Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Otvorenie kombinovanej výstavy „Equilibrium“ a „Telling Lines“ v Lappeenrante

Otvorenie kombinovanej výstavy „Equilibrium“ a „Telling Lines“ v Lappeenrante

6.9.2016 | Prezentácia Slovenska v zahraničí

Veľvyslanectvo SR v Helsinkách v spolupráci s múzeom umenia Lappeenranta Art Museum usporiadali 6. septembra 2016 slávnostné otvorenie kombinovanej výstavy „Equilibrium – Graphic Art, Sculpture and Painting from Slovakia“ a „Telling Lines – Drawing in Slovak Contemporary Art“ v priestoroch Lappeenranta Art Museum.

 

Výstava „Equilibrium“ predstavila prierez diel slovenských umelcov známych doma i v zahraničí – Mariána Komáčka, Karola Felixa a Pala Macha, pozostávajúcich z modernej maľby, grafiky a maľby na sklo. Výstava „Telling Lines“ venovaná slovenskej modernej kresbe bola pod taktovkou dvojice slovenských kurátorov Slavomíry Ondrušovej a Milana Vagača, v spolupráci s architektkou výstavy Adreou Ďurianovou. Kurátori priniesli fínskemu publiku rozmanité pohľady na súčasnú kresbu prezentáciou ôsmich popredných umelcov mladej generácie: Boris Sirka, Monika Pascoe-Mikyšková, Ivana Šáteková, Rastislav Podhorský, Svetlana Fialová, Daniela Krajčová, Jarmila Mitríková a David Demjanovič. 

 

Výstavu otvorila riaditeľka múzea Päivi Partanen a zástupca veľvyslanca SR v Helsinkách Miloslav Beňačka, ktorý o. i. predstavil novú značku Slovenska Good Idea Slovakia a prezentačné virtuálne okuliare o Slovensku. Tie si mohli hostia počas otvorenia vyskúšať a virtuálne „navštíviť“ rôzne mestá a regióny na Slovensku. Počas recepcie po otvorení sa hosťom prihovoril aj primátor mesta Lappeenranta Kimmo Jarva.

 

Na otvorení sa zúčastnilo spolu vyše 100 hostí z miestnej samosprávy, ako aj z kultúrnej, akademickej a ekonomickej oblasti. O kultúrny program sa postarala Slovenka žijúca vo Fínsku Soňa Jány-Louhivuori, ktorá predstavila vlastné hudobné adaptácie na texty slovenských básní.

 

Výstava bude návštevníkom sprístupnená do 13. novembra 2016.

Otvorenie kombinovanej výstavy „Equilibrium – Graphic Art, Sculpture and Painting from Slovakia“ a „Telling Lines – Drawing in Slovak Contemporary Art“. Otvorenie kombinovanej výstavy „Equilibrium – Graphic Art, Sculpture and Painting from Slovakia“ a „Telling Lines – Drawing in Slovak Contemporary Art“. Otvorenie kombinovanej výstavy „Equilibrium – Graphic Art, Sculpture and Painting from Slovakia“ a „Telling Lines – Drawing in Slovak Contemporary Art“. Otvorenie kombinovanej výstavy „Equilibrium – Graphic Art, Sculpture and Painting from Slovakia“ a „Telling Lines – Drawing in Slovak Contemporary Art“. Otvorenie kombinovanej výstavy „Equilibrium – Graphic Art, Sculpture and Painting from Slovakia“ a „Telling Lines – Drawing in Slovak Contemporary Art“. Otvorenie kombinovanej výstavy „Equilibrium – Graphic Art, Sculpture and Painting from Slovakia“ a „Telling Lines – Drawing in Slovak Contemporary Art“.