Preskočiť navigáciu


Monako


 • Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

  Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.


   
 • Svetadiel:Európa
  Štátne zriadenie:konštitučná monarchia
  Oficiálny názov štátu:
  slovenskyMonacké kniežatstvo
  miestny názov Principauté de Monaco
  miestny názov v latinke Principauté de Monaco
  anglickyPrincipality of Monaco
  Rozloha:2,02 km2
  Počet obyvateľov:36 950 (údaj z roku 2013)
  Hlavné mesto:
  slovenskymiestny názov anglicky
  MonakoMonacoMonaco
  Počet obyvateľov hlavného mesta:8 837 (údaj z roku 2013)
  Ďalšie dôležité mestá:Monte Carlo
  Hustota obyvateľstva:18.000/km2 obyv. / km2 (údaj z roku 2010)
  Úradný jazyk:francúzsky
  Jazyky:
  jazyk% zastúpenie
  francúzsky%
  Mena:euro (EUR)
  Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
  štátdĺžka hranice
  Francúzska republika4,4 km
  Dĺžka pobrežia:4,1km
  Administratívne územné členenie:Monako sa delí na štvrte (quartiers): Fontvieille, La Condamine, Monaco- Ville a Monte-Carlo
  Telefónna predvoľba:+377
  Medzinárodná poznávacia značka:MC
  Internetová doména:mc
  HDP na obyvateľa:86 487 (údaj v EUR) (údaj z roku 2013)
  Miera nezamestnanosti:0,2 (údaj z roku 2012)
  Národnostné zloženie:
  národnosť% zastúpenie
  Francúzi50%
  Taliani17%
  iné%
  Náboženstvá:
  náboženstvo% zastúpenie
  kresťanstvokatolíci - 90%
  Štátny sviatok
  dátumsviatok
  19. novembrastále v platnosti patronymný sviatok (meniny) monackého kniežaťa Rainiera III. (sviatok svätého Rainiera - podľa talianskeho kalendára)
  Vznik štátu:01. septembra 1489 (Monacké kniežatstvo)
  História štátu v skratke:
  Monacké kniežatstvo (pôvodne janovská pevnosť rodiny Grimaldiovcov) vzniklo v roku 1927 spojením troch miest. V roku 1489 Francúzsko uznalo jeho nezávislosť. Až do roku 1918 bolo Monako striedavo pod protektorátom Francúzska, Španielska, Savojska a Piemontu. V roku 1918 podpísalo Monacké kniežatstvo s Francúzskom protektorátnu zmluvu, podľa ktorej sa Monako stalo konštitučnou monarchiou s rozsiahlymi právomocami kniežaťa. Paríž sa zaviazal garantovať a rešpektovať suverenitu Monaka.
  Hlava štátu:Knieža Albert II
  Predseda vlády:Michel Roger
  Minister zahraničných vecí:José Badia
  Dátum konania posledných volieb:10. februára 2013
  Vládne strany:
  názov strany (skratka)
  Horizon Monaco
  Union monégasque
  Opozičné strany:
  názov strany (skratka)
  Renaissance
  Výkonná moc v štáte:V rukách kniežaťa, ktorý predsedá Rade vlády. Predsedu vlády menuje knieža. Musí sa rozhodnúť pre jedného z troch kandidátov francúzskej štátnej príslušnosti, ktorých navrhuje vláda Francúzskej republiky.
  Zákonodarný orgán:Jednokomorová Národná rada, ktorá má 24 kresiel. 16 členov je volených väčšinovým a proporčným systémom na 5 rokov
  Uznanie SR:01. januára 1993
  Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR:01. januára 1993
  Časové pásmo:SEČ
  Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí:.mc
    
 • Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži

  Názov:
  slovenskymiestny názov
  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži
  Ulica:125 rue du Ranelagh
  Mesto:
  slovenskymiestny názov
  Paris
  PSČ:75016
  Štát:
  slovenskymiestny názov
  FrancúzskoRépublique française
  Telefón:+33 171937333
  Mobilný telefón: 0033 672 07 68 32 (pohotovostný mobil / Emergency call - nonstop 24hod.)
  Fax:+33 142887653
  E-mail:emb.paris@mzv.sk
  Internet:www.mzv.sk/pariz
    
 • Konzulát vedený honorárnym konzulom

  Názov:
  slovenskymiestny názov
  Konzulát vedený honorárnym konzulom
  Ulica:Gorkého 7/A
  Mesto:
  slovenskymiestny názov
  BratislavaBratislava
  Telefón:(+421-2) 45 52 95 31
  E-mail:consulat@consulatmc.sk
 • Konzulárny úrad v Monaku

  MonakoKonzulárny úrad v Monaku
  Konzul:Tatiana PARACKOVÁ
  otvorený: 
  adresa:Consulat de la République slovaque
  2, Avenue de la Madone
  MC 98 000 Monaco
  Tel.: +377 93 25 77 54
  Fax.: +377 93 25 77 54
  E-mail.: consulat.slovaquie@monaco.mc
  konzulárny obvod:Monacké kniežatstvo
    
    
 • Klimatické podmienky:Monako sa vyznačuje príjemným teplým podnebím s viacej ako 300 slnečnými dňami v roku. Podnebie má veľkú zásluhu na tom, že Monako je turisticky veľmi atraktívnou krajinou. Najteplejšie mesiace sú jún, júl a august, ale pláže sú tu plné už od polovice mája
  Colné a devízové predpisy:Konzulárne, colné a devízové predpisy sú prispôsobené francúzskemu vzoru. Tieto sú upravené Dohovormi medzi Francúzskom a Monakom z 18. mája 1963 a 15. decembra 1997. Tieto dohovory sú vykonateľné nariadením Monaka n14.512 z 20. júna 2000. Na základe týchto dohovorov je režim vstupu na územie Monaka pre cudzincov identický, ako na územie Francúzska. Od začiatku mája 2004 môžu teda občania Slovenska cestovať do MK s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Pokiaľ ide o občanov Monaka, tí môžu vstupovať na územie Slovenska s platným cestovným pasom, alebo identifikačnou kartou bez víz, pokiaľ ich pobyt nepresiahne 3 mesiace a to na základe nariadení Európskej rady n 539/2001, 2414/2001, 453/2003 ako aj v zmysle prístupovej zmluvy EÚ zo Slovenskom. Pokiaľ ide o pobytové karty v Monaku „carte des séjour“, tieto budú ich držiteľov odo dňa vstupu SR do schengenského priestoru oprávňovať, aby boli posudzované pri vstupe na územie SR ako cestovný doklad bez potreby udelenia víza ich držiteľom v zmysle rozhodnutia „Výkonného výboru Schengenu“ z 23. júna 1998.
  Dôležité telefónne čísla:Linka prvej pomoci (SAMU) 15
  Polícia 17
  Požiarnici 18
  Zdravotná starostlivosť:Po vstupe SR do Európskej únie je občanom SR v Monaku, tak ako aj vo Francúzsku poskytovaná nevyhnutná a neodkladná zdravotná starostlivosť.

  Platná legislatíva v Monaku tak ako vo Francúzsku vyžaduje spoluúčasť pacienta, t.j. pacient si musí (v prípade, že nie je pripoistený) časť nákladov hradiť sám. Monacké úrady môžu vyžadovať doklad o platnom zdravotnom poistení pre akýkoľvek krátky pobyt občanov SR v Monaku. (Viac informácií o zdravotnej starostlivosti nájdete v rámci informácií k Francúzskej republike.)

  Pri cestách do Monaka je od 01.01.2006 potrebné mať preukaz zdravotného poistenca, ktorý nahrádza dosiaľ používaný formulár E 111. O preukaz treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s časovým predstihom, nakoľko jeho vybavovanie trvá 30 dní.


  Doprava:Letecká doprava: Tento spôsob dopravy je v Monaku obmedzený. Nefungujú tu totiž klasické letecké spoločnosti, ale dve helikoptérové spoločnosti, Monacair (www.monacair.mc) a Heli Air Monaco (www.heliair-monaco.com). Helikoptéry zaisťujú spojenie medzi heliportmi v Monaku a mestom Nice vo FR, ktoré je vzdialené 22 km.
  Železničná doprava: V Monaku je jediná železničná stanica. Podrobné informácie nájdete na internetovej adrese www.monaco-gare.com. Ďalšie údaje o možnostiach cestovať vlakom do Monaka sú dostupná na stránkach francúzskej spoločnosti SNCF (www.sncf.com).
  Autobusová doprava: V Monaku platí zákaz vstupu turistických autobusov do hlavného mesta. Mestská autobusová doprava v Monaku jazdí po niekoľkých linkách. Bližšie informácie nájdete na stránkach spoločnosti www.cam.mc. Priame spojenie medzi SR a Monakom neexistuje. Najjednoduchšie je cestovať autobusovou linkou INTERCARS z Bratislavy do Nice (vzdialenom 22 km od Monaka). Spojenie medzi Nice a Monakom je veľmi frekventované
  Námorná doprava: V Monaku sa nachádzajú dva prístavy (Condamine a Fontvielle), v ktorých kotvia lode medzinárodných liniek a mnohé luxusné jachty súkromných osôb.
  Automobilová doprava: Najvyššie povolená rýchlosť je 50 km/h v obci a 90 km/h na cestách. Diaľnice na území Monaka nie sú. Povolené je tak ako vo FR 0,5 promile alkoholu v krvi. Bezpečnostné pásy sa musia používať na všetkých sedadlách. Pri vjazde do krajiny treba počítať s vysokou hustotou premávky. Je tu veľký problém s parkovaním. Veľké parkoviská sú pod oceánografickým múzeom (kapacita 750 automobilov) alebo pri pláži Fontvielle.
  Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:Monako nie je prezentované ako krízová oblasť, ktorej by sa mali v súvislosti s teroristickými útokmi slovenskí turisti vyhýbať.
    
  Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá.
    
 • Monako - informácie pre podnikanie
   
 • Choď na:   1
  • Rrokovanie s monackým premiérom Michelom Rogerom.
   Správa obsahuje fotografiu

   10.9.2015 | Aktivity ministra | Monako

    

   Intenzívnejší dialóg Slovenska s Monakom

   Monako (10. septembra) – Záujem rozšíriť dvojstrannú spoluprácu tlmočil počas oficiálnej návštevy Monaka podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Stal sa vôbec prvým ministrom zahraničných vecí SR, ktorý navštívil Monacké kniežatstvo. „Vnímam túto návštevu ako začiatok systematickejšieho a intenzívnejšieho dialógu medzi Monakom a Slovenskom,“ povedal minister M. Lajčák po rokovaní s monackým premiérom Michelom Rogerom. „Monako je medzinárodne známa „značka“, je vnímaná pozitívne, je to líder vo viacerých dôležitých oblastiach a to je inšpiratívne. Možnosti na tesnejšiu spoluprácu vidíme aj v ekonomickej a kultúrnej oblasti,“ konštatoval minister M. Lajčák a dodal, že dôležitým impulzom v tomto smere bude podpísanie zmluvy o zabránení dvojitého zdanenia.

  • Stretnutie s Asociáciou honorárnych konzulov Monaka.
   Správa obsahuje fotografiu

   10.9.2015 | Aktivity ministra | Honorárne konzuláty | Monako

    

   Obnovenie činnosti honorárneho konzulátu SR v Monaku

   Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák odovzdal v stredu 9. septembra v Monte Carle konzulský patent a uviedol tak do funkcie novú honorárnu konzulku SR v Monaku Tatianu Parackovú. Na znovuotvorení honorárneho konzulátu, ktorý bol neobsadený od roku 2013, sa zúčastnil v rámci oficiálnej návštevy Monackého kniežatstva. „Obnovenie činnosti honorárneho konzulátu je potvrdením nášho záujmu o prehlbovanie kontaktov s Monakom vo všetkých oblastiach spoločného záujmu,“ uviedol minister M. Lajčák na slávnostnom akte v prítomnosti monackého premiéra a členov monackého kabinetu, ako aj osobností ekonomického a spoločenského života kniežatstva.

  • Minister M. Lajčák s monackým partnerom Josém Badiom.

   6.5.2014 | Aktivity ministra | Monako

   Minister M. Lajčák sa stretol vo Viedni s monackým partnerom Josém Badiom

   Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa v pondelok (5. mája 2014) stretol vo Viedni, v rámci zasadnutia Výboru ministrov Rady Európy, s ministrom zahraničných vecí Monackého kniežatstva Josém Badiom. Obaja partneri sa vyslovili za zintenzivnenie bilaterálnej spolupráce. „Máme záujem na pravidelnom politickom dialógu ako aj na rozvoji spolupráce v obchodno-ekonomickej oblasti,“ uviedol minister M. Lajčák.

  • Minister Lajčák a jeho monacký partner José Badia, ktorý zavítal na historicky prvú návštevu Slovenskej republiky.

   17.9.2013 | Aktivity ministra | Monako

   Minister M. Lajčák rokoval so svojim monackým partnerom

   Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (17. septembra 2013) rokoval v rámci pracovnej večere s ministrom zahraničných vecí Monackého kniežactva José Badiom.

  • Minister M. Lajčák a minister zahraničných vecí Monaka J. Badia

   16.9.2013 | Aktivity ministra | Monako

   Minister zahraničných vecí Monaka J. Badia navštívi SR

   Minister zahraničných vecí Monackého kniežatstva José Badia uskutoční v dňoch 17.-18. septembra 2013 historicky prvú návštevu na Slovensku.

  • 21.10.2010 | Aktivity veľvyslancov | Poverovacie listiny | Monako

   Odovzdanie poverovacích listín slovenského veľvyslanca v Monaku

   Dňa 21. októbra 2010 odovzdal poverovacie listiny do rúk monackého princa Alberta mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR vo Francúzsku Marek Eštok.....

  Choď na:   1
   
 •