Všetky správy

Quay lại

Inauguračné podujatie Medzinárodnej aliancie na podporu náboženskej slobody

Inauguračné podujatie Medzinárodnej aliancie na podporu náboženskej slobody

6.2.2020 | SR v medzinárodných organizáciách | Ľudské práva

Na pozvanie ministra zahraničných vecí Spojených štátov amerických M. Pompea sa 5. februára 2020 vo Washingtone konalo inauguračné podujatie Medzinárodnej aliancie na podporu náboženskej slobody. Slovensko na podujatí zastupoval veľvyslanec Slovenskej republiky v Spojených štátoch amerických Ivan Korčok. Medzinárodná aliancia na podporu náboženskej slobody je pokračovaním iniciatívy prezentovanej na dvoch ministerských stretnutiach na podporu náboženskej slobody, ktoré sa uskutočnili vo Washingtone v rokoch 2018 a 2019, a ktorú následne ohlásil prezident D. Trump počas 74. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov.

 

Slovenská republika sa pripojením ku Deklarácii k Medzinárodnej aliancii na podporu náboženskej slobody spolu s ďalšími členskými štátnymi Európskej únie pripája ku krajinám odsudzujúcim násilie proti osobám z dôvodu náboženského vyznania, obmedzovaniu práva byť bez náboženského vyznania či odmietajúcim diskrimináciu osôb z dôvodu náboženstva alebo presvedčenia.

 

Deklarácia k Medzinárodnej aliancii na podporu náboženskej slobody, ktorá nie je právne záväzná, sa odvoláva na ľudsko-právne dokumenty Organizácie Spojených národov a usmernenia Európskej únie a Organizácie pre bezpečnosť a spolupráce v Európe. Aktivity Medzinárodnej aliancie na podporu náboženskej slobody majú dopĺňať aktivity Organizácie spojených národov.