Preskočiť navigáciu


Slovenské predsedníctvo V4 - Správy a dokumenty

1. júla 2014 preberie Slovenská republika predsedníctvo vo V4 po Maďarsku. Následne ho 30. júna 2015 odovzdá Českej republike.

Leitmotívom nášho predsedníctva bude "Zvýšenie dynamiky a konkurencieschopnosti regiónu". Zameriame sa na konsolidáciu verejných financií, stimuláciu ekonomického rastu a predchádzaniu daňovým únikom a daňovým podvodom v krajinách Vyšehradskej štvorky.

Takisto sa chceme zamerať na posilnenie koordinačných mechanizmov V4 na pôde Európskej únie. Po májových voľbách do Európskeho parlamentu a konštituovaní novej Európskej komisie bude naším cieľom nastaviť komunikačné kanály s novými orgánmi EÚ.

Jedným z cieľov nášho predsedníctva bude pokračovanie v úspešnom formáte spolupráce "V4plus". Je v záujme krajín V4, aby koordinovali svoje vonkajšie aktivity, keďže z pohľadu globálnych partnerov sme vnímaný ako jeden celok.

Cieľom slovenského predsedníctva bude tiež presadzovať už rozbehnuté projekty V4 spoločného záujmu v oblasti energetickej bezpečnosti, dopravy a obrany, ktoré sú dôležité pre vnútornú súdržnosť celého regiónu strednej Európy.

Choď na:   1   2   3   4   5   6   7   8   9
 • Budapešť/ Vigadó, Ilustračné foto: Wikipedia

  24.4.2014 | Aktivity ministra | Očakávané udalosti | Slovensko a Európska únia...

  AVÍZO: Minister M. Lajčák na medzinárodnej konferencii k 10. výročiu členstva v EÚ

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák vystúpi v pondelok 28. apríla 2014 v Budapešti s prejavom na medzinárodnej konferencii „Využité a premeškané príležitosti. Desať rokov v EÚ“.

 • Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a prezident Rakúskej federácie priemyslu Georg Kapsch počas prijatia na Ministerstve zahraničných vecí v Bratislave.

  11.3.2014 | Aktivity ministra | Slovensko a V4 | Rakúsko

  Minister M. Lajčák prijal prezidenta Zväzu rakúskeho priemyslu G. Kapscha

  Úzka spolupráca Slovenska a Rakúska v cezhraničných, najmä infraštruktúrnych projektoch, ako aj aktuálne európske hospodársko-politické otázky a perspektívy rozvoja vzájomnej obchodnej a investičnej spolupráce boli hlavnými témami dnešného (11. marca 2014) stretnutia podpredsedu vlády a ministra zahraničných a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka a prezidenta Zväzu rakúskeho priemyslu Georga Kapscha.

 • Spoločná fotografia ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4).
  Správa obsahuje fotografiu Správa obsahuje dokument

  7.3.2014 | Aktivity ministra | Slovensko a Európska únia...

   

  Minister M. Lajčák rokoval v Narve s partnermi z krajín V4, zo Severskej rady a z pobaltských štátov

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák viedol v dňoch 6. – 7. marca 2014 delegáciu SR na stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4), Severskej rady a pobaltských krajín (NB8) v estónskom meste Narva. Ministerskú schôdzku spoločne iniciovali Estónsko ako koordinátor spolupráce severských a pobaltských štátov, a Maďarsko ako súčasná predsednícka krajina Vyšehradskej skupiny. Ministri zahraničných vecí V4 a NB8 prijali spoločné vyhlásenie k situácii na Ukrajine, v ktorom jednoznačne odsúdili narušenie teritoriálnej integrity a zvrchovanosti nášho východného suseda v dôsledku aktivít ruských ozbrojených síl na Kryme. Zároveň vyzvali novú ukrajinskú vládu, aby sa usilovala nájsť mierové východisko z krízy.

 • Ilustračné foto: Stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín Vyšehradskej štvorky v Budapešti.
  Správa obsahuje dokument

  6.3.2014 | Aktivity ministra | Aktuálne o Ukrajine | Slovensko a V4

   

  Ministri V4 vyzvali na obnovenie procesu AA/DCFTA s Ukrajinou

  Na základe iniciatívy podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka adresovali v stredu 5. marca 2014 ministri zahraničných vecí členských štátov V4 (Miroslav Lajčák, János Martonyi, Radoslaw Sikoriski a Lubomír Zaorálek) spoločný list Vysokej predstaviteľke EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej a európskemu komisárovi pre rozširovanie a európsku susedskú politiku Štefanovi Fűlemu. Vyzývajú v ňom na bezodkladné začatie príprav na podpísanie Asociačnej dohody a Dohody o prehĺbenej a komplexnej zóne voľného obchodu (AA/DCFTA) medzi EÚ a Ukrajinou.

 • Spoločná konferencia ministrov po skončení rokovania.
  Správa obsahuje fotografiu Správa obsahuje dokument Správa obsahuje audio

  24.2.2014 | Aktivity ministra | Aktuálne o Ukrajine...

   

  Minister M. Lajčák rokoval v Budapešti s partnermi z V4, Bulharska, Grécka a Rumunska

  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (24. februára 2014) v Budapešti viedol delegáciu SR na stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej skupiny (V4), Bulharska, Grécka a Rumunska. Schôdzku zorganizovalo Maďarsko ako súčasná predsednícka krajina V4. Hlavnou témou diskusie šéfov diplomacií bol aktuálny vývoj situácie na Ukrajine. V záujme krajín V4 je čo najskoršie upokojenie situácie a riešenie nezhôd medzi zainteresovanými stranami konštruktívnym dialógom.

 • Ilustračné foto.

  10.2.2014 | Aktivity ministerstva | Slovensko a V4

  Navrhni logo a precestuj svet

  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zapojí tento rok po prvý raz do prípravy predsedníctva Slovenskej republiky vo Vyšehradskej štvorke vysokoškolských študentov, ktorí tak majú šancu predviesť svoj talent, získať medzinárodné uznanie a vyhrať exkluzívnu stáž alebo pobyt v zahraničí. Súťaž o návrh loga aj motta predsedníctva vo V4 (Slovensko sa ho ujme 1. júla tohto roku) bola spustená na internetovej platforme Challengest a potrvá do nedele 9. marca 2014. Jej súčasťou je aj kampaň v sociálnych médiách, ktorá odštartovala dnes (10. februára 2014). Víťazné logo spolu s mottom bude viditeľné na všetkých oficiálnych stretnutiach, ale aj propagačných materiáloch slovenského predsedníctva. Na zapojenie sa do súťaže je potrebné sa zaregistrovať na stránke www.challengest.com, vytvoriť si profil študenta a prijať „výzvu“ Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pod názvom Navrhni logo a precestuj svet. V hre sú atraktívne ceny: 4-týždňová stáž s ubytovaním na ktoromkoľvek z veľvyslanectiev SR vo svete, 2-dňový pobyt v Bruseli s ubytovaním (na veľvyslanectve SR) s ponukou rôznych zaujímavých aktivít a ubytovanie pre 2 osoby na 2 noci v Ríme (tiež na veľvyslanectve SR). Rezort diplomacie sa okrem podpory zamestnanosti mladých ľudí zaradí medzi moderné inštitúcie 21. storočia, využívajúce inovatívne prístupy pri zapájaní verejnosti do svojich aktivít.

 • mexická vlajka

  31.1.2014 | Slovensko a V4

  Spoločná prezentácia krajín V4 v Mexiko City

  Vo výstavných priestoroch kultúrneho centra mexickej Univerzity Instituto Tecnológico y de Estudios Superiores de Moneterrey v Mexiko City sa vo štvrtok (30. januára 2014) konala prezentácia Slovenskej republiky.

 • Ilustračné foto. Credit: Amakuha, zdroj: wikipedia.org/ Illustration photo. Credit: Amakuha, wikipedia.org
  Správa obsahuje dokument

  23.1.2014 | Aktivity ministra | Aktuálne o Ukrajine | Slovensko a V4...

   

  Spoločné vyhlásenie šéfov diplomacií V4 k Ukrajine

  Ministri zahraničných vecí štátov V4 dnes (23. januára 2014) vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom tlmočia svoje vážne znepokojenie nad vývojom situácie na Ukrajine, rázne odsudzujú násilie a vyjadrujú sústrasť príbuzným obetí násilia. Ministri vyzvali na zastavenie násilia a na riešenie krízy cestou dialógu. Zdôrazňujú, že základné práva ukrajinských občanov musia byť rešpektované a chránené. (Text vyhlásenia v slovenskej a anglickej verzii pripájame na webovej stránke v prílohe).

Choď na:   1   2   3   4   5   6   7   8   9