Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Otvorenie výstavy slovenskej súčasnej fotografie a koncert zoskupenia Triango v Helsinkách

Otvorenie výstavy slovenskej súčasnej fotografie a koncert zoskupenia Triango v Helsinkách

27.9.2016 | Predsedníctvo SR v Rade EÚ

 

V priestoroch Radnice mesta Helsinki sa 27. septembra 2016 konalo slávnostné otvorenie výstavy slovenskej súčasnej fotografie Slovakia, Say Cheese a koncert slovenského tria Triango – hlavných projektov prezentácie Slovenska vo Fínsku počas Slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Podujatie inicioval a zorganizoval Zastupiteľský úrad SR v Helsinkách v spolupráci s mestskou galériou Virka Gallery a mestom Helsinki. Výstavu a koncert slávnostne uviedli veľvyslanec SR v Helsinkách Tibor Králik, zástupca primátora Helsínk Pekka Sauri a riaditeľka galérie Kirsi Hasu. Veľvyslanec na otvorení predstavil novú značku Slovenska Good Idea Slovakia a prítomní mali možnosť vyskúšať si tiež prezentačné okuliare a virtuálne navštíviť rôzne mestá a regióny Slovenska. 

 

Výstava predstavuje diela mladej generácie slovenských fotografov a ich rôzne pohľady na slovenskú krajinu a kultúru. Diela nemožno definovať ako čisto dokumentárne cykly, ale autori balansujú na hranici umeleckého a sociálneho prístupu, pohrávajú sa s rôznorodými otázkami, paradoxmi, udalosťami či črtami slovenského života. Osem vybraných fotografov, ktorí už zaznamenali úspechy na slovenskej aj zahraničnej scéne, sa otvorenia výstavy aj osobne zúčastnilo: Martin Kleibl, Ján Viazanička, Boris Németh, Šymon Kliman, Peter Ančic, Juraj Fifik, Tomáš Manina a Ján Kekeli. Kurátorkou výstavy je Michaela Pašteková, koordinátorka Centra výskumu a odborná asistentka na VŠVU v Bratislave. Výstava bude verejnosti prístupná do 20. novembra 2016, pričom mestská galéria sa už tradične teší vysokej návštevnosti. 

 

Po otvorení výstavy sa hostia zúčastnili na koncerte TRIANGO – unikátneho projektu známeho slovenského klaviristu, skladateľa a dirigenta Petra Breinera, jazzového huslistu Stana Palúcha a všestranného akordeonistu Borisa Lenka, spolu s hosťujúcim multiinštrumentalistom Milanom Rendošom. Vo svojom najnovšom projekte Triango predstavilo fínskemu publiku Slovenské tance – jazzové úpravy slovenských ľudových piesní. Druhé koncertné vystúpenie zoskupenia Triango sa uskutoční 29. septembra v priestoroch Národnej knižnice v estónskom hlavnom meste. 

Otvorenie výstavy slovenskej súčasnej fotografie a koncert zoskupenia Triango. Otvorenie výstavy slovenskej súčasnej fotografie a koncert zoskupenia Triango. Otvorenie výstavy slovenskej súčasnej fotografie a koncert zoskupenia Triango. Otvorenie výstavy slovenskej súčasnej fotografie a koncert zoskupenia Triango. Otvorenie výstavy slovenskej súčasnej fotografie a koncert zoskupenia Triango. Otvorenie výstavy slovenskej súčasnej fotografie a koncert zoskupenia Triango.