1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Bezpečnostná situácia

Bezpečnostná situácia

India

Published 24.06.2022

Kriminalita môže byť v určitých častiach hlavného mesta (najmä Staré Dillí)  vyššia ako v iných odľahlejších častiach, ale na juhu Indie. Voči turistom prevažuje drobná kriminalita a vreckári, a to hlavne na preľudnených miestach. Nové Dillí je však bezpečné, odporúčame stráženie osobných vecí a nenechávanie vecí bez dohľadu. Keďže v celom Dillí žije okolo 30 mil. ľudí, niektoré miesta, pamiatky, ulice, miestne trhy a pod. môžu byť značne preľudnené a je potrebné si dávať väčší pozor na osobné veci.  

Bangladéš

Published 24.06.2022

Kriminalita môže byť v určitých častiach na vyššej úrovni. Voči turistom prevažuje drobná kriminalita a vreckári, a to hlavne na preľudnených miestach. Odporúčame stráženie osobných vecí, nenechávanie vecí bez dohľadu a nenosenie drahých šperkov a pod. na viditeľných miestach. Niektoré miesta, pamiatky, ulice, miestne trhy a pod. môžu byť značne preľudnené a je potrebné si dávať väčší pozor na osobné veci.  

Bhután

Published 24.06.2022

Kriminalita v Bhutáne je na nízkej úrovni. Všeobecne odporúčame dávať si pozor na osobné veci a nenechávať ich bez dozoru. 

Maldivy

Published 24.06.2022

Kriminalita je na relatívne nižšej úrovni, vyskytuje sa najmä na miestach so zvýšeným počtom turistov. Cestujúci musia brať do úvahy miestne moslimské právo (šaríja), s ktorým súvisia prísne tresty za porušovanie zákonov (konkrétne napr. užívanie alkoholu a drog), nelegálnosť homosexuality a možnosť mimoriadne násilného chovania domácich voči jej prejavom.  

Nepál

Published 24.06.2022

V Nepále je vo všeobecnosti nízka úroveň kriminality. Treba si dávať pozor hlavne na vreckové krádeže predovšetkým na letiskách, v autobusoch a v turistických oblastiach, vrátane hlavného mesta Káthmandu. Pri pohybe v noci buďte ostražití, nenoste pri sebe veľké množstvo hotovosti, dodržiavajte otváracie hodiny v baroch a nenechávajte nápoje bez dozoru. Značným problémom je rozšírený predaj drog (najmä hašiš a marihuana). Upozorňujeme, že už samotná držba nelegálnych substancií môže byť veľmi prísne trestaná.  

Srí Lanka

Updated 24.06.2022
Published 24.06.2022

Dokumenty 

Odporúčame urobiť si kópiu cestovného pasu, víza, prípadne i potvrdenia imigračných úradov o dátume vstupu do krajiny. V prípade straty/krádeže cestovného pasu je nevyhnutné nahlásiť udalosť na miestnej polícii a kontaktovať Honorárny konzulát SR v Kolombe za účelom vydania náhradného cestovného dokladu 

Poistenie 

Odporúčame pred cestou si v SR zabezpečiť zdravotné poistenie. 

Kriminalita 

V nadväznosti na osem koordinovaných teroristických útokov na kostoly a hotely počas veľkonočnej nedele 21. apríla 2019 došlo v krajine k zhoršeniu bezpečnostnej situácie. Hrozba ďalších teroristických útokov sa nedá vylúčiť, najmä na frekventovaných miestach, vrátane omší/modlitieb a turistických miest. Vyhýbajte sa demonštráciám a väčším zhromaždeniam osôb zvlášť počas sviatkov a pamätných dní, vrátane náboženských zhromaždení a v oblastiach, kde prebiehajú násilné strety obyvateľov. V záujme vlastnej bezpečnosti je dôležité sledovať aktuálny vývoj bezpečnostnej situácie na mieste a striktne rešpektovať pokyny príslušníkov bezpečnostných zložiek. 

Na celom území Srí Lanky platí zákaz zahaľovania tváre s cieľom umožniť identifikáciu osôb. Je vyhlásený zákaz používania dronov. 

Politická situácia 

V minulosti bezpečnostnú situáciu najmä na severe krajiny determinovala občianska vojna. Od skončenia bojov v roku 2009 sa situácia upokojila a život v postihnutých oblastiach sa rozvíja. Dnes môžu cestovatelia voľne navštíviť aj severovýchod krajiny predtým kontrolovaný polovojenskou organizáciou Tamilské tigre (LTTE). Pri návštevách je však potrebné počítať s prítomnosťou bezpečnostných zložiek, menej rozvinutou infraštruktúrou a prípadným obmedzením vstupu na niektoré miesta. Vo všetkých častiach severných provincií by už malo byť ukončené odmínovanie. 

Riziká utopenia 

Na plážach je v niektorých obdobiach roka zvýšené riziko silných prúdov a vĺn. Pred vstupom do mora sa vždy informujte či je situácia bezpečná. 

Zdravie 

Z hygienických dôvodov sa neodporúča konzumácia živočíšnych výrobkov predávaných na ulici, u niektorých ľudí môže nastať väčšia citlivosť na jedlo pripravované v nižších hygienických podmienkach. Preferujte tepelne spracované jedlá bez živočíšnych potravín. Voda z kohútika nie je pitná, kupujte si balenú vo fľašiach a vyhnite sa nápojom s ľadom. 

V krajine sa z infekčných chorôb vyskytujú japonská encefalitída, tetanus a besnota. Komármi šírené vírusy ako je malária, chikungunya alebo dengue sú na území krajiny bežné. Na ochranu pred bodavým hmyzom je vhodné používať repelenty a elektrické odpudzovače hmyzu. Prípadné stopy po uštipnutí dobre miznú po potretí miestnymi špeciálnymi krémami a masťami. 

Pri cestách z rizikových oblastí na žltú horúčku je potrebné mať potvrdenie o očkovaní. O potrebných očkovaniach sa informujte niekoľko mesiacov pred vycestovaním u vášho ošetrujúceho lekára alebo prostredníctvom webovej stránky www.cudzokrajne.sk.