpenými reformami a významným potenciálom do budúcnosti a to aj v oblasti turistického ruchu. Mozambik je vyhľadávaný aj ako vychytená lokalita pre podmorské potápanie.
  Akceptovanie kreditných kariet je bežné vo väčšine medzinárodných hotelov, inak je však ich používanie v Mozambiku obmedzené. Banky vymieňajú peniaze za pomerne výhodných podmienok. Silne odporúčame vyhýbať sa výmene peňazí na ulici, ktoré je vždy rizikové a stratové aj niekoľkonásobne. Na juhu krajiny miestni obyvatelia akceptujú aj juhoafrický rand a americký dolár resp. britské libry sú bežne akceptované pri platení ubytovania v hoteloch po celej krajine.
  Pri jednaní s úradníkmi resp. policajtmi, vojakmi odporúčame slušnosť a rešpekt, ktorý bude oplácaný.
  Klimatické podmienky:tropické až subtropické podnebie
  Práca v krajine:Odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Mozambiku príslušné pre SR so sídlom v Berlíne
  Colné a devízové predpisy:Návštevník môže so sebou doviesť akékoľvek množstvo tovarov, ktoré sú určené pre vlastnú spotrebu. Tabakové výrobky (200 ks cigariet) a alkoholické nápoje (1 fľaša) sú však limitované.
  Zdravotná starostlivosť:Mozambické úrady vyžadujú potvrdenie v očkovacom preukaze od osôb, ktoré do krajiny vstupujú z oblastí postihnutých žltou zimnicou. Všeobecne sa odporúča očkovanie proti cholere, týfusu, ale i hepatitíde A a B. Prakticky na celom území Mozambiku existuje riziko nákazy maláriou, a preto sa odporúča už pred uskutočnením cesty užiť antimalariká a dokončiť ich cyklus, vyhýbať sa priameho kontaktu s komármi používaním repelentov, krémov s citrónovou arómou, spávať pod sieťkami.
  Reálne riziko nákazy cholerou hrozí v prípadoch pohybu mimo turistických stredísk. Existuje možnosť výskytu črevných ochorení, hepatitídy A a v oblasti provincie Tete bol zaznamenaný výskyt nákazy spavou nemocou. Kúpanie v stojatých vodách, riekach a jazerách sa neodporúča (vysoké riziko nákazy bilharziou).
  V prípade potreby sa odporúča využívať služby súkromných zdravotníckych zariadení, ktoré sú však finančne veľmi náročné, pričom mnohé nedosahujú úroveň európskych zdravotníckych zariadení. Súkromné zdravotné centrá sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách. Na vidieku však môžete trpieť nedostatkom základných lekárskych pomôcok a liekov, preto sa odporúča mať so sebou patričnú zásobu liekov pre vlastnú potrebu.
  Úroveň služieb v štátnych zdravotníckych zariadeniach je pomerne slabá.
  Odporúčame piť fľaškovú vodu, nie vodu z kohútikov.
  Doprava:V Mozambiku sa jazdí po ľavej strane vozovky. Treba si byť vedomý slabej úrovne ciest a nedostatočnej cestnej infraštruktúry v krajine.
  Na letisku v Mapute a Beire sa platí letiskový poplatok 20 USD na osobu. Medzinárodné letisko v Mapute je spojené leteckými linkami s Johannesburgom, Harare, Parížom a Lisabonom. Okrem taxislužby, ktorá je v Mapute na dobrej úrovni, je možnosť prenajať si osobný automobil jednej z nasledujúcich spoločností: Emauto (tel. 422506), Avis Car Hire (tel. 465140), Hertz (tel. 303172/3), Ibérica (tel. 427185). Vzhľadom na chabú úroveň ciest v krajine sa silne odporúča vozidlo s náhonom na všetky 4 kolesá.
  Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:V Mozambiku sa rozmáhajú tzv. drobné krádeže osobného majetku. Na verejných priestranstvách, v mestách, v letoviskách a na plážach je riziko krádeže akéhokoľvek osobného majetku veľmi reálna.
  Ozbrojené prepady motorových vozidiel a turistov sú na ústupe. Priestranstvá turistických letovísk a stredísk sú dobre strážené miestnou strážnou službou. Vzhľadom na záujem miestnej vlády posilniť imidž krajiny ako významnej turistickej destinácie v regióne, bezpečnostné riziká sa zásluhou účinných opatrení v posledných rokoch minimalizujú. Mozambik je vo všeobecnosti považovaný za pomerne bezpečnú turistickú destináciu, odporúčame však obozretnosť a opatrnosť za každých okolností, predovšetkým dohliadať na osobný majetok, nejazdiť v noci.
  Rizikové oblasti: V Mozambiku sa nachádza množstvo nevybuchnutých nášľapných mín, najmä v prihraničných oblastiach so Zimbabwe a Malawi mimo turistických stredísk, ale i na nevyužívaných vzdialených plážach.
  Pravidelné silné záplavy v nížinných a prímorských oblastiach krajiny spôsobujú veľké škody na infraštruktúre krajiny (mesiace január – apríl).
    
  Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá.
    
 • EIT_Mozambik_Apr2015
    
  • Choď na:   1
   Choď na:   1
    
  • Kultúrna výmena:
   minimálna resp. žiadna
   Krajania a krajanské komunity:
   Slovenské veľvyslanectvo v Pretórii, príslušné pre Mozambik eviduje 5-6 Slovákov s rodinami trvale žijúcich v Mozambiku, ktorí nie sú zorganizovaní v žiadnom spolku