RSS zoznamy

Назад

Ekvádor - opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19

Ekvádor - opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19

21.5.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Ekvádor

Prezident Lenín Moreno predĺžil 16. mája 2020 výnimočný stav vyhlásený v krajine o 30 dní (platný od 16. marca 2020) z dôvodu spomalenia šírenia nového koronavírusu. Napriek tomu postupne pokračuje za prísnych hygienických a bezpečnostných opatrení obnovovanie pracovných a komerčných aktivít rôznych podnikov a prevádzok v závislosti od situácie v každej provincii krajiny.

 

Od 4. mája 2020 začal Ekvádor postupne po jednotlivých etapách (takzvaný semafor) uvoľňovať opatrenia a osobitné obmedzenia v oblasti verejného života, služieb a dopravy a obnovuje hospodárske aktivity. Za prísnych hygienických a biologických bezpečnostných opatrení sa začnú obnovovať obchodné aktivity a služby prostredníctvom internetových objednávok a kuriérnych služieb v čase od 7:00 h do 22:00 h, pracovné aktivity rôznych podnikov a prevádzok maximálne s 50 % zamestnancov, neskôr so 70 %, dopravné služby môžu obnoviť 50 % svojich kapacít a mestská hromadná doprava môže obnoviť svoje fungovanie v rozsahu 30 % a neskôr 50 %. Platí zákaz vychádzania od 14:00 h do 05:00 h, ktorý sa neskôr obmedzí od 18:00 h do 05:00 h a v poslednej fáze od 21:00 h do 05:00 h. Osobná doprava je povolená len za účelom nákupu potravín a liekov a podľa stanovených pravidiel, rovnako doprava pre pracujúcich občanov. Konečné rozhodnutie bude závisieť od situácie v každej provincii krajiny.

 

Platí dočasne zákaz vstupu cudzincov do Ekvádoru, s výnimkou tých, ktorí majú povolený pobyt v krajine.

 

Pozemná doprava a vnútroštátne lety sú pozastavené, s výnimkou letov, ktoré umožňujú návrat turistov z Galapágskych ostrovov, boli dočasne zrušené všetky medzinárodné lety do 31. mája 2020.

 

Od 1. júna2020 sa plánuje obnovenie vnútroštátnych a medzinárodných letov.

 

Vzdušné, námorné a pozemné hranice sú uzavreté do 31. mája 2020.

 

Odlety cudzincov z krajiny sú povolené z iniciatívy leteckých spoločností, takzvané repatriačné lety.

 

V záujme uľahčenia cudzincom návrat do ich krajín pôvodu, tiež v prípade naliehavej návštevy nemocničného zariadenia a nevyhnutnosti za týmto účelom cestovať po krajine, vláda Ekvádoru udelila na tento účel osobitné povolenie Salvoconducto a od 21. apríla 2020 platí nový aktualizovaný dokument s obmedzenou dobou platnosti, o ktorý je potrebné požiadať on-line.

 

Na verejných priestoroch je povinné nosiť rúško.