Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

State Secretary Korčok and Ambassador of the Hellenic Republic Marinakis discuss timely EU challenges

Štátny tajomník I. Korčok s veľvyslankyňou Helénskej republiky M. L. Marinakisovou o aktuálnych výzvach EÚ

17.1.2017 | Aktivity štátnych tajomníkov | Grécko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok dnes (17. januára) prijal veľvyslankyňu Helénskej republiky v Slovenskej republike Mariu Louisu Marinakisovú. Partneri na stretnutí pozitívne zhodnotili dlhodobo priateľské bilaterálne vzťahy medzi krajinami a prediskutovali aktuálny zahraničnopolitický vývoj, predovšetkým v oblasti európskych politík. 

 

Štátny tajomník I. Korčok veľvyslankyni prezentoval hlavné výsledky, ktoré dosiahlo slovenské predsedníctvo v Rade EÚ a spoločne zhodnotili perspektívy vývoja európskych politík s dôrazom na migráciu a jednotný trh. Partneri sa zhodli, že hlavnou výzvou najbližšieho obdobia budú rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, ktorých začiatok sa očakáva krátko po predpokladanej marcovej notifikácii Spojeného kráľovstva o jeho úmysle vystúpiť z EÚ. Popri procese Brexitu už prebieha proces vnútornej reflexie v EÚ, ktorej súčasťou sú aj úvahy o jej budúcom fungovaní po odchode Spojeného kráľovstva. 

 

Obaja partneri potvrdili, že hlavnou úlohou v tomto smere zostáva schopnosť pretaviť európske politiky do konkrétnych výsledkov, ktoré budú hmatateľné a zrozumiteľné pre občanov Únie. Štátny tajomník I. Korčok v tejto súvislosti pripomenul, že túto ambíciu si kládlo aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, pričom vo viacerých oblastiach, ako napríklad Jednotný digitálny trh alebo Energetická únia, ju aj úspešne naplnilo.

 

Na stretnutí I. Korčok zároveň potvrdil, že Slovenská republika bude naďalej podporovať Grécko vo výzvach, ktorým čelí, a to najmä v súvislosti s jeho pozíciou krajiny vystavenej migračným tokom smerujúcim do EÚ. Partneri sa v tejto súvislosti dotkli aj konceptu efektívnej solidarity, ktorý pripravilo slovenské predsedníctvo ako základ pre budúci kompromis v otázke migračnej a azylovej politiky EÚ. 

 

V otázke bilaterálnych vzťahov prevládala medzi partnermi zhoda na tom, že aj napriek ich vysokej úrovni naďalej existuje priestor na posilnenie vzájomnej spolupráce, medzi inými, v hospodárskej oblasti ako aj v oblasti turizmu či vzdelávania.

Štátny tajomník Ivan Korčok a veľvyslankyňa Grécka M. L. Marinakis počas prijatia. Štátny tajomník Ivan Korčok a veľvyslankyňa Grécka M. L. Marinakis počas prijatia. Štátny tajomník Ivan Korčok a veľvyslankyňa Grécka M. L. Marinakis počas prijatia. Štátny tajomník Ivan Korčok a veľvyslankyňa Grécka M. L. Marinakis počas prijatia.