Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Otvorenie výstavy Ľudské práva očami detí a koncert hudobného zoskupenia Triango v Tallinne

Otvorenie výstavy Ľudské práva očami detí a koncert hudobného zoskupenia Triango v Tallinne

30.9.2016 | Estónsko

Vo štvrtok 29. septembra 2016 sa v priestoroch Národnej knižnice v Tallinne konalo slávnostné otvorenie výstavy Ľudské práva očami detí a koncert slovenského tria Triango pod taktovkou známeho slovenského klaviristu a skladateľa Petra Breinera. Podujatie zorganizoval ZÚ Helsinki v spolupráci s Národnou knižnicou v Tallinne. Výstavu a koncert otvoril veľvyslanec SR v Helsinkách Tibor Králik a zástupkyňa Národnej knižnice v Tallinne Ave Tölpt za prítomnosti hostí predovšetkým z oblasti politického, kultúrneho a verejného života. Veľvyslanec Tibor Králik zároveň na otvorení predstavil novú značku Slovenska „Good Idea Slovakia“ a prítomní mali možnosť vyskúšať si 3D okuliare a virtuálne navštíviť rôzne mestá a regióny Slovenska.

 

Výstava Ľudské práva očami detí pozostáva z víťazných diel žiakov slovenských základných škôl a osemročných gymnázií, ktoré boli vybrané odbornou porotou v rovnomennej súťaži vyhlásenej ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom. Výstava je kombináciou diel z ročníkov vyhlásených v rokoch 2014 a 2015, s tematickými názvami „Mám právo na názor“ a „Moje ja – ja som ja!“ vychádzajúcimi z článku 12 Dohovoru o právach dieťaťa. Výstava bude verejnosti prístupná do 20. októbra a následne poputuje do výstavných priestorov mestskej knižnice Pasila v Helsinkách, kde bude vystavená do 15. novembra.

 

Po otvorení výstavy sa hostia zúčastnili koncertu zoskupenia Triango – unikátneho projektu známeho slovenského klaviristu, skladateľa a dirigenta Petra Breinera, jazzového huslistu Stana Palúcha a všestranného akordeonistu Borisa Lenka, spolu s hosťujúcim multiinštrumentalistom Milanom Rendošom. Vo svojom najnovšom projekte Triango predstavilo estónskemu publiku Slovenské tance – jazzové úpravy na námet slovenských ľudových piesní. 

Triango pod taktovkou Petra Breinera. Foto: Triango Triango pod taktovkou Petra Breinera. Foto: Triango