Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Miestne špecifiká

Fínska republika


Fínsko nie je z hľadiska Slovenska krajinou masového turizmu, ale zato Fíni sú patrične hrdí na prírodné krásy krajiny tisícich jazier, na hudbu svetoznámeho fínskeho skladateľa Jeana Sibelia a na pôsobivé architektonické diela fínskeho architekta a návrhára Alvara Aalta. Väčšina obyvateľov päťmilionového Fínska, ktoré má dva úradné jazyky - fínčinu a švédčinu, ovláda aspoň jeden cudzí jazyk, najčastejšie angličtinu. Hustota a kvalita fínskej leteckej, železničnej, lodnej a cestnej siete je na vysokej úrovni. Fínsko je v porovnaní s ostatnými európskymi štátmi (vrátane SR) bezpečnou krajinou.

Klimatické podmienky vo Fínsku
Fínsko je náročné na klimatické podmienky z hľadiska dlhotrvajúcej zimy (5 mesiacov) a krátkeho leta (jún - júl). Najchladenejším mesiacom je január (niekedy v Helsinkách cez deň - 28 C; priemerná zimná teplota – 5 C) a najteplejším mesiacom je vo všeobecnosti júl. Nie je zvláštnosťou, že v niektorých rokoch v letných mesiacoch nevystúpi teplota nad 20 C. (štatistiky uvádzajú priemernú letnú teplotu približne 22 C).

Kultúrne a náboženské špecifiká
Štátne a cirkevné sviatky sú vo Fínsku dňami pracovného pokoja. Medzi najobľúbenejšie patrí pálenie Jánskych ohňov – ktorý symbolizuje oslavu leta, ale i oslavy 1. mája (vappu). Hlavným Štátnym sviatkom je 6. december (Deň nezávislosti).

Estónska republika


Doprava


Letecké spojenie: Priame letecké spojenie s Bratislavou neexistuje, je možné použiť spojenie Viedeň - Tallin cez Štokholm alebo Kodaň (SAS), prípadne Rigu (Air Baltic) alebo Prahu (ČSA), Helsinky (Finnair), alebo linku Budapešť – Riga - Tallin (Air Baltic).

Pozemné spojenie: Cestnou sieťou je vzdialenosť Bratislava - Tallin približne 1700 km cez Českú republiku, Poľsko, Litvu a Lotyšsko, vlakom sa dá cestovať z Bratislavy s minimálne dvoma prestupmi vo Varšave a Vilniuse. Neodporúča sa cestovať cez Bielorusko kvôli zdržaniam na hranici a vízovej povinnosti pre slovenských občanov

Doprava v hlavnom meste: V Talline funguje slušná mestská hromadná doprava (autobusy, trolejbusy, električky – jednorazový lístok stojí 1 euro, u šoféra 1,6 eura) aj taxislužba (z letiska do centra mesta to je cca 4 km a cena cca 10 eur), napriek tomu je možné celkom pohodlne používať aj vlastné motorové vozidlo. Pri príjazde do Tallinu odporúčame orientovať sa na centrum (keskus) a príp. i prístav (sadam), orientácia je pomerne dobrá a zrozumiteľná.

Pravidlá cestnej premávky: Pri ceste motorovým vozidlom je potrebné mať vodičský preukaz, technický preukaz o vozidle a zelenú poisťovaciu kartu. Dodržiavanie povolených rýchlostí sa kontroluje veľmi často. Maximálna povolená rýchlosť v uzavretej obci je 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na špeciálne označených rýchlostných cestách v letnom období (to ale nie je presne určené a prispôsobuje sa stavu počasia) 110 km/h. Povolené množstvo alkoholu v krvi je 0,2 promile. Počas celého roka sa musí jazdiť so zapnutými stretávacími svetlami. Zimné pneumatiky sú povinné od začiatku decembra do konca februára.

Ceny


Pohonné hmoty: neustále sa menia ale sú porovnateľné so Slovenskou republikou

Základné potraviny, spotrebný tovar a služby: ceny sú porovnateľné so Slovenskou republikou, v niektorých prípadne cca o 10% vyššie.
Dátum poslednej aktualizácie: 2015-11-28 23:11:52.28 Dátum vytvorenia: Tue Sep 12 08:29:11 CEST 2006