Preskočiť navigáciu


Aktuálne správy SR a EÚ

Odporúčané odkazy

Európsky rok občanov
Hľadá sa európske mesto budúcnosti

Aktuálne správy

Choď na:   1   2   3   4   5   6   7   8   9
 • M. Šefčovič a Miguel Arias Cañete. Ilustračné foto/Illustration photo: Európska komisia/European Commission

  26.2.2015 | Slovensko a Európska únia | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva

  Slovensko víta projekt Energetickej únie a plne ho podporuje

  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky víta stratégiu Európskej komisie na vytvorenie Energetickej únie, ktorú včera (25. februára 2015) v Bruseli predstavil podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Oceňujeme, že EK prichádza s týmto dôležitým konceptom len niekoľko mesiacov po svojom nástupe do funkcie. Projekt Energetickej únie je dôležitý najmä z hľadiska nevyhnutnej potreby transformácie európskej energetiky a skorej odpovede na nové výzvy súčasného vývoja, tak v oblasti energetiky ako aj klimatických zmien.

 • P. Javorčík sa zúčastnil na diskusii pod názvom New Grand Project: Restoring the Image of the EU. Foto: Juraj Hajko.
  Správa obsahuje fotografiu

  24.2.2015 | Aktivity štátnych tajomníkov | Slovensko a Európska únia

   

  V Bratislave sa hovorilo o „Novom pakte pre Európu“

  V Bratislave sa dnes (24. februára) diskutovalo o budúcnosti Európskej únie. Na diskusii za okrúhlym stolom – ktorého impulzom bola štúdia „Smerom k novému paktu pre Európu“ – sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Javorčík. Medzi účastníkmi bol i spoluautor štúdie, analytik think-tanku Centrum pre európsku politiku (EPC) v Bruseli, Janis Emmanouilidis, ako aj poradca štátneho tajomníka ministerstva financií SR Michal Polák.

 • Na úvod zasadnutia minsitrov: Miroslav Lajčák počas krátkej diskusie s maďarským kolegom Péterom Szijjártóm.
  Správa obsahuje fotografiu Správa obsahuje audio

  9.2.2015 | Aktivity ministra | Slovensko a Európska únia

   

  Ministri EÚ v Bruseli aj o aktuálnej situácii na Ukrajine

  Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v pondelok (9. februára)na pravidelnom zasadnutí Rady pre zahraničné záležitosti (FAC) v Bruseli diskutovali o vývoji situácie na Ukrajine, v krajinách Blízkeho Východu a severnej Afriky. Po obsažnej diskusii k Ukrajine ministri schválili pripravený aktualizovaný sankčný zoznam 19 osôb a 9 subjektov, ktoré budú zaradené na existujúce zoznamy zákazu cestovania a zmrazenia účtov.

 • Súťažný projekt od rozšírenia k jednote: 10 rokov spoločne v Európskej únii venovaný 10. výročiu vstupu do EÚ.

  21.1.2015 | Slovensko a Európska únia

  Od rozšírenia k jednote: 10 rokov spoločne v Európskej únii

  V gescii Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Taliansku sa 20. januára 2015 slávnostne ukončil súťažný projekt Od rozšírenia k jednote: 10 rokov spoločne v Európskej únii venovaný 10. výročiu vstupu do EÚ.

 • Minister Miroslav Lajčák na zasadnutí FAC s rakúskym ministrom zahraničných vecí Sebastianom Kurzom.
  Správa obsahuje fotografiu Správa obsahuje audio

  19.1.2015 | Aktivity ministra | Slovensko a Európska únia

   

  FAC: Rokovaniam ministrov zahraničných vecí dominovala téma o vzťahoch EÚ s Ruskou federáciou

  O budúcom smerovaní vzťahov s Ruskom, boji proti terorizmu ako aj o situácii v arabskom svete diskutovali ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie dnes (19. januára 2015) v Bruseli na zasadnutí Rady pre zahraničné veci (FAC). „Diskutovali sme o tom, aká má byť politika EÚ vo vzťahu k Rusku, ak sa situácia zmení,“ povedal po zasadnutí podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. „Vymenili sme si názory na to, za akých okolností si vieme predstaviť zmenu v našich vzťahoch s Ruskom. Všetci sme zhodne zdôraznili, že v tejto chvíli ešte nemôžeme uvažovať o zrušení sankcií ale je dôležité, aby sme dokázali hovoriť aj o tom, čo bude vo vzťahu EÚ k Rusku ďalej,“ konštatoval minister M. Lajčák.

 • Ilustračné foto - Známky s logom lotyšského predsedníctva, zdroj: www.eu2015.lv

  7.1.2015 | Slovensko a Európska únia | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva | Lotyšsko

  Vyhlásenie MZVaEZ SR k lotyšskému predsedníctvu v EÚ

  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR víta priority lotyšského predsedníctva v Rade Európskej únie, medzi nimi konkurencieschopnosť a hospodársky rast, využitie potenciálu európskeho digitálneho trhu a posilnenie úlohy EÚ ako globálneho hráča. V rámci posilnenia konkurencieschopnosti Európskej únie podporujeme vytvorenie Energetickej únie, uvoľňovanie verejných a súkromných investícií do reálnej ekonomiky v rámci investičného plánu, posilňovanie jednotného trhu a zvyšovanie konkurencieschopnosti priemyslu.

 • Minister Lajčák počas diskusie s ministrom zahraničných vecí Litvy, Linasom Linkevičiusom, Holandska, Bertom Koendersom a dánskym partnerom Martinom Lidegaardom.
  Správa obsahuje audio

  15.12.2014 | Aktivity ministra | Slovensko a Európska únia

   

  FAC: Ministri EÚ o novom prístupe k BaH, aj boji proti extrémistom v Sýrii a Iraku

  O situácii v Sýrii, Iraku, Bosne a Hercegovine, ale aj na Ukrajine či v Líbyi diskutovali dnes (14. decembra 2014) ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie na poslednom tohtoročnom zasadnutí Rady pre zahraničné záležitosti (FAC) v Bruseli. Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý na zasadnutí zastupoval Slovenskú republiku, kolegov zároveň informoval o utorkovej ceste ministrov krajín Vyšehradskej štvorky do Kyjeva, kde budú s ukrajinskými partnermi diskutovať o konkrétnych formách podpory pri realizácii potrebných reforiem v krajine.

 • P. Javorčík na workshope Národného konventu o politike súdržnosti.

  11.12.2014 | Aktivity štátnych tajomníkov | Predsedníctvo SR v Rade EÚ | Slovensko a Európska únia

  Workshop Národného konventu o politike súdržnosti načrtol výzvy, ktoré čakajú slovenské predsedníctvo v roku 2016

  Európska politika súdržnosti sa zmení a Slovensko môže predurčiť ako. Zhodli sa na tom panelisti prvého zo série workshopov o možných prioritách slovenského predsedníctva v Rade EÚ v roku 2016. Workshop venovaný kohéznej politike a regionálnemu rozvoju sa uskutočnil v stredu 10. decembra 2014 na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Choď na:   1   2   3   4   5   6   7   8   9