Preskočiť navigáciu


Aktuálne správy SR a EÚ

Odporúčané odkazy

Európsky rok občanov
Hľadá sa európske mesto budúcnosti

Aktuálne správy

Choď na:   2   3   4   5   6   7   8   9   10
 • Minister M. Lajčák s C. Ashtonovou a rumunským ministrom zahraničných vecí T. Corlateanom.
  Správa obsahuje fotografiu Správa obsahuje audio

  17.3.2014 | Aktivity ministra | Aktuálne o Ukrajine...

   

  Rade EÚ pre zahraničné veci (FAC) dominovala situácia na Ukrajine a Kryme

  Na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Bruseli, na ktorom Slovenskú republiku zastupoval podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (17. marca 2014) dominovala téma aktuálneho vývoja situácie na Ukrajine a Kryme. Ministri odsúhlasili závery Rady FAC k Ukrajine a prijali reštriktívne opatrenia voči osobám zodpovedným za podkopávanie alebo ohrozovanie územnej integrity, suverenity a nezávislosti Ukrajiny. Rada odsúdila nelegálne referendum na Kryme a zopakovala svoju podporu napomáhaniu dialógu medzi Ukrajinou a Ruskom, pričom prioritou je deeskalácia a rokovania o mierovom riešení. EÚ vyzvala Rusko, aby neprijalo kroky vedúce k anektovaniu Krymu.

 • Minister M. Lajčák na stretnutí s výkonným ukrajinským ministrom zahraničných vecí A. Descycjom v rámci formátu Priatelia Ukrajiny pred zasadnutím FAC v Bruseli.
  Správa obsahuje fotografiu

  17.3.2014 | Aktivity ministra | Aktuálne o Ukrajine | Slovensko a Európska únia

   

  Minister M. Lajčák inicioval stretnutie Skupiny priateľov Ukrajiny

  Z iniciatívy a na pozvanie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka a šéfa diplomacie Švédska Carla Bildta sa dnes (17. marca 2014) uskutočnilo v Bruseli stretnutie Skupiny priateľov Ukrajiny. Úradujúci minister zahraničných vecí Ukrajiny Andrij Deščycia informoval o situácii v krajine, najmä v jej južných a východných regiónoch, predstavil plán pripravovaných krokov vlády a požiadal členské štáty EÚ o všestrannú podporu Ukrajine, vrátane pomoci pri jej ekonomickej stabilizácii.

 • Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí Česka Lubomír Zaorálek a komisár Štefan Füle počas FAC v Brusseli.

  14.3.2014 | Aktivity ministra | Aktuálne o Ukrajine | Slovensko a Európska únia

  Minister M. Lajčák sa v Bruseli zúčastní na Rade EÚ pre zahraničné veci a stretne sa s ukrajinským ministrom zahraničných vecí A. Deščycjom

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa v pondelok (17. marca 2014) zúčastní na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Bruseli. Hlavnou témou zasadnutia bude situácia na Ukrajine a osobitne na Kryme, v nadväznosti na výsledky marcového stretnutia hláv štátov a vlád členských krajín EÚ. Očakáva sa zhodnotenie posledného vývoja situácie na Kryme. Ministri budú rokovať o možnostiach ďalších diplomatických krokov, a v závislosti od vývoja rozhodnú aj o cielených sankčných opatreniach ako ich avizoval mimoriadny summit EÚ.

 • Minister Lajčák oficiálne odštartoval projekt votEUzen - Národný konvent pre mladých

  12.3.2014 | Aktivity ministra | Slovensko a Európska únia

  Minister M. Lajčák diskutoval so študentmi o Európskej únii

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (12. marca 2014) oficiálne odštartoval projekt votEUzen - Národný konvent pre mladých, keď vystúpil v diskusii na tému „Mladí v EÚ – Čo robíme pre lepší život v spojenej Európe?“. Minister Lajčák v debate so študentmi skonštatoval, že členstvo SR v Európskej únii, kam sme vstúpili pred desiatimi rokmi, patrí k najvýznamnejším medzníkom v dejinách samostatného Slovenska. „Členstvo v Európskej únii nám zvýšilo životnú úroveň, poskytlo mladým ľuďom možnosti študovať a pracovať v zahraničí a významne posilnilo náš rozpočet o značné finančné prostriedky získané z fondov a rozvojových projektov Únie,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

 • Spoločná fotografia ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4).
  Správa obsahuje fotografiu Správa obsahuje dokument

  7.3.2014 | Aktivity ministra | Slovensko a Európska únia...

   

  Minister M. Lajčák rokoval v Narve s partnermi z krajín V4, zo Severskej rady a z pobaltských štátov

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák viedol v dňoch 6. – 7. marca 2014 delegáciu SR na stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4), Severskej rady a pobaltských krajín (NB8) v estónskom meste Narva. Ministerskú schôdzku spoločne iniciovali Estónsko ako koordinátor spolupráce severských a pobaltských štátov, a Maďarsko ako súčasná predsednícka krajina Vyšehradskej skupiny. Ministri zahraničných vecí V4 a NB8 prijali spoločné vyhlásenie k situácii na Ukrajine, v ktorom jednoznačne odsúdili narušenie teritoriálnej integrity a zvrchovanosti nášho východného suseda v dôsledku aktivít ruských ozbrojených síl na Kryme. Zároveň vyzvali novú ukrajinskú vládu, aby sa usilovala nájsť mierové východisko z krízy.

 • Aktuálna situácia na Ukrajine Ilustračná foto; IgorGolovniov / Shutterstock.com/Actual situation on Ucraine. Illustration photo: IgorGolovniov / Shutterstock.com

  4.3.2014 | Aktuálne o Ukrajine | Slovensko a Európska únia | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva...

  Vyhlásenie MZVaEZ SR k aktuálnemu vývoju na Ukrajine

  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nadväzne na závery mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci k Ukrajine, ktoré sa v pondelok 3. marca 2014 konalo v Bruseli, ostro odsudzuje narušenia suverenity a teritoriálnej integrity Ukrajiny aktmi agresie zo strany ruských ozbrojených zložiek. Zdôrazňujeme, že tieto kroky sú zrejmým porušením Charty OSN a Helsinského záverečného aktu OBSE, ako aj záväzkov Ruska rešpektovať závery Budapeštianskeho memoranda z roku 1994.

 • Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí Česka Lubomír Zaorálek a komisár Štefan Füle počas FAC v Brusseli.
  Správa obsahuje fotografiu Správa obsahuje audio

  3.3.2014 | Aktivity ministerstva | Aktuálne o Ukrajine...

   

  Rada EÚ pre zahraničné veci o Ukrajine

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák zastupoval dnes (3. marca 2014) Slovenskú republiku v Bruseli na mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC), ktoré bolo zvolané vzhľadom na mimoriadnu situáciu na Ukrajine a eskaláciu napätia na polostrove Krym. Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ reagovali na aktuálnu dramatickú situáciu prijatím záverov, v ktorých Rada odsúdila agresiu a porušenie suverenity a územnej integrity Ukrajiny zo strany Ruska.

 • Minister Lajčák s holandským ministrom zahraničných vecí Fransom Timmermansom
  Správa obsahuje fotografiu Správa obsahuje audio

  20.2.2014 | Aktivity ministra | Aktuálne o Ukrajine...

   

  Ministri EU odsúhlasili v Bruseli cielené sankcie

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák zastupoval dnes (20. februára 2014) Slovenskú republiku na mimoriadnom zasadnutí Rady pre zahraničné veci (FAC) v Bruseli k situácii na Ukrajine. Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ rozhodli vzhľadom na dramatické zhoršenie situácie a výrazný nárast násilia a obetí zaviesť cielené sankcie namierené proti zodpovedným za násilie a porušovanie ľudských práv.

Choď na:   2   3   4   5   6   7   8   9   10