Preskočiť navigáciu
S ministrom zahraničných vecí Murrayom McCullym.

29. mája

SR - Nový Zéland: Obojstranná vôľa posilniť vzájomné partnerstvo

Auckland (29. mája) – „Máme veľa spoločného a preto chceme posilňovať naše partnerstvo,“ povedal v piatok v Aucklande podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák na rokovaní s novozélandským ministrom zahraničných vecí Murrayom McCullym. „Na veľa vecí sa pozeráme z podobnej perspektívy a je dosť toho, čo môžeme robiť spoločne,“ uviedol M. Lajčák na záver oficiálnej návštevy Nového Zélandu. Slovensko a Nový Zéland už úspešne spolupracujú na multilaterálnych fórach a v medzinárodných organizáciách.

Odovzdávanie slovenskej humanitárnej pomoci pre Nepál v Káthmandu.

28. mája

Slovensko odovzdalo v Káthmandu humanitárnu pomoc

Veľvyslanec Slovenskej republiky pre Nepál so sídlom v Dillí Žigmund Bertók dnes (28. mája) na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Nepálu Mahendrom Bahadurom Pandeyom v Káthmandu prezentoval zásielku humanitárnej pomoci vlády SR v hodnote 76 500 eur, ktorá bola dnes doručená do hlavného mesta Nepálu. Zásielka humanitárnej pomoci s celkovou hmotnosťou približne 8 ton pozostáva zo stanov, základných potrieb pre náhradné ubytovanie, generátorov a lekárskych potrieb, ktoré poskytli Ministerstvo vnútra, Ministerstvo zdravotníctva a Správa štátnych hmotných rezerv SR.

Vystúpenie a diskusia o vzťahoch SR a Nového Zélandu, vývoji v EÚ a o kríze na Ukrajine.

28. mája

M. Lajčák na Novom Zélande: Vzdialenosť nebráni intenzívnejšej spolupráci

Wellington (28. mája) - Geografická vzdialenosť dnes už nie prekážkou pre rozvoj tesnejšej spolupráce Slovenska a Nového Zélandu. Vyplynulo to z rokovaní podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka na Novom Zélande. V prvý deň oficiálnej návštevy rokoval v hlavnom meste Welllington s ministrom pre hospodársky rozvoj Stevenom Joyceom a predsedom parlamentu Davidom Carterom. „Naše dve krajiny s podobnou veľkosťou, úspešnými ekonomikami a blízkymi názormi na medzinárodné dianie, len potvrdzujú, že vzdialenosť už nie je rozhodujúci faktor pre rozvoj dvojstranných vzťahov,“ konštatoval minister M. Lajčák.

Historicky prvé stretnutie s ministrom zahraničných vecí Šalamúnových ostrovov Milnerom Tozakom.

27. mája

Historicky prvý kontakt členov vlád SR a Šalamúnových ostrovov

Canberra (27. mája) – Historicky prvé stretnutie predstaviteľov vlád Slovenskej republiky a Šalamúnových ostrovov sa uskutočnilo v stredu v austrálskej Canberre. Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa na pôde slovenského veľvyslanectva v Canberre stretol s ministrom zahraničných vecí Šalamúnových ostrovov Milnerom Tozakom. Slovenská republika a Šalamúnove ostrovy nadviazali diplomatické styky v marci 2011. Minister M. Lajčák v rozhovore s M. Tozakom zdôraznil záujem Slovenska o multilaterálnu spoluprácu s krajinami Tichomoria, najmä na pôde OSN.

Následky zemetrasenia v Nepále/The consequences of the earthquake in Nepal. Ilustračné foto/illustration photo: ČTK

27. mája

Zásielka slovenskej humanitárnej pomoci odletí zajtra do Nepálu

Do Nepálu v najbližších hodinách odletí zásielka materiálnej humanitárnej pomoci Slovenskej republiky s celkovou hmotnosťou približne 8 ton. Obsahuje stany, poľné lôžka, spacie vaky, plachty, elektrické generátory, osvetľovacie súpravy, termosky, poľné fľaše a deky zo zásob Ministerstva vnútra SR v hodnote 71 221 eur, ako aj intravenózne roztoky dodané spoločnosťou Fresenius Kabi (organizačná zložka v SR) v celkovej hodnote 5 350 eur na pomoc nemocniciam ošetrujúcim zranených v Nepále. Príjemcom pomoci, ktorej celková hmotnosť takmer dosahuje prepravnú kapacitu lietadla, je Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). Vybavenie si prevezme v Kathmandú zajtra (28. mája) a dodávku glukózy do vybraných nepálskych nemocníc zrealizujú nepálske orgány v spolupráci s honorárnym konzulom SR v Nepále a zástupcami nášho veľvyslanectva v Dillí.

Facebook

Kam potrebujete víza

Čo vieme v zahraničí pre vás urobiť
Overovanie dokladov
FAQ.jpg

v núdzi (24 hodín, 7 dní)

Telefón  +421 2 5978 5978

Telefón  +421 906 07 5978
Facebook Twitter RSS Flickr
Aktuality
Vyhlásenia a stanoviská
Kalendár akcií
Dotácie
Listina diplomatického zboru

ĎALŠIE AKTUALITY

SKPRES2016_logo.jpg

v4_WEB_mzv.png
LUDSKE_prava_ocami_deti.jpg