Preskočiť navigáciu


Aktuálne správy SR a OSN

Choď na:   1   2   3   4   5   6   7   8   9
 • Slovenská republika prezentovala pravidelnú správu pred Výborom OSN proti mučeniu.

  29.7.2015 | Slovensko a OSN

  Slovenská republika prezentovala pravidelnú správu pred Výborom OSN proti mučeniu

  Výbor OSN proti mučeniu prerokoval v dňoch 28. - 29. júla 2015 tretiu periodickú správu SR o implementácii Dohovoru proti mučeniu a inému krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu.

 • Minister Lajčák počas prejavu na plenárnom zasadnutí konferencie.
  Správa obsahuje fotografiu

  14.7.2015 | Aktivity ministra | Oficiálna rozvojová pomoc | Slovensko a OSN...

   

  Špecifický príspevok SR pre globálnu rozvojovú pomoc

  Addis Abeba – „Skúsenosti Slovenska z reforiem v oblasti verejných financií a daní môžu pomôcť aj rozvojovým krajinám,“ uviedol dnes (14. júla) v prejave na medzinárodnej konferencii OSN o financovaní rozvoja v etiópskej Addis Abebe podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Minister M. Lajčák vystúpil na plenárnom zasadnutí konferencie, ktorej cieľom je nájsť nové možnosti financovania rozvojovej pomoci a udržateľného rozvoja. „Slovensko plne vníma svoj diel zodpovednosti voči rozvojovému svetu. Preto sa aktívne zapájame do medzinárodných diskusií o tom, ako financovať rozvoj vo svete,“ konštatoval minister M. Lajčák. Jedným z nástrojov je podľa neho okrem štandardnej rozvojovej pomoci aj podpora Slovenska zrušeniu ciel a prirážok na dovoz tovarov z najmenej rozvinutých krajín, keďže medzinárodný obchod je jeden z motorov rozvoja.

 • Štátny tajomník Igor Slobodník a F. Valdés, veľvyslanec Španielskeho kráľovstva počas prijatia.

  1.7.2015 | Aktivity ministerstva | Aktivity štátnych tajomníkov | Slovensko a OSN...

  Štátny tajomník Igor Slobodník diskutoval s veľvyslancom Španielskeho kráľovstva o pôsobení Španielska v BR OSN

  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Igor Slobodník dnes (1. júla) prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Španielskeho kráľovstva v SR Félixa Valdésa. Cieľom stretnutia bolo predstaviť španielsku iniciatívu k 70. výročiu vzniku Organizácie Spojených národov (24. októbra) v kontexte októbrového predsedníctva Španielska v BR OSN.

 • I. Slobodník s námestníkom generálneho tajomníka OSN a výkonným riaditeľom Programu OSN pre bývanie a ľudské sídla (UN-Habitat) Joanom Closom.

  30.6.2015 | Aktivity štátnych tajomníkov | Slovensko a OSN

  I. Slobodník s J. Closom o prípravách Konferencie OSN o bývaní a udržateľnom mestskom rozvoji

  Príprava 3. konferencie OSN o bývaní a udržateľnom mestskom rozvoji (Habitat III), ktorá sa uskutoční v ekvádorskom Quite v októbri 2016 počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, bola hlavnou témou stretnutia štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Igora Slobodníka s námestníkom generálneho tajomníka OSN a výkonným riaditeľom Programu OSN pre bývanie a ľudské sídla (UN-Habitat) Joanom Closom.

 • Minister zahraničných vecí ČSR Jan Masaryk v kruhu kolegov československej delegácie podpisuje Charu OSN.
  Správa obsahuje dokument

  26.6.2015 | Slovensko a OSN | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva

   

  K 70. výročiu podpisu Charty Organizácie Spojených národov

  V piatok 26. júna si pripomíname 70. výročie podpisu Charty Organizácie Spojených národov (OSN). Práve v tento deň v roku 1945 zástupcovia z 51 krajín podpísali v San Franciscu zakladajúcu listinu OSN, ktorá je nosným pilierom súčasných medzinárodných vzťahov. Slovensko, ako súčasť bývalého Československa, bolo jedným zo zakladajúcich štátov OSN. Na vypracovaní Charty OSN sa podieľal aj Slovák Ján Papánek, rodák z Brezovej pod Bradlom, prvý vyslanec ČSR pri OSN.

 • Odovzdanie ratifikačných listín k Doplnku ku Kartagenskemu protokolu o biologickej bezpečnosti zástupcovi GT OSN pre právne záležitosti Miguelovi de Serpa Soaresovi.
  Správa obsahuje fotografiu

  28.4.2015 | Aktivity ministra | Slovensko a OSN

   

  Široká paleta tém a partnerov v New Yorku

  New York (28. apríla) – Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák pokračoval v utorok na pôde OSN v sérii rokovaní o globálnych otázkach, európskych i bilaterálnych témach. Stretol sa s vysokou predstaviteľkou OSN pre odzbrojovanie Angelou Kaneovou, zástupcom generálneho tajomníka OSN pre právne záležitosti Miguelom de Serpa Soaresom, ministrom zahraničných vecí Alžírska Ramtanem Lamamrom, veľvyslankyňou USA pri OSN Samanthou Power a hlavným negociátorom cyperskej vlády pre rozhovory o zjednotení ostrova Andreasom Mavroyiannisom.

 • M. Lajčák s námestníkom generálneho tajomníka OSN Janom Eliassonom.
  Správa obsahuje fotografiu

  28.4.2015 | Aktivity ministra | Slovensko a OSN

   

  Maratón multilaterálnych a dvojstranných rokovaní na pôde OSN

  Popri účasti na hodnotiacej konferencii Zmluvy o nešírení jadrových zbraní absolvoval podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák v New Yorku aj sériu rokovaní s predstaviteľmi OSN, ako aj viacero dvojstranných stretnutí s partnermi z jednotlivých štátov. So zástupcom generálneho tajomníka OSN Janom Eliassonom sa venovali sa najmä krízam v Líbyi, v Jemene, na Ukrajine, problému migrácie a úlohe, ktorú by mohlo a malo zohrať svetové spoločenstvo pri ich riešení. Obaja sa zhodli, že proces zastavenia ilegálnej imigrácie, ktorá pramení z ekonomických kríz a ozbrojených konfliktov, nebude jednoduchý, no prispieť k jeho riešeniu by malo čo najviac krajín, keďže zasahuje priveľa ľudí a priveľa regiónov.

 • Vystúpenie pred Valným zhromaždením na úvod hodnotiacej konferencie o nešírení jadrových zbraní
  Správa obsahuje dokument

  27.4.2015 | Aktivity ministerstva | Prejavy a vystúpenia ministra | Slovensko a OSN

   

  M. Lajčák v OSN: Šírenie zbraní hromadného ničenia je vážna hrozba pre svetovú bezpečnosť

  New York (27.apríla) - „Bezpečnostná situácia po celom svete sa zhoršuje, pričom jednu z najväčších hrozieb naďalej predstavuje šírenie zbraní hromadného ničenia.“ Na pôde Valného zhromaždenia OSN to povedal podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý vystúpil na úvod hodnotiacej konferencia zmluvných strán Zmluvy o nešírení jadrových zbraní ako druhý rečník v poradí a prvý z predstaviteľov členských krajín EÚ.

Choď na:   1   2   3   4   5   6   7   8   9