Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Vo fínskom Tampere otvorili nový Honorárny konzulát Slovenskej republiky

Vo fínskom Tampere otvorili nový Honorárny konzulát Slovenskej republiky

30.9.2011 | Aktivity veľvyslancov | Honorárne konzuláty | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Fínsko

V druhom najväčšom fínskom meste Tampere v piatok 30. septembra slávnostne otvorili nový Honorárny konzulát Slovenskej republiky s pôsobnosťou pre Tampere a priľahlé regióny. Na otvorení sa zúčastnili starosta mesta Tampere Timo Nieminen, významní predstavitelia regionálneho hospodárskeho a kultúrneho života a slovenský veľvyslanec vo Fínsku Juraj Podhorský. Honorárnym konzulom sa stal Kalervo Kummola.

Honorárny konzulát v Tampere bude rozvíjať styky medzi Slovenskou republikou a Fínskou republikou najmä v oblasti hospodárstva, kultúry, školstva a športu. Zároveň bude poskytovať aj konzulárnu pomoc slovenským občanom. Ambíciou Kalerva Kummolu je aj snaha pomáhať fínskym občanom pri objavovaní turistických lokalít na Slovensku - hôr, kúpeľov, či známych vinných oblastí. Na základe spoznania slovenských vín počas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Bratislave by chcel zabezpečiť ich prezentáciu aj na fínskom trhu.

V slávnostnom príhovore starosta Tampere ocenil skutočnosť, že funkciu honorárneho konzula prijal práve Kalervo Kummola, o ktorom je presvedčený, že prispeje k rozširovaniu vzťahov Fínska so Slovenskou republikou. Konštatoval, že regionálna komunita je hrdá na to, že práve Kummola získal tento významný post a očakáva od neho úspešné pôsobenie vo funkcii tak, ako sa mu darilo v iných doterajších nomináciách. Zdôraznil potrebu dobrých kontaktov v spoločnej Európe, ako aj všestrannú spoluprácu v rôznych oblastiach.

Slovenský veľvyslanec Juraj Podhorský vyzdvihol dobrú povesť a veľmi dobré spoločenské postavenie Kummolu, výbornú znalosť miestnych pomerov, vrátane udržiavania dobrých kontaktov nielen s miestnymi úradmi, ale aj väzieb v oblasti obchodných a kultúrnych kruhov a v neposlednom rade aktivity vo funkcii prezidenta Fínskeho hokejového zväzu a viceprezidenta Medzinárodnej federácie ľadového hokeja (IIHF) a dlhodobú osobnú podporu všestranných kontaktov Fínska so Slovenskou republikou, o čom svedčí zlatá plaketa ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky, ktorú mu udelil v roku 2003. Podotkol, že napriek teritoriálnej vzdialenosti mnohé podobnosti Fínska so Slovenskom sú vhodnou príležitosťou na realizáciu vybraných spoločných projektov.

Pri príležitosti slávnostného otvorenia Honorárneho konzulátu v Tampere tiež otvorili výstavu „Súčasná slovenská grafika: Albín Brunovský a jeho žiaci.“

Honorárny konzulát v Tampere začal oficiálne svoju činnosť 15. augusta.