Preskočiť navigáciu


Aktivity ministra

Choď na:   3   4   5   6   7   8   9   10   11
 • Podpredseda vlády Čiernej Hory pre politický systém, vnútornú a zahraničnú politiku Duško Marković.

  19.5.2015 | Aktivity ministra | Čierna Hora

  SR – Čierna Hora: Podpora integračných ambícií

  Podpredseda vlády Čiernej Hory pre politický systém, vnútornú a zahraničnú politiku Duško Marković navštívil v dňoch 18. – 19. mája Bratislavu. Počas pracovnej večere s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom v pondelok 18. júna boli hlavnou témou bilaterálne vzťahy, vývoj v regióne a integračné ambície Podgorice vo vzťahu k EÚ a NATO. Čierna Hora je v skupine krajín západného Balkánu dlhodobým lídrom v integračnom procese do Európskej únie. Dokázala úspešne otvoriť 18 rokovacích kapitol a v uplynulom období preukázala pozoruhodný pokrok obzvlášť v oblasti právneho štátu, ktorá patrí pre všetky kandidátske krajiny medzi kľúčové. Minister M. Lajčák partnera ubezpečil, že slovenská diplomacia bude aj naďalej pevne podporovať Čiernu Horu v jej integračných ambíciách v súlade s európskou perspektívou celého regiónu. „Budeme pokračovať v odovzdávaní našich skúsenosti z transformačného a integračného procesu Čiernej Hore, ako aj konkrétnych poznatkov z budovania právneho štátu,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

 • Spoločné zasadnutie ministrov obrany a zahraničných vecí v Bruseli.
  Správa obsahuje fotografiu

  18.5.2015 | Aktivity ministra

   

  Ministri zahraničných vecí a obrany o bezpečnostných výzvach v susedstve EÚ

  Brusel (18. máj) – O aktuálnych bezpečnostných výzvach, ktorým čelí Európska únia vo svojom susedstve, diskutovali ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ na pravidelnom zasadnutí Rady pre zahraničné záležitosti v Bruseli, tentoraz v rozšírenom formáte s ministrami obrany. „Hovorili sme o tom, ako by mala vyzerať pripravovaná bezpečnostná stratégia EÚ, aby realisticky odrážala hrozby, ktoré prichádzajú spoza hraníc a diskutovali sme aj o prostriedkoch, akými týmto hrozbám treba čeliť,“ povedal po rokovaní podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Na spoločnom obede s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie Jensom Stoltenbergom sa ministri detailnejšie venovali možnostiam spolupráce oboch organizácií pri hľadaní riešení súčasných kríz a existujúcich hrozieb. „Je nevyhnutné skvalitniť a sformalizovať možnosti spolupráce EÚ a NATO a využiť kapacity a potenciál, ktorý tieto organizácie majú,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

 • Minister Miroslav Lajčák slávnostné otvoril priestory novej budovy stáleho zastúpenia.
  Správa obsahuje fotografiu

  18.5.2015 | Aktivity ministra | Predsedníctvo SR v Rade EÚ

   

  Nové slovenské priestory v Bruseli pre predsedníctvo SR v Rade EÚ

  Brusel (18. mája) – Podpredseda vlády a minister zahraničných veci a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes v Bruseli slávnostne otvoril novú budovu Stáleho zastúpenia SR pri Európskej únii. Nové priestory boli vybrané na účely slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré Slovensko preberie od 1. júla budúceho roka. „Toto bude hlavné zázemie počas nášho predsedníctva, akýsi kapitánsky mostík, z ktorého budeme pol roka spolumanažovať EÚ,“ uviedol minister M. Lajčák počas otváracieho ceremoniálu. „Tu bude ťažisko operatívnych aktivít našich takmer 190 diplomatov a expertov, ktorí budú predsedať zhruba stovke pracovných skupí,“ spresnil minister M. Lajčák s tým, že väčšina práce a úloh počas výkonu slovenského predsedníctva v Rade EÚ je spojená práve s Bruselom.

 • M. Lajčák počas rokovanie s ministrom zahraničných vecí Arménska Eduardom Nalbandianom.
  Správa obsahuje fotografiu

  15.5.2015 | Aktivity ministra | Slovensko a V4

   

  Slovensko podporuje európske smerovanie Východných partnerov

  Po skončení ministerskej schôdzky Vyšehradskej štvorky a Východného partnerstva v piatok (15. mája) popoludní v Bratislave, absolvoval jej hostiteľ, podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, bilaterálne stretnutia s kolegami zo všetkých šiestich partnerských krajín.

 • Family foto.
  Správa obsahuje dokument Správa obsahuje audio

  15.5.2015 | Aktivity ministra | Aktuálne o Ukrajine...

   

  M. Lajčák na stretnutí V4 plus Východné partnerstvo: Nesieme zodpovednosť za vývoj v našom najbližšom susedstve

  So zodpovednosťou za vývoj v najbližšom susedstve a s úsilím priblížiť sa očakávaniam partnerov na východ od hraníc Európskej únie zorganizovalo dnes (15. mája) slovenské predsedníctvo Vyšehradskej skupiny schôdzku ministrov zahraničných vecí členských krajín V4 (Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovenská republika) so šéfmi diplomacií šiestich krajín Východného partnerstva (Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko, Ukrajina) a predstaviteľmi Európskej únie. Témou stretnutia, na ktoré boli prizvaní aj ministri zahraničných vecí Lotyšska, Rumunska a Švédska, podpredsedníčka Európskej komisie a Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogherini a komisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn, bolo posúdiť aktuálny vývoj v krajinách Východného partnerstva v predvečer nadchádzajúceho summitu v Rige.

 • Minister M. Lajčák so švédskou ministerkou Margot Wallströmovou
  Správa obsahuje fotografiu

  14.5.2015 | Aktivity ministra | Slovensko a V4 | Švédsko

   

  SR a Švédsko: Spoločný záujem na silnej podpore Východného partnerstva

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák rokoval dnes (14. mája) podvečer v Bratislave so svojou švédskou rezortnou kolegyňou Margot Wallströmovou. Ich bilaterálne stretnutie sa uskutočnilo pred spoločnou večerou ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky, troch členských štátov EÚ (Lotyšska, Rumunska a Švédska), vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a komisára EÚ pre susedskú politiku a rozširovanie, ktorú zorganizoval minister M. Lajčák v mene predsedníckej krajiny V4 pri príležitosti ministerského stretnutia V4 s krajinami Východného partnerstva v piatok 15. mája v Bratislave.

 • Druhý deň schôdzky NATO v Antalyi za účasti vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku F. Mogheriniovej.

  14.5.2015 | Aktivity ministra | Slovensko a NATO

  M. Lajčák: Krajiny NATO nebudú v bezpečí, kým je susedstvo v plameňoch

  Antalya (14. mája) – Severoatlantická aliancia čelí bezprecedentným bezpečnostným hrozbám, ktoré zasahujú jej všetky členské krajiny. Zhodli sa na tom ministri zahraničných vecí NATO počas zasadnutia v tureckej Antalyi. Spoločne zdôraznili, že Aliancia sa musí adaptovať na nové bezpečnostné prostredie, ktoré je v prvom rade ovplyvňované dianím za hranicami NATO na východe a na juhu. „Rovnako ako zvyšujeme našu obranyschopnosť, musíme spoluformovať aj bezpečnostné prostredie za našimi hranicami. Pokiaľ je naše susedstvo v plameňoch, nebudeme úplne bezpeční ani my v NATO,“ konštatoval vo svojom vystúpení podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

 • Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, minister M. Lajčák a turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoğlui. Foto: Marton Kovacs
  Správa obsahuje fotografiu

  13.5.2015 | Aktivity ministra | Slovensko a NATO

   

  Ministri NATO v Antalyi o podpore Ukrajine a Afganistanu

  „Konflikt na Ukrajine nemá iné ako mierové riešenie a najlepším nástrojom v rukách Ukrajiny sú účinné reformy,“ uviedol dnes (13. mája) počas rokovania ministrov zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie a Ukrajiny v tureckej Antalyi podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. „Kľúčový je pritom obsah reforiem a rýchlosť ich zavádzania, lebo čas tlačí,“ zdôraznil. Dodal, že Slovensko je naďalej pripravené pomáhať Ukrajine s politickými a ekonomickými reformami i humanitárnou asistenciou.

Choď na:   3   4   5   6   7   8   9   10   11