Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Miestne špecifiká

V Kanade platí čiastočná prohibícia. Alkohol je možné zakúpiť iba v špecializovaných predajniach a veková hranica na kúpu alkoholu je vo väčšine provincií 19 rokov (okrem Alberty, Quebecu a Manitoby, kde je to 18 rokov). Alkohol sa nesmie piť na verejnosti. Pri prevážaní autom musí byť alkohol uložený v batožinovom priestore mimo dosahu všetkých cestujúcich. 


Pred vycestovaním odporúčame urobiť si kópie cestovných dokladov, leteniek, zdravotných poistiek, cestovných lístkov, platobných šekov prípadne rodného listu, ktoré pri strate alebo odcudzení zjednodušia proces vybavovania formalít. Stratu, alebo odcudzenie cestovného dokladu je nutné neodkladne nahlásiť na najbližšej policajnej stanici a požiadať Veľvyslanectvo SR v Ottawe (prípadne najbližší honorárny konzulárny úrad) o vydanie tzv. náhradného cestovného dokladu, ktorý je možné použiť na jednorázovú cestu späť do SR. Odporúčame zobrať si so sebou i niekoľko fotografií pasového rozmeru a základné alebo používané lieky spolu s letáčikom o účinných látkach liečiva.

 

Dôležité telefónne čísla: 
Polícia, záchranná služba a požiarnici: 911. 
Informácie o telefónnych číslach: 411 
Vyhľadávanie telefónnych čísel a adries na internete: www.411.ca 
Časový rozdiel v porovnaní s Bratislavou: St. John´ s (New Foundland) -4,5 hodiny; Montreal (Québec), Ottawa, Toronto (Ontario) -6 hodín; Winnipeg (Manitoba) -7 hodín; Calgary (Alberta) -8 hodín; Vancouver (Britská Kolumbia) -9 hodín. 

 

Sviatky a iné voľné dni
Nový rok – 1. január
Veľký piatok – pohyblivý (tak, ako na Slovensku)
Veľkonočný pondelok – pohyblivý (tak, ako na Slovensku)
Deň kráľovnej Viktórie – 22.máj
Deň Kanady – 1.júl (hlavný štátny sviatok)
Občiansky sviatok - 1. pondelok v auguste (v Quebecu 24.jún)
Deň práce – 1. pondelok v septembri
Vďakyvzdanie – 2. pondelok v októbri
Deň spomienky – 11.november (úrady a banky)
Vianoce – 25. december 
Deň darčekov – 26. december

 

Severnej Amerike je televízny systém NTSC a elektrické napätie 110V/50Hz. Všetky kuchynské elektrospotrebiče a elektroniku s európskou normou na 220V, s výnimkou TV prijímača, je možné pomocou transformátora elektrického napätia použiť aj v Kanade.
Telefónna sieť je vysoko rozvinutá. Telefónne služby sú spravidla zabezpečované kanadskou nadnárodnou spoločnosťou Bell Canada, ale aj ďalšími telekomunikačnými spoločnosťami, ktoré medzi sebou súťažia na trhu s cenami za poskytovanie služieb. Pomerne veľké množstvo služieb a informácií z rôznych oblastí života je zabezpečované pomocou technicky rozvinutej telefónnej siete (odkazový systém, bankové a obchodné služby). Mesačné poplatky za telefónne služby sa pohybujú v rozpätí 30-100 CAD za jednu telefónnu linku. Telefonické hovory do SR sa pohybujú v závislosti od spoločnosti od 0,37 do 0,80,- CAD za minútu. Rozšírená je aj užívateľská mobilná telefónna sieť. Jej kvalita je však ďaleko nižšia ako na Slovensku vzhľadom na to, že pokrytie signálom obrovského a riedko osídleného územia Kanady je finančne na hranici návratnosti.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 18/05/2018