Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Doprava

India

DOPRAVA DO INDIE

Letecká doprava

Do Indie je možné cestovať množstvom leteckých spoločností ako napr. Air India (priame spojenie z Viedne), Lufthansa, Swiss, Turkish Airlines, Aeroflot, Qatar Airways, Etihad, Fly Dubai a ďalšie.

 

Lodná doprava
India má niekoľko medzinárodných prístavov, väčšina z nich slúži na prepravu tovaru. Hlavnými prístavmi pre osobnú dopravu sú: Kochi (Cochin), Bombaj (Mumbai), Goa a Chennai. Lodná doprava sa v súčasnosti využíva veľmi málo najmä kvôli množstvu lacných letov. Niektoré vyhliadkové plavby po Indickom oceáne (napr. z Dubaja na Seychely) kotvia aj pri indických brehoch.

 

Železničná doprava
Z Pakistanu vedie linka Samjhauta Express z Lahauru (PK) do Amrtisaru (IN). Jestvuje aj ďalšie spojenie Thar Express z pakistanského Khokraparu do indického Radžastanu, ktoré však nie je pre cudzincov otvorené. Cesta vlakom z Pakistanu do Indie nie je bezpečným, rýchlym ani praktickým spôsob dopravy, na hraničnom prechode prebiehajú zdĺhavé imigračné kontroly a cesta prináša zvýšené riziká terorizmu (vlak sa vo februári 2007 stal terčom bombových útokov).
 

 

Z Nepálu – vlaky Nepal Railways jazdia z Khajuri do Jaynagar v indickom Biháre. Vlakové spojenie ďalej do Indie nepokračuje.

 

Vlaková doprava z Bangladéša – vlak Moitree Express na trase Dháka – Kalkata. Krajiny v roku 2016 začali rozvoj nového železničného prepojenia miest Akhaura (BD) a Agartala (IN), ktoré spojí severovýchodnú Indiu s južným Bangladéšom.
Prehľad vlakových spojení nájdete na stránkach Indických železníc.

 

Autobusová doprava
Prechod z Pakistanu do Indie je pre cudzincov možný cez hraničný prechod Attari/Wagah z pakistanského Lahauru (Lahore) do Amritsaru v Indii. Medzi Indiou a Pakistanom prevláda politické napätie, preto môžu byť cestovatelia na tejto trase vystavení bezpečnostným rizikám. Hoci hraničné kontroly by nemali byť zdĺhavé, napriek krátkej vzdialenosti môže cesta autobusom trvať aj celý deň. Ani jedna z krajín neposkytuje možnosť vybavenia víz na hranici. Autobusové spojenie cez iné prechody nie je dostupné pre cudzincov.

 

Z Bhutánu jestvuje spojenie z mesta Phuentsholing smerom na Kalkatu. Autobusy sú pohodlné, ale diaľnica do Kalkaty je v zlom stave. Spojenie je tiež na mesto Siliguri v Indii.
 

 

Z Nepálu denne premáva autobus do Indie (do miest Dillí, Lucknow, Patna, Varanasi). Lacnejšia a spoľahlivejšia možnosť je cestovať autobusom po hraničný priechod a tam nastúpiť na ďalší spoj.  Hraničné prechody sú Sunauli/Bhairawa, Raxaul/Birganj, Kakarbhitta/Panitanki a Mahendrenagar/Banbassa.

 

Z Bangladéšu existuje niekoľko hraničných prechodov do Indie, najčastejším spôsobom prechodu cez hranicu je pohodlný klimatizovaný autobus na trase Dháka – Kalkata cez prechod Benapole/Haridaspur . Spojenie jestvuje aj medzi bangladéšskou Dhákou a indickými mestami Siliguri (štát Západné Bengálsko), Agartala (Tripura). Ďalšie hraničné prechody sú Hili, Chilahati/Haldibari, Banglaband a Tamabil.

 

Pozemná doprava/autom
Medzi Indiou a Pakistanom môžu cudzinci využiť jediný hraničný priechod Attari/Wagah. Pri prejazde vlastným autom budete potrebovať dokument Carnet de Passage. Vzhľadom na periodicky sa zhoršujúcu bezpečnostnú situáciu ako aj neisté podmienky otvorenia prechodu cestovanie po pozemnej trase neodporúčame.

 

Medzi Indiou a Mjanmarskom (Barmou) je otvorený jeden hraničný prechod Moreh- Tamu smerom na indický štát Manipur, ale k prechodu je potrebné špeciálne povolenie MTT. Ide o osobitné povolenie na prechod cudzincov, ktoré je požadované orgánmi v Mjanmarsku. Vydávajú ho iba cestovné kancelárie v Mjanmarsku. Povolenie je približne na 15-20 dní a jeho cena je 80 USD na osobu. 

 

Jediný pozemný hraničný prechod medzi Indiou a Čínou je v priesmyku Nathu La (Pass) v Sikkime smerom na čínsku stranu Tibetu, ktorý však nie je sprístupnený pre turistov.

 

DOPRAVA V INDII

Letecká doprava – pomerne rozšírená medzi veľkými mestami resp. najnavštevovanejšími turistickými atrakciami.

 

Železničná doprava – Pre cestovanie v rámci Indie je možné využiť hustú železničnú sieť. Železnice ponúkajú rôzne typy tried, z hľadiska bezpečnosti a hygieny je najvhodnejšie využiť najvyššiu triedu. V závislosti od počasia je vhodné zvoliť vozne s klimatizáciou – označenie AC (air-conditioned). 
Aktuálne informácie nájdete na oficiálnych stránkach železníc. Lístky na vlak si môžete zakúpiť elektronicky cez portál www.irctc.co.in. Registrácia je zdarma a vyžaduje si bankovú kartu. Po vytvorení rezervácie je možné kontrolovať stav on-line. Odporúčame skorú rezerváciu lístkov vzhľadom na veľkú vyťaženosť vlakov.
 

 

Autobusová doprava – je rozšírená, avšak vzhľadom na kvalitu ciest a hustotu premávky je cestovanie zdĺhavé. Vozový park je rôzny, od moderných autobusov (Volvo, Mercedes) po neklimatizované zastarané autobusy. Väčšina indických štátov má množstvo štátnych spoločností, cestovanie ktorými je možné zabezpečiť on-line alebo v cestovných kanceláriách. Obstaranie cestovných lístkov súkromných autobusových spojení je možné napr. prostredníctvom stránky www.redbus.in.

 

Prenájom vozidiel  – vo všetkých častiach Indie je možné prenajať si automobil aj so šoférom. V prípade prenajatia vlastného automobilu je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. V porovnaní so Slovenskom je rozdiel v jazde na opačnej strane cesty. Jazda po indických cestách je náročná a nebezpečná, tento spôsob prepravy odporúčame iba skúseným vodičom. 

 

Doprava v mestách

Taxi – cenovo najvýhodnejšie a najbezpečnejšie sú moderné služby, ktoré využívajú mobilné aplikácie, majú presné sadzby a sú monitorované. Klasické taxíky je možné zastaviť na ulici, sú však relatívne drahšie, cenu sa obyčajne dohaduje.

Rikše (autorickshaw, tuktuk) - veľmi rozšírené, pomerne lacné, cenu prepravy odporúčame dohodnúť vopred. Sadzba sa zvyšuje v nočných hodinách. Nepohodlné pri dlhších trasách, osobitne v období zimy, monzúnov alebo rizikového stavu ovzdušia.

Metro – rozvinuté iba v metropolách (Bangalúr, Dillí, Bombaj, Chennai, Ahmedabad, Bhopal, Indore, Hyderabad atď) – pri vstupe do metra je nevyhnutné podrobiť sa bezpečnostnej kontrole.

Autobusy, trolejbusy, električky - nepohodlné z dôvodu neprepracovaného a pomerne neprehľadného systému, zastaraného vozového parku a nadmernej vyťaženosti.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 08/11/2018

Bangladéš

Letecká doprava

V krajine je 15 letísk, z toho iba jedno medzinárodné (Dháka). Zo Slovenska je možné letecké spojenie s prestupom v Istanbule alebo v Dubaji. Špecifikom je, že osoby staršie ako 2 roky musia pri opustení krajiny platiť daň (je buď už započítaná do ceny letenky alebo sa platí osobitne).

 

Pozemná doprava

V Bangladéši sa jazdí na opačnej strane cesty, vozovky nie sú v dobrom stave (207 tis. km ciest, z toho iba cca. 20 tis. km spevnených). Vodiči často nedodržiavajú predpisy – počas jazdy aktívne používajú klaksón a nehody nie sú zriedkavé. Riadenie osobného auta je možné s platným medzinárodným vodičským preukazom. V prípade prejazdu krajiny v súkromnom vozidle, budete pri odchode potrebovať špeciálne povolenie, ktoré vydáva Bangladéšsky imigračný a pasový úrad.

 

Železničná doprava:  

V krajine je 2 700 km železničných ciest. Vlaky sú relatívne pomalé. Treba rátať s rizikom vykoľajenia či iných technických problémov, príp. prerušením jazdy napr. v dôsledku protestov a demonštrácií.

 

Námorná a riečna doprava

Vodné cesty sú rozsiahlo využívané, v krajine je viac ako 8000 km splavných riečnych ciest. Trajekty sú preplnené, v minulosti sa odohrali nehody a potopenia. Ďalším nebezpečenstvom v bangladéšskych pobrežných vodách môže byť pirátstvo.

 

Doprava v mestách

Rikše a taxíky sú lacná a dostupná alternatíva, cenu je potrebné dohodnúť vopred. Otvorené vozidlá sú však rizikové z pohľadu zvýšenej zraniteľnosti voči možným útokom.

 

 

Dátum poslednej aktualizácie: 15/06/2017

 

 

Bhután

Letecká doprava

Z medzinárodného letiska Paro (PBH) premávajú bhutánske letecké spoločnosti Druk Air (štátna) a Bhutan Airlines (súkromná) so spojením s letiskami v mestách Dillí, Kalkata, Guwahati, Bagdogra, Bodh Gaya a Bombaj (India), Káthmandu (Nepál), Bangkok (Thajsko), Dháka (Bangladéš) a Singapur. Vnútroštátne letiská sú Gelephu, Yongphulla a Bumthang.

 

Pozemná doprava

Hranice otvorené pre turistov sú Phuentsholing (170 km od Thimphu), Gelephu (obe zo Záp. Bengálska v Indii, 250 km od Thimphu) a Samdrup Jongkhar (prechod z indického Assámu, 700km od Thimphu). Pre vstup do krajiny je nevyhnutné mať predplatený turistický zájazd u miestnej cestovnej kancelárie (bližšie informácie v časti podmienky vstupu do krajiny).

 

 

Autobusová doprava

Medzinárodná autobusová doprava s Indiou je zabezpečovaná bhutánskymi štátnymi linkami. Autobusy sú pohodlné, ale kvalita ciest pohodlie znižuje.

  • Z Kalkaty do mesta Phuentsholing – cesta po diaľnici trvá okolo 18 hodín.
  • Zo Siliguri je možné cestovať dennou linkou do Phuentsholing/Jaigaon (4 hodiny). Lístok je možné zakúpiť v autobuse.

Na vnútroštátnu dopravu z Phuentsholingu ďalej do Thimphu je možné využiť štátne a súkromné autobusové linky. Miestne autobusy nie sú pohodlné a na trasách sú časté zastávky. Pre pohodlnejšie cestovanie odporúčame taxíky, resp. prenajaté auto so šoférom (poskytované cestovnými agentúrami v rámci cestovného balíčka). Cesty v krajine sú dobre udržiavané a relatívne bezpečné, ale treba počítať s množstvom zákrut a častým stúpaním/klesaním. Terén v horských oblastiach môže byť náročnejší na cestovanie, niekedy sú cesty blokované kvôli spadnutým skalám. V monzúnovom období od júna do konca augusta sa neodporúča cestovať po zemi na dlhú vzdialenosť a je treba počítať s možnými zdržaniami.

 

Železničná doprava

V Bhutáne v súčasnosti neexistuje. Najbližšou zastávkou je Hasimara (17 km od hranice) na trase medzi indickou Kalkatou a Assámom (cez Siliguri).

 

Stopovanie

Vzhľadom na nepravidelné linky verejnej dopravy je stopovanie bežným spôsobom cestovania. Pri stopovaní neplatí signál palca smerujúceho hore, autá sa zastavujú mávaním príp. podobným gestom. Je (dobrovoľným) zvykom za zvezenie prispieť na benzín alebo sa odvďačiť darom. Vo všeobecnosti sa stopovanie v krajine považuje za bezpečnú formu dopravy.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 15/06/2017

Maldivy

Letecká doprava

Na Maldivy je možné dostať sa priamym letom z: Indie (Bangalúr, Chennai, Kochi, Trivandrum), Srí Lanky (Kolombo), Turecka (Istanbul), SAE (Abu Zabí, Dubaj), Kataru (Doha), Ruska (Moskva), Singapuru, Thajska (Bangkok) resp. Číny (Hong Kong, Peking, Šanghaj).

Medzinárodné letisko je na ostrove Hulhule (Ibrahim Nasir International Airport – MLE), z ktorého sa za 10 minút dostanete trajektom do Male. 

Do niektorých rezortov sa dá využiť domáca letecká doprava (min. 110 USD) – letiská sú na ostrovoch Dharavandhoo, Fuvahmulah, Gan, Hanimaadhoo, Ifuru, Kaadedhdhoo, Kadhdhoo, Kooddoo, Maamingili a Thimarafushi. 

 

Vodná doprava
Najlacnejším a najfrekventovanejším spôsob dopravy do jednotlivých rezortov je loďou (ceny sa pohybujú medzi 1 až 30 USD). Pred presunom je užitočné skontrolovať časy odchodu plavidiel, ktoré premávajú len do podvečerných hodín. 

Medzinárodný prístav sa nachádza v Male (existujú pravidelné spojenia s prístavmi v Bangladéši, Indii, Malajzii, Pakistane, Singapure, Thajsku a na Srí Lanke.)

 

Doprava v hlavnom meste
Po ostrove sa môžete presúvať pešo, alebo využiť taxíky. V meste premávajú aj miestne autobusy. Jazdí sa na opačnej – ľavej strane cesty. 

Detailné informácie o doprave na Maldivách nájdete na stránkach www.atolltransfer.com.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 15/06/2017

 

Nepál

Letecká doprava

Lety zo zahraničia smerujú na jediné medzinárodné letisko Tribhuvan (TIA) v hlavnom meste Káthmandu. Vzhľadom na prírodné podmienky a nerozvinutú dopravnú sieť sú vnútroštátne lety často využívané. Nepál má viac ako 40 malých letísk, avšak najmä v horských oblastiach kvôli poveternostným podmienkam nezriedka dochádza k zrušeniu letov.

 

Pozemná doprava

Miestne autobusy sú lacné, ale sú charakteristické nízkym pohodlím a bezpečnosťou kvôli zastaranému vozovému parku a zlej kvalite ciest. Dobu cestovania predlžujú tiež časté prestávky, eventuálne aj nezriedkavé technické poruchy.

Turistické autobusy premávajú medzi hlavnými oblasťami. Sú pohodlnejšie a rýchlejšie než miestne linky.

Osobný automobil je možné prenajať aj so šoférom. V prípade, že plánujete šoférovať sami, odporúčame prehodnotiť si svoje schopnosti v náročných miestnych podmienkach na cestách.

V Nepále sa dá prenajať vlastný motocykel, ale vzhľadom na bezpečnostné riziká riadenie motorky na nepálskych cestách neodporúčame.

 

Pozemný prechod hranice

Medzi Nepálom a Indiou je pre cudzincov otvorených cca. 12 hraničných priechodov. Dá sa cestovať autobusovými linkami alebo využiť jedinú železničnú trať v Nepále (51km) smerujúcu z indického mesta Jainagar do nepálskeho Janakpuru a ďalej do Bijalpury.

Jediný cestný prechod medzi Nepálom a Čínou (Kodari/Zhangmu) bol poškodený počas zemetrasenia v roku 2015. Znovuotvorený bol v júni 2016. Využitie prechod je riskantné, kvôli nepredvídateľnému režimu fungovania (v závislosti od vývoja politickej situácie v Tibete).

 

Doprava v mestách

Rikše – motorové alebo pedálové predstavujú lacný spôsob dopravy v mestách, cenu je potreba dohodnúť vopred.

Taxi, automobil – cenu je potreba dohodnúť vopred. U cestovných kancelárií sa dá tiež prenajať vozidlo na celý deň.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 15/06/2017

 

Srí Lanka

Letecká doprava

Prístup je možný cez medzinárodné letisko v Kolombe – Bandaranaike International Airport – spojenie z Viedne alebo z Bratislavy (s prestupom). V krajine sú 3 medzinárodné letiská, 14 domácich a cca. 20 letísk pre hydroplány.

 

Pozemná doprava

Cestná infraštruktúra sa rozvíja, najmä v Kolombe a v turistických oblastiach je cestná sieť obnovená. Na severe krajiny, resp. aj v ďalších Srí Lanky je cestná sieť menej rozvinutá. Počas dažďov treba rátať so zhoršeným stavom vozovky, najmä na vedľajších cestách. Premávka pôsobí chaotickejšie v porovnaní s Európou, často sa nedodržiavajú pravidlá ako prednosť v jazde, jazda v pruhoch, a zastavovanie na prechodoch pre chodcov a pod. Na cestách sa bežne pohybujú chodci alebo domáce a divo žijúce zvieratá. Komfort cestovania v miestnych autobusov je pomerne nízky, vyšší štandard ponúkajú turistické autobusy. Je možné prenajať si motocykel alebo automobil so šoférom.

 

Železničná doprava

Jeden z najlacnejších spôsobov dopravy. Nevýhodou je neúplné pokrytie a pomerne časté meškanie. V prípade záujmu o najvyššiu triedu je vhodné zarezervovať si miesta vopred na stránkach srílanských železníc http://www.railway.gov.lk.

 

Doprava v mestách

Rikše: veľmi rozšírený a pomerne lacný spôsob dopravy – cenu určuje taxameter, resp. sa dá dohodnúť vopred.

Taxi: pohodlné a bezpečné, cenu určuje taxameter, resp. sa dá dohodnúť vopred. Je tiež možné využiť moderné služby (Uber a pod.)

 

Dátum poslednej aktualizácie: 15/06/2017