M. Lajčák začal bilaterálnu návštevu Turecka

6.2.2020 | Aktivity ministra | Turecko

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (6. februára 2020) pricestoval do Ankary na bilaterálnu návštevu Tureckej republiky, ktorá sa koná na pozvanie jeho rezortného partnera Mevlüta Čavušoglu.  

 

M. Lajčák na úvod návštevy rokoval aj s predsedom Zahraničného výboru Veľkého národného zhromaždenia Tureckej republiky (parlamentu) Volkanom Bozkirom, ktorý je kandidátom Turecka na post predsedu 75. Valného zhromaždenia OSN. Partneri diskutovali o aktuálnych zahraničnopolitických otázkach, o revitalizácii systému Organizácie Spojených národov, potrebe jej reformy, či o Agende 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj. Predseda zahraničného výboru tureckého parlamentu sa zaujímal o skúsenosti ministra Lajčáka z obdobia, keď zastával post predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN (v rokoch 2017 až 2018), ako aj o podnety, ktoré vníma ako zásadné.

 

Minister Lajčák dnes v rámci pracovného programu položil veniec v mauzóleu Mustafu Kemala Atatürka, zakladateľa a prvého prezidenta Tureckej republiky a v rámci pietneho aktu sa zapísal aj do pamätnej knihy.