Preskočiť navigáciu


Aktivity ministra

Choď na:   1   2   3   4   5   6   7   8   9
 • Minister Miroslav Lajčák a Minister zahraničných vecí Bulharska Daniel Mitov počas oficiálnej návštevy.
  Správa obsahuje fotografiu Správa obsahuje audio

  5.3.2015 | Aktivity ministra | Bulharsko

   

  S Bulharskom nás spájajú viaceré spoločné záujmy

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák rokoval dnes (5. marca) v Bratislave so svojím bulharským rezortným kolegom Danielom Mitovom, ktorý bol na oficiálnej návšteve SR na jeho pozvanie. Spoločne diskutovali o intenzívnych vzájomných vzťahoch, ktoré sa rozvíjajú tak bilaterálne, ako aj cez členstvo v oboch krajín v EÚ a NATO a o spoločných záujmoch SR a Bulharska vo viacerých oblastiach.

 • Zlatá plaketa ministra pre francúzskeho diplomata P. Vimonta

  4.3.2015 | Aktivity ministra

  Zlatá plaketa ministra pre francúzskeho diplomata P. Vimonta

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák udelil dnes (4. marca) v Bruseli Zlatú plaketu ministra prvému generálnemu tajomníkovi Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) Pierrovi Vimontovi za jeho prínos k budovaniu európskej diplomacie. „Toto ocenenie vám odovzdávam za váš obrovský podiel na vytváraní a etablovaní štruktúr európskej diplomatickej služby, ako aj za váš vysoko profesionálny prístup zameraný na posilňovanie hlasu EÚ na svetovej scéne,“ zdôraznil minister M. Lajčák. Francúzsky diplomat P. Vimont sa po vytvorení ESVČ stal v decembri 2010 jej prvým výkonným generálnym tajomníkom, čo je druhá najvyššia pozícia v hierarchii služby hneď po Vysokej predstaviteľke EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Jeho funkčné obdobie vypršalo 28. februára tohto roku.

 • M. Lajčák počas vystúpenia v Rade pre ľudské práva.
  Správa obsahuje fotografiu Správa obsahuje dokument

  2.3.2015 | Aktivity ministra | Prejavy a vystúpenia ministra...

   

  M. Lajčák v OSN v Ženeve: Porušovanie ľudských práv podkopáva globálnu bezpečnosť

  Bez rešpektovania základných ľudských práv a slobôd nemožno dúfať v trvalý mier a stabilitu. Vyhlásil to dnes (2. marca) podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák v príhovore na úvod 28. zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve. Vo vystúpení, ktoré predchádzalo prejavu ministrov zahraničných vecí USA a Ruska, minister M. Lajčák zdôraznil slovenskú podporu pre činnosť Rady ako najvýznamnejšieho ľudskoprávneho orgánu OSN a zdôraznil: „Medzinárodný mier, bezpečnosť a ľudské práva sú tesne previazané. Pokiaľ budú normy a štandardy ľudských práv systematicky porušované, medzinárodný mier, bezpečnosť a stabilita sú stále v ohrození. Bez rešpektovania základných ľudských práv a slobôd nemožno očakávať trvalý mier a bezpečnosť.“

 • Štrbské Pleso, ilustračná. MZVaEZ SR/Kristína Spišáková
  Správa obsahuje dokument

  2.3.2015 | Aktivity ministra | Očakávané udalosti | Slovensko a V4

   

  AVÍZO: Rokovanie V4+NB8 vo Vysokých Tatrách pod predsedníckou taktovkou Slovenska

  Vysoké Tatry privítajú ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Severskej rady a pobaltských krajín (NB8) na spoločnom stretnutí 12. – 13. marca 2015 na Štrbskom Plese. Pozvanie podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka prijali zástupcovia rezortov diplomacií, ktorí sa budú na stretnutí venovať aktuálnym zahraničnopolitickým otázkam a bezpečnostnej politike, vrátane energetickej bezpečnosti. Do tejto časti diskusie prijal pozvanie aj podpredseda Európskej komisie zodpovedný za Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Ministri budú diskutovať aj o situácii na Ukrajine a vo Východnom partnerstve vo svetle blížiaceho sa summitu v Rige.

 • Slávnostný podpis dohody o Vyšehradskom patentovom inštitúte.
  Správa obsahuje fotografiu

  26.2.2015 | Aktivity ministra | Slovensko a V4

   

  Krajiny V4 vytvárajú spoločný patentový inštitút

  Krajiny Vyšehradskej štvorky budú mať spoločný patentový inštitút. Zástupcovia úradov priemyselného vlastníctva štyroch členských krajín dnes (26. februára) v Bratislave na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR podpísali dohodu o Vyšehradskom patentovom inštitúte, ktorý bude pôsobiť ako mimovládna organizácia s cieľom podporiť inovácie a zvyšovanie konkurencieschopnosti v tomto regióne lepšou a lacnejšou ochranou inovácií z krajín V4.

 • Minister M. Lajčák odovzdal Zlatú plaketu predsedovi predstavenstva a generálnemu riaditeľovi Železiarní Podbrezová Vladimírovi Sotákovi.
  Správa obsahuje fotografiu

  26.2.2015 | Aktivity ministra

   

  M. Lajčák odovzdal zlatú plaketu šéfovi Železiarní Podbrezová

  Podbrezová (26. februára) - Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák ocenil Zlatou plaketou predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová Vladimíra Sotáka za jeho prínos pre šírenie dobrého mena v zahraničí. „Rád by som takto - aj pri príležitosti okrúhleho životného jubilea - ocenil vašu prácu a činnosť vašej spoločnosti, ktorou zlepšujete podnikateľské prostredie a zamestnanosť na Slovensku ako aj exportnú kapacitu SR a šírite jeho dobré meno v zahraničí," uviedol minister M. Lajčák pri odovzdávaní plakety v sídle spoločnosti v Podbrezovej.

 • Pietna spomienka na obete tragédie v Uherskom Brode. Foto: ČTK/AP/Petr David Josek

  25.2.2015 | Aktivity ministra | Česko

  Sústrastný telegram M. Lajčáka českému ministrovi zahraničných vecí

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák zaslal dnes (25. februára) sústrastný telegram ministrovi zahraničných vecí Českej republiky Lubomírovi Zaorálkovi v súvislosti so včerajšou tragédiou v Uherskom Brode. „Pri tejto mimoriadne smutnej príležitosti si dovoľujem vyjadriť moju úprimnú sústrasť a prejav účasti príbuzným obetí, ktorí v súvislosti so streľbou v reštaurácii utrpeli nenahraditeľnú stratu,“ uvádza sa v telegrame.

 • Minister Miroslav Lajčák počas tlačovej konferencie s filipínskym partnerom Albertom del Rosariom.
  Správa obsahuje fotografiu Správa obsahuje dokument

  23.2.2015 | Aktivity ministra | Prejavy a vystúpenia ministra...

   

  SR a Filipíny: Odhodlanie oživiť vzťahy a využiť ich potenciál na konkrétne výsledky

  Slovensko a Filipíny rozšíria politickú aj ekonomickú spoluprácu. Dohodli sa na tom ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Albert del Rosario na rokovaniach v pondelok 23. februára v Manile. „V našich vzťahoch bola dlhá pauza a máme čo doháňať,“ konštatoval podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Lajčák, ktorý sa po 17 rokoch stal prvým členom slovenskej vlády, ktorý navštívil Filipíny.

Choď na:   1   2   3   4   5   6   7   8   9