Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Argentína - Informácia pre slovenských občanov, ktorí uviazli v Argentíne, Peru, Čile, Bolívii, Paraguaji a Uruguaji v súvislosti s pandémiou COVID-19 a s tým súvisiacou povinnou karanténou, zrušením letov do Európy a uzavretím štátnych hraníc

Argentína - Informácia pre slovenských občanov, ktorí uviazli v Argentíne, Peru, Čile, Bolívii, Paraguaji a Uruguaji v súvislosti s pandémiou COVID-19 a s tým súvisiacou povinnou karanténou, zrušením letov do Európy a uzavretím štátnych hraníc

18.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Argentína

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires informuje, že vláda Argentínskej republiky prijala 12. marca 2020, v súvislosti so snahou zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu opatrenie, ktoré stanovuje povinnú 14 dennú karanténu pre všetky osoby prichádzajúce do Argentíny z krajín Európskej únie a schengenského priestoru.

 

Nerešpektovanie karantény je hodnotené ako trestný čin ohrozovania verejného zdravia a sankcionované pokutou až do výšky 100 000 pesos (cca 1200 eur) a nepodmienečným odňatím slobody až na 15 rokov.

 

Slovenskí občania, ktorí do Argentíny pricestovali pred 29. februárom 2020, nie sú povinní karanténu dodržiavať.

 

 

Zákaz vstupu cudzincov na územie Argentíny počas najbližších 14 dní platí od 14. marca 2020.

 

V Peru vyhlásila vláda od 16. marca 2020 núdzový stav s povinnou 14 dennou karanténou pre všetkých obyvateľov krajiny, ako aj pre cudzincov, ktorí sa v tomto čase zdržiavajú na území na území Peru.

Povolené je vychádzať na nutný nákup potravín, návštevu lekárne, alebo lekára. Karanténa je povinná pre všetkých – nezávisle od krajiny pôvodu, alebo dátumu príchodu do Peru.

Zároveň od 16. marca 2020 boli zrušené všetky lety z a do Európy na dobu 30 dní.

Štátne hranice Peru sú od 16. marca 2020 uzavreté na dobu 15 dní. Z Peru v tomto termíne nie je možné vycestovať ani do Peru pricestovať.

 

V Čile je vyhlásená od 17. marca 2020 povinná 14 dňová karanténa a uzavretie hraníc pre všetkých cudzincov. Zrušené sú lety z a do Európy na dobu 30 dní. Zrušené sú aj lety do všetkých krajín, ktoré uzavreli hranice.

 

Bolívia vyhlásila od 18. marca 2020 povinnú karanténu v meste Santa Cruz. Hranice Bolívie nateraz zostávajú otvorené.

 

Všetkým občanom, ktorí uviazli v Argentíne, Peru, Čile, Bolívii, Paraguaji a Uruguaji a majú záujem o návrat do Slovenskej republiky, odporúčame, aby kontaktovali Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires a uviedli svoje celé meno, číslo pasu, krajinu a mesto/miesto aktuálneho pobytu, mailovú adresu, prípadne telefónne číslo, kde ich Veľvyslanectvo môže kontaktovať a uviedli aj svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.

 

Pre väčšiu bezpečnosť našich občanov počas pobytu v zahraničí Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires odporúča stiahnuť aplikáciu svetobežka do mobilu. Aplikácia je dostupná na: www.mzv.sk

 

V prípade potreby kontaktujte Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires na 24-hodinovom pohotovostnom telefónnom čísle: +54 9 11 4423 8506

 

Pre lepšiu koordináciu letov a prehľad aktuálnej prevádzky letiska vášho záujmu, odporúčame konzultovať link

Medzinárodného združenia leteckých dopravcov

kde nájdete presnejšie a zároveň najaktuálnejšie informácie ohľadom svetových letísk.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky odporúča sledovať web-stránku

Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky

 

a web-stránku

Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Argentíne: www.mzv.sk/web/buenosaires

 

a stránku Veľvyslanectva na Facebooku.

 

Na stránkach sa publikujú aktuálne informácie, ktoré vám môžu byť užitočné.

 

Priebežne aktualizovaná situácia na hraničných priechodoch vo svete

 

V prípade nutnosti dávame do pozornosti aj využitie služby Western Union pre transfer financií do zahraničia.

 

Argentínska letecká spoločnosť Aerolineas Argentinas bude pravdepodobne (táto informácia zatiaľ nie je potvrdená) uskutočňovať v priebehu nasledujúcich 5 až 10 dní lety do Madridu a Miami, pre odvoz svojich občanov z týchto destinácii. Pri ceste do týchto destinácii bude pravdepodobne možné, ale nie isté, aby prepravovali záujemcov o návrat do Európy (prípadne USA).

 

Informácie o cenách, dátumoch a rezerváciách letov

 

Letenky je možné zakúpiť osobne na obchodných miestach Aerolineas Argentinas, alebo priamo na medzinárodnom letisku Buenos Aires Ezeiza, Terminal 1, každý deň od 13,30 hod. do 23.30 hod. (miestneho času)

 

Keďže záujem o tieto lety je veľký, odporúčame konzultovať disponibilitu voľných miest prostredníctvom whatsapp: +54 9 11 4940 4798 (24 hod.); Contact Center: 0810-222-86527

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires dáva do pozornosti dôležitú informáciu, že osobám, ktoré sa vrátia z postihnutých území do Slovenskej republiky po 16. Marci 2020 ako organizované skupiny, alebo o repatriácii ktorých sa rozhodne, sa nariaďuje izolácia v zariadeniach určených Ministerstva vnútra Slovenskej republiky na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19.

 

Následne, po zistení negatívneho výsledku sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej dobe spoločne 14 dní.