Preskočiť navigáciu


Aktivity ministra

Choď na:   3   4   5   6   7   8   9   10   11
 • Ilustračné foto/Illustration photo: Flickr/ Pieter v Marion

  28.8.2014 | Aktivity ministra

  M. Lajčák odcestuje do Kišiňova na schôdzku o podpore európskeho smerovania Moldavska

  V nedeľu 31. augusta 2014 odcestuje podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák do moldavského Kišiňova, kde sa zúčastní na neformálnej schôdzke ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ združených v skupine krajín podporujúcich európske smerovanie Moldavska.

 • Minister Miroslav Lajčák na medzinárodnom sympóziu v Salzburgu.

  26.8.2014 | Aktivity ministra

  Minister M. Lajčák vystúpil na medzinárodnom sympóziu v Salzburgu

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa dnes (26. augusta 2014) zúčastnil na medzinárodnom sympóziu pod názvom „1814, 1914, 2014: lekcie z minulosti, vízie pre budúcnosť“, ktoré sa konalo v Salzburgu. Šéf slovenskej diplomacie vystúpil v paneli venovanom aktuálnym krízam predstavujúcim najväčšiu hrozbu pre medzinárodnú bezpečnosť. Vo svojom vystúpení akcentoval, že rok 2014 patrí medzi najkrvavejšie a najsmutnejšie od skončenia druhej svetovej vojny. „Od roku 1945 nebolo nikdy v jednom roku toľko konfliktov, kríz, či občianskych vojen, ako je tomu v súčasnosti,“ skonštatoval M. Lajčák. Ako dodal, svet dnes eviduje vyše 50 miliónov utečencov a žiadateľov o azyl. Z nestabilných regiónov spomenul Sýriu, Líbyu, Irak, východnú Ukrajinu, napätie medzi Sudánom a Južným Sudánom, Kongom a Demokratickou republikou Kongo a v neposlednom rade dianie na Blízkom východe a krvavé zrážky medzi Izraelom a Hamasom. „Osobitne blízkosť konfliktu na Ukrajine bola pre mnohých z nás v Európskej únii šokom,“ uviedol M. Lajčák. Šéf slovenskej diplomacie ďalej skonštatoval, že na elimináciu konfliktov nebol stále vynaložený dostatok úsilia na využitie mechanizmov, ktoré ponúka medzinárodné právo a medzinárodné inštitúcie. Zároveň dodal, že tento systém nie je, a žiaľ asi ani nikdy nebude, dokonalý. M. Lajčák položil rečnícku otázku, či svetové spoločenstvo nie je schopné anticipovať konflikty alebo má skôr tendenciu ignorovať niektoré signály a s poľutovaním skonštatoval, že viaceré aktuálne problémy nemajú okamžité reálne riešenia.

 • Záchranné práce v Hirošime pokračujú. Foto: ČTK/AP/Uncredited/

  26.8.2014 | Aktivity ministra | Japonsko

  Minister M. Lajčák vyjadril sústrasť Japonsku postihnutému zosuvmi pôdy

  V súvislosti s následkami prírodnej katastrofy v japonskom meste Hirošima zaslal dnes (26. augusta 2014) podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sústrastný telegram japonskému ministrovi zahraničných vecí Fumio Kishidovi. V telegrame uviedol: „S hlbokým zármutkom som prijal správy o pokračujúcich zosuvoch pôdy v meste Hirošima, ktoré si doposiaľ vyžiadali početné obete na ľudských životoch a zanechali mnoho nezvestných.“ Zároveň vyjadril nádej, že sa záchranným pátracím tímom podarí minimalizovať následky katastrofy.

 • Minister Miroslav Lajčák hovoril o reforme bezpečnostného sektora na Európskom fóre v Alpbachu

  25.8.2014 | Aktivity ministra

  Minister M. Lajčák o reforme bezpečnostného sektora na Európskom fóre v Alpbachu

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák pokračoval dnes (25. augusta 2014) druhým dňom svojou účasťou na medzinárodnom sympóziu Európske fórum v Alpbachu. Minister sa dnes prioritne venoval reforme bezpečnostného sektora, ktorej bol okrem panelovej diskusie venovaný aj špeciálny pracovný obed so zástupcami príslušných medzinárodných organizácií (OSN, EÚ, OBSE, UNDP a ďalších) usporiadaný z iniciatívy slovenskej strany. Minister M. Lajčák potvrdil, že Slovensko sa bude naďalej aktívne angažovať v podpore rozvoja témy reformy bezpečnostného sektora, ktorá dnes predstavuje prierezovú prioritu slovenskej zahraničnej politiky a ktorú šéf slovenskej diplomacie označil za chrbticu stability a základný kameň úspešnej tranzície osobitne v post-konfliktných štátoch a oblastiach.

 • M. Lajčák sa v rámci medzinárodného fóra v Alpbachu stretol s prezidentkou Kosova Atifete Jahjagou.

  25.8.2014 | Aktivity ministra

  Minister M. Lajčák sa stretol s kosovskou prezidentkou A. Jahjagou

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa dnes (25. augusta 2014) stretol v rámci medzinárodného fóra v Alpbachu s prezidentkou Kosova Atifete Jahjagou. Minister M. Lajčák sa zaujímal najmä o aktuálny stav v procese kreovania novej kosovskej vlády po júnových predčasných parlamentných voľbách. Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že urýchlené ustanovenie stabilnej a funkčnej vlády je kľúčové pre ďalšie napredovanie Kosova v eurointegračných procesoch a plnenie dôležitých reforiem. Sformovanie novej vlády je rovnako zásadné pre úspešné pokračovanie dialógu medzi Belehradom a Prištinou a tiež pre implementáciu už dosiahnutých dohôd.

 • M. Lajčák vystúpil na Európskom fóre Alpbach.
  Správa obsahuje fotografiu

  24.8.2014 | Aktivity ministra | Rakúsko

   

  Minister M. Lajčák vystúpil na Európskom fóre v Alpbachu

  Na pozvanie prezidenta Európskeho fóra Alpbach Franza Fischlera pricestoval dnes (24. augusta 2014) podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák do Rakúska na uvedené renomované fórum. V rámci dnešného programu minister vystúpil v panelovej diskusii s názvom „EÚ a jej susedia, príležitosti a výzvy pre Východné partnerstvo“.

 • Pohľad na Salzburg. Foto: Tourismus Salzburg

  22.8.2014 | Aktivity ministra | Slovensko a Európska únia | Rakúsko

  Avízo: Minister M. Lajčák vystúpi na Európskom fóre Alpbach 2014 a na medzinárodnom sympóziu v Salzburgu

  Na pozvanie prezidenta Európskeho fóra Alpbach Franza Fischlera sa podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák zúčastní v dňoch 24. a 25. augusta 2014 na politickom sympóziu v rámci uvedeného renomovaného rakúskeho fóra. Minister M. Lajčák vystúpi v dvoch panelových diskusiách: „EÚ a jej susedia, príležitosti a výzvy pre Východné partnerstvo“ a „Postkonfliktné štáty v tranzícii a reforma bezpečnostného sektora“.

 • Tretie tohtoročné zasadnutie Rady vlády Slovenskej republiky na podporu exportu a investícií

  20.8.2014 | Aktivity ministra | Branding Slovenska | Ekonomické správy...

  Ekonomická diplomacia a branding dominovali zasadnutiu RVPEI

  Pod vedením podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka sa dnes (20. augusta 2014) uskutočnilo tretie tohtoročné rokovanie Rady vlády Slovenskej republiky na podporu exportu a investícií, ktorá je poradným, koordinačným a iniciatívnym orgánom vlády SR pre oblasť štátnej podpory medzinárodnej obchodno-ekonomickej spolupráce a prezentácie SR v zahraničí, s prioritným cieľom podpory exportu a prílevu zahraničných investícií.

Choď na:   3   4   5   6   7   8   9   10   11