Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Cyril a Metod – patróni Európy

Cyril a Metod – patróni Európy

13.2.2017 | Grécko

Veľvyslanectvo SR v Aténach v spolupráci s divadlom Archelaou a dobrovoľníkmi v Acharnes a Thrakomakedones usporiadalo 12. februára 2017 prednášku Cyril a Metod – patróni Európy, kultúrna tradícia a odkaz súčasnej Európe.

 

Podujatie pripomenulo historickú väzbu, ktorú vytvorila misia solúnskych bratov medzi Slovákmi a Grékmi a význam, ktorý mala pre národnú identitu, duchovný život a kultúru slovenského národa i všetkých Slovanov. Akcia sa uskutočnila v spojení s panelovou informačnou výstavou Príchod sv. Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska.

 

Pri tejto príležitosti vystúpili s prednáškami Pavlos Georgiou, cirkevný poradca v kostole sv. chráme Cyrila a Metoda, Konstantinos Nichoritisa, profesor slavistiky na Macedónskej univerzite, Peter Michalko, veľvyslanec Slovenskej republiky v Aténach a na záver dôstojný Athinagoras, Metropolita Ilios, Acharnes a Petroupoli. Výstava spojená s prednáškami sa uskutočnila v priestoroch divadla Archelaou a zúčastnili sa jej zástupcovia diplomatického zboru, miestnej samosprávy, parlamentní poslanci a priatelia Slovenska.

 

Veľvyslanec SR v Aténach P. Michalko odovzdal prenášajúcim pamätné listy s cieľom a zdôraznením upevnenia vzájomných vzťahov oboch krajín, v nadväznosti na spoločné historické korene.

Prednáška Cyril a Metod - patróni Európy. Prednáška Cyril a Metod - patróni Európy. Prednáška Cyril a Metod - patróni Európy. Prednáška Cyril a Metod - patróni Európy. Prednáška Cyril a Metod - patróni Európy. Prednáška Cyril a Metod - patróni Európy.