Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Informácie pre motoristov

Grécko je z hľadiska štatistiky dopravných nehôd charakteristické vysokým percentom smrteľných úrazov. Pri vedení motorového vozidla je potrebné si počínať maximálne obozretne vzhľadom na osobitný štýl jazdenia v Grécku. Počas dňa nie je povinnosťou jazdiť so svetlami a večer sa pripravte na to, že miestni vodiči jazdia iba s obrysovými svetlami dovtedy, kým nie je úplná tma. Osobitnú pozornosť treba venovať vedeniu motorových vozidiel vo veľkých mestách, kde dochádza k nerešpektovaniu jazdných pruhov a z dôvodu chýbajúcich parkovacích miest často aj k netradične odstaveným vozidlám. Osobitne upozorňujeme na časté nepoužívanie smeroviek, či nejednoznačné pravidlá pri vchádzaní na kruhové objazdy (prednosť majú spravidla vozidlá vchádzajúce na kruhový objazd, pokiaľ nie je vyznačené inak).
 
Spoplatnené diaľnice sú vo všeobecnosti v dobrom stave a sú dostatočné široké. Špecifikom je jazda po krajnici – uvoľňuje sa tým cesta rýchlejším autám.
 
Dopravné a smerové značenie je napriek neraz netradičnému umiestneniu (tesne v križovatke, resp. na oboch stranách cesty) relatívne prehľadné a na hlavných cestných trasách aj v latinke. Časté sú úrazy na malých motocykloch. Pri jazde na motocykle osobitne odporúčame používať prilbu, ktorá je v Grécku povinná. 
 
Vodiči kamiónov by mali byť obzvlášť obozretní a prísne kontrolovať, či je kamión zapečatený, hlavne pred vstupom na trajekty v prístavoch (Patras, Igoumenitsa) a vyhýbať sa nestráženým parkoviskám. V ostatnom čase dopravná polícia sprísnila kontroly technického stavu kamiónov.
Hlavné cestné ťahy
Thessaloniki – Katerini – Larisa – Lamia – Atény
Atény - Korint - Patras – Olympia - Atény - Korint – Tripoli
Rio – Antirio – Arta – Igumenica
 
V súlade s pravidlami o cestnej premávke v Grécku je povolená nasledovná maximálna rýchlosť: 
  • v meste a v obci: 50 km/h 
  • mimo mesta 90 - 110 km/h 
  • na diaľnici 130 km/h,  príp. v jednotlivých úsekoch podľa vyznačenia. 
 
Diaľničné známky sa nekupujú, poplatok sa platí za jednotlivé úseky autostrády v hotovosti priamo na mýtnych staniciach. (Očakáva sa v tomto smere novelizácia nariadení v súlade s legislatívou EÚ).

 

Približne 600 km dlhá diaľnica spájajúca severné Grécko (od grécko-macedónskej hranice) a Atény je na dobrej úrovni. Diaľničné poplatky na úseku Solún – Atény stoja 30,20 EUR.

Ďalšia, 670 km dlhá, diaľnica EGNATIA spája severné Grécko od západu na východ až po grécko-tureckú hranicu. Trasa vedie cez nasledovné mestá: Igoumenitsa-Ioannina-Metsovo-Grevena-Kozani-Veria-Solún-Kavala-Xanthi-Komotini-Alexandroupoli-Kipoi a na diaľnici je 7 mýtnych staníc.

Súhrnná výška diaľničných poplatkov po celej trase je pre

dvojkolesové a trojkolesové motocykle

11,70 EUR

osobné motorové vozidlá

22,40 EUR

nákladné vozidlá a autobusy

36,00 EUR

ťažké nákladné vozidlá a autobusy

48,40 EUR


V štádiu dokončenia je 120 km dlhá diaľnica OLYMPIA ODOS, ktorá vedie od Korintu do Patrasu a  ktorej väčšia časť je už v prevádzke. Na diaľnici  je v prevádzke 7 mýtnych staníc.

Súhrnná výška diaľničných poplatkov po celej trase je pre

dvojkolesové a trojkolesové motocykle

7,90 EUR

osobné motorové vozidlá

11,50 EUR

osobné vozidlá s prívesom, nákladné vozidlá a autobus

29,30 EUR

ťažké nákladné vozidlá

41,20 EUR

V rámci regiónu Attika bola vybudovaná diaľnica ATTIKI ODOS, ktorá vedie do rôznych smerov. Jeden úsek vedie do Pirea, ďalší je výpadovkou na diaľnicu na Lamiu a jeden úsek vedie na aténske medzinárodné letisko. Diaľničný poplatok na letisko je nasledovný:

  • osobné vozidlá a malé nákladné vozidlá - 2,80 EUR
  • osobné vozidlá s prívesom alebo obytné vozidlá - 2,80 EUR
  • nákladné vozidlá do výšky 2,70 m a autobusy nad 15 miest - 7,00 EUR
  • ťažké nákladné vozidlá nad výšku 2,70 m - 11,20 EUR

 

Informácie o cestnej doprave možno získať na centrálnom úrade Dopravného inšpektorátu gréckej polície v Aténach, tel. 0030-210 5284000, 0030-210 5284052.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 30/10/2017