Preskočiť navigáciu


Aktivity ministra

Choď na:   1   2   3   4   5   6   7   8   9
 • Minister Miroslav Lajčák na medzinárodnom sympóziu v Salzburgu.

  26.8.2014 | Aktivity ministra

  Minister M. Lajčák vystúpil na medzinárodnom sympóziu v Salzburgu

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa dnes (26. augusta 2014) zúčastnil na medzinárodnom sympóziu pod názvom „1814, 1914, 2014: lekcie z minulosti, vízie pre budúcnosť“, ktoré sa konalo v Salzburgu. Šéf slovenskej diplomacie vystúpil v paneli venovanom aktuálnym krízam predstavujúcim najväčšiu hrozbu pre medzinárodnú bezpečnosť. Vo svojom vystúpení akcentoval, že rok 2014 patrí medzi najkrvavejšie a najsmutnejšie od skončenia druhej svetovej vojny. „Od roku 1945 nebolo nikdy v jednom roku toľko konfliktov, kríz, či občianskych vojen, ako je tomu v súčasnosti,“ skonštatoval M. Lajčák. Ako dodal, svet dnes eviduje vyše 50 miliónov utečencov a žiadateľov o azyl. Z nestabilných regiónov spomenul Sýriu, Líbyu, Irak, východnú Ukrajinu, napätie medzi Sudánom a Južným Sudánom, Kongom a Demokratickou republikou Kongo a v neposlednom rade dianie na Blízkom východe a krvavé zrážky medzi Izraelom a Hamasom. „Osobitne blízkosť konfliktu na Ukrajine bola pre mnohých z nás v Európskej únii šokom,“ uviedol M. Lajčák. Šéf slovenskej diplomacie ďalej skonštatoval, že na elimináciu konfliktov nebol stále vynaložený dostatok úsilia na využitie mechanizmov, ktoré ponúka medzinárodné právo a medzinárodné inštitúcie. Zároveň dodal, že tento systém nie je, a žiaľ asi ani nikdy nebude, dokonalý. M. Lajčák položil rečnícku otázku, či svetové spoločenstvo nie je schopné anticipovať konflikty alebo má skôr tendenciu ignorovať niektoré signály a s poľutovaním skonštatoval, že viaceré aktuálne problémy nemajú okamžité reálne riešenia.

 • Záchranné práce v Hirošime pokračujú. Foto: ČTK/AP/Uncredited/

  26.8.2014 | Aktivity ministra | Japonsko

  Minister M. Lajčák vyjadril sústrasť Japonsku postihnutému zosuvmi pôdy

  V súvislosti s následkami prírodnej katastrofy v japonskom meste Hirošima zaslal dnes (26. augusta 2014) podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sústrastný telegram japonskému ministrovi zahraničných vecí Fumio Kishidovi. V telegrame uviedol: „S hlbokým zármutkom som prijal správy o pokračujúcich zosuvoch pôdy v meste Hirošima, ktoré si doposiaľ vyžiadali početné obete na ľudských životoch a zanechali mnoho nezvestných.“ Zároveň vyjadril nádej, že sa záchranným pátracím tímom podarí minimalizovať následky katastrofy.

 • Minister Miroslav Lajčák hovoril o reforme bezpečnostného sektora na Európskom fóre v Alpbachu

  25.8.2014 | Aktivity ministra

  Minister M. Lajčák o reforme bezpečnostného sektora na Európskom fóre v Alpbachu

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák pokračoval dnes (25. augusta 2014) druhým dňom svojou účasťou na medzinárodnom sympóziu Európske fórum v Alpbachu. Minister sa dnes prioritne venoval reforme bezpečnostného sektora, ktorej bol okrem panelovej diskusie venovaný aj špeciálny pracovný obed so zástupcami príslušných medzinárodných organizácií (OSN, EÚ, OBSE, UNDP a ďalších) usporiadaný z iniciatívy slovenskej strany. Minister M. Lajčák potvrdil, že Slovensko sa bude naďalej aktívne angažovať v podpore rozvoja témy reformy bezpečnostného sektora, ktorá dnes predstavuje prierezovú prioritu slovenskej zahraničnej politiky a ktorú šéf slovenskej diplomacie označil za chrbticu stability a základný kameň úspešnej tranzície osobitne v post-konfliktných štátoch a oblastiach.

 • M. Lajčák sa v rámci medzinárodného fóra v Alpbachu stretol s prezidentkou Kosova Atifete Jahjagou.

  25.8.2014 | Aktivity ministra

  Minister M. Lajčák sa stretol s kosovskou prezidentkou A. Jahjagou

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa dnes (25. augusta 2014) stretol v rámci medzinárodného fóra v Alpbachu s prezidentkou Kosova Atifete Jahjagou. Minister M. Lajčák sa zaujímal najmä o aktuálny stav v procese kreovania novej kosovskej vlády po júnových predčasných parlamentných voľbách. Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že urýchlené ustanovenie stabilnej a funkčnej vlády je kľúčové pre ďalšie napredovanie Kosova v eurointegračných procesoch a plnenie dôležitých reforiem. Sformovanie novej vlády je rovnako zásadné pre úspešné pokračovanie dialógu medzi Belehradom a Prištinou a tiež pre implementáciu už dosiahnutých dohôd.

 • M. Lajčák vystúpil na Európskom fóre Alpbach.
  Správa obsahuje fotografiu

  24.8.2014 | Aktivity ministra | Rakúsko

   

  Minister M. Lajčák vystúpil na Európskom fóre v Alpbachu

  Na pozvanie prezidenta Európskeho fóra Alpbach Franza Fischlera pricestoval dnes (24. augusta 2014) podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák do Rakúska na uvedené renomované fórum. V rámci dnešného programu minister vystúpil v panelovej diskusii s názvom „EÚ a jej susedia, príležitosti a výzvy pre Východné partnerstvo“.

 • Pohľad na Salzburg. Foto: Tourismus Salzburg

  22.8.2014 | Aktivity ministra | Slovensko a Európska únia | Rakúsko

  Avízo: Minister M. Lajčák vystúpi na Európskom fóre Alpbach 2014 a na medzinárodnom sympóziu v Salzburgu

  Na pozvanie prezidenta Európskeho fóra Alpbach Franza Fischlera sa podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák zúčastní v dňoch 24. a 25. augusta 2014 na politickom sympóziu v rámci uvedeného renomovaného rakúskeho fóra. Minister M. Lajčák vystúpi v dvoch panelových diskusiách: „EÚ a jej susedia, príležitosti a výzvy pre Východné partnerstvo“ a „Postkonfliktné štáty v tranzícii a reforma bezpečnostného sektora“.

 • Tretie tohtoročné zasadnutie Rady vlády Slovenskej republiky na podporu exportu a investícií

  20.8.2014 | Aktivity ministra | Branding Slovenska | Ekonomické správy...

  Ekonomická diplomacia a branding dominovali zasadnutiu RVPEI

  Pod vedením podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka sa dnes (20. augusta 2014) uskutočnilo tretie tohtoročné rokovanie Rady vlády Slovenskej republiky na podporu exportu a investícií, ktorá je poradným, koordinačným a iniciatívnym orgánom vlády SR pre oblasť štátnej podpory medzinárodnej obchodno-ekonomickej spolupráce a prezentácie SR v zahraničí, s prioritným cieľom podpory exportu a prílevu zahraničných investícií.

 • Minister Miroslav Lajčák a Miroslav Šatan, bývalý hokejový reprezentant SR počas prijatia.

  19.8.2014 | Aktivity ministra | Prezentácia Slovenska v zahraničí

  Miroslav Šatan si prevzal ocenenie z rúk ministra Miroslava Lajčáka

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák privítal dnes (19. augusta 2014) na pôde rezortu diplomacie osobnosť slovenského hokeja Miroslava Šatana. Bývalému hokejovému reprezentantovi pri príležitosti blížiaceho sa jeho životného jubilea odovzdal Zlatú plaketu za mimoriadne medzinárodné športové úspechy a vynikajúcu reprezentáciu Slovenska v zahraničí.

Choď na:   1   2   3   4   5   6   7   8   9