Preskočiť navigáciu


Aktivity ministra

Choď na:   1   2   3   4   5   6   7   8   9
 • Minister Miroslav Lajčák a maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó počas oficiálnej návštevy Slovenskej republiky.

  26.3.2015 | Aktivity ministra | Očakávané udalosti | Maďarsko

  AVÍZO: M. Lajčák odcestuje na oficiálnu návštevu Maďarska

  Na pozvanie maďarskej strany odcestuje v pondelok (30. marca) podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na jednodňovú oficiálnu návštevu Maďarska. Šéf slovenskej diplomacie má v Budapešti naplánované rokovania s rezortným partnerom Péterom Szijjártóom a prijme ho tiež predseda vlády Maďarska Viktor Orbán.

 • Rokovanie s ministrom zahraničných vecí Maurom Vieirom.
  Správa obsahuje fotografiu

  26.3.2015 | Aktivity ministra | Brazília

   

  M. Lajčák v Brazílii: Znovuoživenie kontaktov i konkrétne nové investície

  Brazília (26. marca) - Slovensko a Brazília zintenzívnia politický dialóg i spoluprácu na ekonomických projektoch. Dohodli sa na tom ministri zahraničných vecí oboch krajín počas rokovania v hlavnom meste Brazília. „V našich vzťahoch sa skrýva značný potenciál a na oboch stranách existuje vôľa tento potenciál využiť,“ uviedol podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák po rokovaniach so svojim rezortným partnerom Maurom Vieirom, viceprezidentom krajiny Michelom Temerom a zástupcami parlamentu. Išlo o prvú návštevu slovenského ministra zahraničných vecí v najväčšej krajine Latinskej Ameriky po 17 rokoch.

 • Ilustračné foto/Illustration photo: ČTK

  24.3.2015 | Aktivity ministra | Španielsko | Nemecko

  Sústrastný telegram M. Lajčáka v súvislosti s leteckou tragédiou vo francúzskych Alpách

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák zaslal dnes (24. marca) sústrastný telegram spolkovému ministrovi zahraničných vecí Nemecka Frankovi-Walterovi Steinmeierovi a ministrovi zahraničných vecí a spolupráce Španielskeho kráľovstva José Manuelovi García-Margallovi k obetiam havárie lietadla Airbus 320 vo francúzskych Alpách, na palube ktorého bolo 148 ľudí. „S veľkým smútkom som prijal informáciu o dnešnom nešťastí lietadla nemeckých aerolínií Germanwings, ktoré si vyžiadalo mnoho životov. Dovoľte mi v tejto ťažkej chvíli vyjadriť Vám a všetkým pozostalým obetí tragédie úprimnú sústrasť,“ uviedol minister M. Lajčák v telegramoch pre rezortných partnerov.

 • Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister zahraničných vecí Nemecka Frank Walter Steinmeier počas oficiálnej návštevy.
  Správa obsahuje audio

  23.3.2015 | Aktivity ministra | Slovensko a V4 | Poľsko...

   

  V4+Nemecko: Ministerská schôdzka v SR k Ukrajine, Balkánu i energetike

  Bratislava (23. marca) - O situácii na Ukrajine, na západnom Balkáne, v krajinách Východného partnerstva i o energetickej bezpečnosti diskutovali dnes v Bratislave ministri zahraničných vecí štátov Vyšehradskej štvorky (V4) a Nemecka. Nemecko je jedným z hlavných strategických partnerov krajín V4, s ktorými vedie pravidelné konzultácie. „Schôdzku V4 plus Nemecko vnímame ako uznanie konštruktívnej úlohy tohto zoskupenia pri formovaní európskej agendy a rozvíjaní úspešnej regionálnej spolupráce,“ konštatoval v mene predsedníckej krajiny V4 minister Miroslav Lajčák. „Dialóg vo formáte ´V4 plus´ sa nám osvedčil ako platforma na diskusiu s partnermi o aktuálnych zahraničnopolitických témach a výmenu názorov z nášho stredoeurópskeho pohľadu,“ dodal.

 • Plagát k súťaži.

  20.3.2015 | Aktivity ministra | Ľudské práva | Ľudské práva očami detí

  M. Lajčák vyhlasuje tretí ročník výtvarno-literárnej súťaže „Ľudské práva očami detí“

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a predseda Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť Miroslav Lajčák dnes (20. marca) vyhlásil tretí ročník výtvarno-literárnej súťaže „Ľudské práva očami detí“. Do 30. apríla 2015 sa môžu žiaci prostredníctvom svojich škôl zapojiť do súťaže výtvarnou alebo slohovou prácou na tému Moje ja – ja som ja! Najlepšie výtvarné a literárne práce vyhlási minister v júni 2015 na slávnostnom podujatí. Cieľom súťaže je podporiť na základných školách a osemročných gymnáziách diskusiu o ľudských právach, čo pre deti znamenajú a ako samotní žiaci vnímajú samých seba v prostredí priateľov, rodiny a školy.

 • Minister M. Lajčák s čiernohorským premiérom Milom Djukanovičom.
  Správa obsahuje fotografiu

  19.3.2015 | Aktivity ministra | Čierna Hora

   

  Čierna Hora môže na ceste do EÚ a NATO počítať so slovenskou pomocou

  „Pred Čiernou Horou stojí v integračnom procese veľa náročných úloh, ale môže sa pri ich plnení spoľahnúť na jednoznačnú podporu Slovenska," vyhlásil podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák počas návštevy v Podgorici. V stredu a vo štvrtok tam rokoval s prezidentom krajiny Filipom Vujanovičom, predsedom parlamentu Rankom Krivokapičom, premiérom Milom Djukanovičom a svojim rezortným kolegom Igorom Lukšičom a tiež ministrom vnútra Raškom Konjevičom a podpredsedom vlády Duškom Markovičom.

 • Slávnostné odhalenie obrazu kovačického insitného maliara Jána Glózika.

  18.3.2015 | Aktivity ministra | Krajania, kultúra a školstvo | Odbor kultúrnej diplomacie...

  M. Lajčák odhalil obraz kovačického insitného maliara J. Glózika a udelil mu Striebornú plaketu

  Na pôde rezortu diplomacie dnes (18. marca) podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR slávnostne odhalil veľkorozmerný obraz 1150 rokov od príchodu sv. Cyrila a Metoda, na ktorom jeho autor – insitný umelec Ján Glózik zo srbskej Kovačice – pracoval 15 mesiacov, a ktorý daroval Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí ÚSŽZ). „Som naozaj rád, že sa tu stretávame pri tejto výnimočnej príležitosti, ktorá má pre mňa osobitný citový rozmer, keďže som si z pôsobenia v Srbsku odniesol poznanie a lásku k Slovákom vo Vojvodine, ktorí sú mostom, čo spája Slovensko so Srbskom,“ povedal minister, ktorý maliara ubezpečil, že jeho obrazu sa dostane v priestoroch ministerstva náležitej pozornosti. „V tejto miestnosti, kde rokuje nielen vedenie ministerstva, ale kde máme aj všetky oficiálne rokovania s našimi partnermi, môžem garantovať, že bude mať naozaj veľké obecenstvo, a zaslúžený obdiv. Nech nám všetkým prináša radosť, hrdosť na našu minulosť, na Slovákov vo vojvodine a na naše vzťahy so Srbskom,“ povedal vo svojom príhovore M. Lajčák, ktorý zároveň ako výraz vďaky za propagáciu slovenského insitného umenia a propagáciu slovenského kultúrneho dedičstva v zahraničí, udelil umelcovi Striebornú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

 • Ilustračné foto/Illustration photo: © European Council
  Správa obsahuje audio

  16.3.2015 | Aktivity ministra | Slovensko a Európska únia

   

  Minister M. Lajčák na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci

  Brusel (16. marca) - O vzťahoch Európskej únie s Afrikou, probléme imigrácie, situácii v Líbyi a príprave summitu Východného partnerstva diskutovali dnes ministri zahraničných vecí 28 štátov Európskej únie na pravidelnom zasadnutí v Bruseli. Slovensko zastupoval podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák. Z pohľadu SR boli podľa neho dôležité dve ďalšie témy - nominácia nového osobitného predstaviteľa EÚ pre strednú Áziu a otvorenie cesty pre realizáciu Dohody o stabilizácii a pridružení s Bosnou a Hercegovinou.

Choď na:   1   2   3   4   5   6   7   8   9