Ivan Korčok

State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic


Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic
Hlboká cesta 2
833 36 Bratislava 37
Slovak Republic
Tel.: + 421 2 5978 3201
+ 421 2 5978 3202
Fax: + 421 2 5978 3209
E-mail: kast1@mzv.sk

Date of Birth: 4 April 1964
Place of Birth:: Banská Bystrica
Nationality: Slovak
Married, 2 sons

BACKGROUND

1983 – 1987 Economic University, Bratislava, Slovakia
1991 – 1995 Comenius University, Bratislava, Postgraduate Institute for International Relations

PROFESSIONAL CAREER

1 May 2016 – 30 June 2017 “Ministre Délégué” – representing the Slovak Presidency of the Council of the EU in relation to the EU institutions
23 March 2016 – State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic
August 2016 –
March 2016
State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic
1 July 2015 – 30 June 2017 Plenipotentiary of the Government for the Slovak Presidency in the Council of the EU
2009 – 2015 Ambassador, Permanent Representative of the Slovak Republic to the EU, Brussels
2005 – 2009 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Slovak Republic to the Federal Republic of Germany, Berlin
2002 – 2003 Member of the European Convention, Bussels
2003 Head of the Delegation of the Slovak Republic on the Accession Talks to NATO
2002 – 2003 Member of the European Convention, Brussels
2002 – 2005 State Secretary, Ministry of Foreign Affairs of the Slovak Republic
2001 – 2002 Director General, Division of International Organisations and Security Policy, Ministry of Foreign Affairs of the Slovak Republic
1999 – 2001 Deputy Head of Mission of the Slovak Republic to NATO, Brussels
1998 – 1999 Counsellor, Chargé d’Affaires a.i., Embassy of the Slovak Republic in Switzerland, Bern
1997 – 1998 Acting Head of the Department for Policy Planning and Analysis, Ministry of Foreign Affairs of the Slovak Republic
1996 – 1997 Spokesman of the Ministry of Foreign Affairs of the Slovak Republic
1993 – 1996 2nd Secretary, Political Affairs, Embassy of the Slovak Republic in Germany, Bonn
1992 Ministry of Foreign Affairs of the Slovak Republic, Department of Bilateral Relations
1992 – Ministry of Foreign Relations of the Slovak Republic

OTHER ACTIVITIES

Founding Member of the Centre for European Affairs and the Tatra Summit Conference

LANGUAGE SKILLS

English, German

HOBBIES

Sports, Cuisine