Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Slovensko odovzdalo v Káthmandu humanitárnu pomoc

Slovensko odovzdalo v Káthmandu humanitárnu pomoc

Veľvyslanec Slovenskej republiky pre Nepál so sídlom v Dillí Žigmund Bertók dnes (28. mája) na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Nepálu Mahendrom Bahadurom Pandeyom v Káthmandu prezentoval zásielku humanitárnej pomoci vlády SR v hodnote 76 500 eur, ktorá bola dnes doručená do hlavného mesta Nepálu.

Zásielka humanitárnej pomoci s celkovou hmotnosťou približne 8 ton pozostáva zo stanov, základných potrieb pre náhradné ubytovanie, generátorov a lekárskych potrieb, ktoré poskytli Ministerstvo vnútra, Ministerstvo zdravotníctva a Správa štátnych hmotných rezerv SR.

Pomoc bude distribuovaná obyvateľom v núdzi prostredníctvom Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v Nepále, nepálskych vládnych inštitúcií a humanitárnych organizácií v spolupráci so slovenským honorárnym konzulom Pasangom Dawom Sherpom.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR bezprostredne po zemetrasení poskytlo 30 000 eur na humanitárnu pomoc Nepálu s dôrazom na pomoc zraniteľným skupinám, najmä deťom. Do pomoci pre túto krajinu sa zapojili tiež Slovenský červený kríž, mimovládne organizácie, ako aj jednotlivci – občania SR.

Nepál postihla od 25. apríla 2015 najsilnejšia vlna zemetrasení za posledných 80 rokov, ktorá si vyžiadala viac ako 8 600 životov, tisíce zranených a spôsobila rozsiahle škody na budovách a majetku. Podľa posledných dostupných odhadov nepálskej vlády (z 22. mája 2015) ostalo bez prístrešia po zemetrasení približne 864 000 Nepálčanov. Krajina urgentne potrebuje zabezpečiť prístrešky, potraviny, bezpečné zdroje pitnej vody a zdravotnú starostlivosť. Blížiace sa monzúnové obdobie nároky na zabezpečenie týchto základných ľudských potrieb ešte zvýši. Aj mesiac po prírodnej pohrome medzinárodné spoločenstvo vyzýva pokračovať v pomoci Nepálu a predovšetkým jeho najchudobnejším vidieckym oblastiam.

Viac fotografií si možete prezrieť na stránke Flickr.