Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

New service provided by the Foreign and European Affairs Ministry for greater security of citizens abroad

Nová služba rezortu diplomacie pre väčšiu bezpečnosť občanov v zahraničí

16.12.2015 | Aktivity ministerstva | Aktivity ministra

Bratislava (16. decembra) - Od nového roku spúšťa Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) v spolupráci s národnými mobilnými operátormi novú službu pre verejnosť pod názvom Núdzová SMS. V Bratislave o tom dnes informoval podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák spoločne s generálnym riaditeľom Orange Slovensko Pavlom Lančaričom, generálnym riaditeľom O2 Slovakia Petrom Gažíkom, predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Slovak Telekom Miroslavom Majorošom a generálnym riaditeľom SWAN Miroslavom Strečanským.

„Cieľom tejto služby je pomôcť zvýšiť bezpečnosť a komfort slovenských občanov cestujúcich do zahraničia,“ vysvetlil minister M. Lajčák. „Núdzová SMS nám v prípade mimoriadnej, krízovej udalosti umožní kontaktovať našich občanov v danej oblasti, ak majú zapnutý mobil s roamingom a sú prihlásení na lokálnu sieť roamingového partnera jedného zo slovenských operátorov,“ spresnil. 

Na poskytovaní tejto služby sa MZVaEZ SR dohodlo s národnými operátormi. Občana ani štátny rozpočet nestojí poskytovanie služby nič a náklady znášajú mobilní operátori. Ministerstvo v prípade mimoriadnej závažnej udalosti naformuluje text správy o tom, čo sa stalo, s pokynmi, čo má občan robiť a s kontaktmi, na ktoré sa môže obrátiť. 

„Tak ako rastie počet našich občanov cestujúcich do zahraničia, narastá aj počet rizík, ktorým sú vystavení – či už ide o prírodné katastrofy, konflikty a žiaľ, čoraz častejšie, aj terorizmus. V takýchto núdzových prípadoch je pre nás dôležitá možnosť kontaktovať občanov v  problémových oblastiach, čo najrýchlejšie,“ pripomenul minister M. Lajčák. Zdôraznil tiež, že hoci MZVaEZ SR prevádzkuje dobrovoľný registračný formulár, počty registrovaných občanov spravidla nezodpovedajú reálnemu počtu ľudí, ktorí sa v danej krajine nachádzajú a ktorých je potrebné v prípade výnimočnej udalosti kontaktovať. „My vieme o vzniku krízovej situácie v danej lokalite a o opatreniach, ktoré sa podnikajú na zaručenie bezpečnosti. Mobilní operátori zase vedia, koľko ich klientov sa v danej lokalite nachádza. Núdzová SMS tak spája možnosti štátneho a súkromného sektora v prospech občana a ja ďakujem našim operátorom za ich ochotu spolupracovať,“ uviedol minister M. Lajčák.

Zavedenie Núdzovej SMS je pokračovaním služieb, ktoré MZVaEZ SR poskytuje občanom s cieľom zvýšiť ich bezpečnosť a komfort pri cestách a pobyte v zahraničí. V súčasnosti dostanú občania po vstupe do iného štátu automatickú informačnú SMS s kontaktmi na zastupiteľský úrad SR v danom teritóriu. K dispozícii majú aj mobilnú aplikáciu Svetobežka s užitočnými informáciami o destinácii. Cestujúca verejnosť môže už niekoľko rokov využívať aj dobrovoľný registračný formulár, v ktorom cestovatelia zadávajú informácie o čase a mieste svojho pobytu v zahraničí, vrátane kontaktov, na ktorých ich môže MZVaEZ SR v prípade ohrozenia alebo výnimočnej udalosti kontaktovať. 

 

Tlačová konferencia k novej SMS službe

O spustení novej SMS služby pre občanov SR informoval dnes M. Lajčák na tlačovej konferencii. O spustení novej SMS služby pre občanov SR informoval dnes M. Lajčák na tlačovej konferencii. Rezort diplomacie v spolupráci s mobilnými operátormi spúšťa novú SMS službu. Rezort diplomacie v spolupráci s mobilnými operátormi spúšťa novú SMS službu.