Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Geri

M. Lajčák sa v Dillí stretol s predsedom vlády aj ministerkou zahraničných vecí Indie

M. Lajčák sa v Dillí stretol s predsedom vlády aj ministerkou zahraničných vecí Indie

29.8.2017 | India

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák absolvoval v dňoch 27. - 28. augusta 2017 návštevu Indie na pozvanie indickej strany, v kontexte nadchádzajúceho prevzatia funkcie predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. M. Lajčáka prijal premiér Narendra Modi, stretol sa s rezortnou partnerkou Sushmou Swaraj a so štátnym ministrom zahraničných vecí M.J. Akbarom.

 

Počas stretnutia s premiérom M. Lajčák predstavil svoje priority pre nadchádzajúce zasadnutie VZ OSN, zamerané na zlepšovanie života ľudí, predchádzanie konfliktom, riešenie migrácie, agendu ľudských práv, presadzovanie cieľov udržateľného rozvoja a boja proti klimatickým zmenám. „Vždy som mal dôveru v OSN. Spolieham sa na pokračujúcu podporu Indie tak, aby táto svetová organizácia zostala naďalej relevantnou a pomáhala pri hľadaní a nachádzaní riešení súčasných globálnych problémov.“ Partneri diskutovali aj o otázkach boja proti terorizmu, chudobe, o potrebe vzdelávania najmä mladých ľudí, ako aj o úlohe regionálnych organizácií v medzinárodnom systéme.

 

Na bilaterálne otázky sa sústredilo rokovanie ministra M. Lajčáka so štátnym ministrom zahraničných vecí Indie, hovorilo sa o perspektívach vzájomnej spolupráce medzi SR a Indiou v kontexte EÚ aj multilaterálnej diplomacie. Minister M. Lajčák podporil zbližovanie pozícií v rámci strategického partnerstva EÚ-India.

 

Nad rámec oficiálnych podujatí M.Lajčák uskutočnil návštevu regionálneho zastúpenia OSN v Dillí vedeného rezidentným koordinátorom Jurijom Afanasievom, v rámci ktorej sa zoznámil s prácou jednotlivých agentúr OSN v Indii. Na pozvanie veľvyslanca Hardeepa S. Puriho, predsedu Výskumného informačného systému pre rozvojové krajiny (RIS), sa M. Lajčák stretol s poprednými indickými odborníkmi na témy OSN, s ktorými si vymenil názory a skúsenosti o fungovaní a načrtol možnosti ďalšieho zlepšovania chodu tejto svetovej organizácie.

Minister Miroslav Lajčák s rezortnou partnerkou Sushmou Swaraj. Minister Miroslav Lajčák s rezortnou partnerkou Sushmou Swaraj. Miroslav Lajčák so štátnym ministrom zahraničných vecí M.J. Akbarom. Miroslav Lajčák so štátnym ministrom zahraničných vecí M.J. Akbarom.