Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Výskyt vtáčej chrípky H7N9 v Číne

Výskyt vtáčej chrípky H7N9 v Číne

4.4.2013 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním

Generálny konzulát Slovenskej republiky v Šanghaji oznamuje, že Národná komisia pre zdravie a plánovanie rodiny Čínskej ľudovej republiky potvrdila úmrtia dvoch mužov v Šanghaji, príčinou ktorých bola nákaza kmeňom H7N9 vtáčej chrípky. Tretí prípad nákazy je hlásený v provincií An-chuej.

Doposiaľ nebola potvrdená žiadna súvislosť medzi oboma úmrtiami a nie je ani pravdepodobné, že sa nákaza môže prenášať z človeka na človeka. V súčasnosti sa hľadá zdroj nákazy a prebieha skúmanie spôsobu akým sa vírus prenáša. Za hlavný rizikový faktor pre ľudí možno považovať priamy alebo nepriamy kontakt s infikovanou hydinou alebo kontaminovaným prostredím.

Neexistuje dôkaz, že by sa choroba mohla na človeka preniesť konzumáciou správne tepelne upravenej stravy. Cestujúci by sa preto mali vyvarovať kontaktom so živou či tepelne neupravenou hydinou.

Vtáčia chrípka sa môže prejavovať vysokou teplotou, hnačkami, zvracaním, bolesťami brucha a respiračnými problémami. V prípade spozorovania týchto príznakov je potrebné urýchlene vyhľadať lekársku pomoc.

Čínska vláda dôsledne prešetruje vzniknutú situáciu, bol zavedený zvýšený dohľad, zintenzívnili sa laboratórne vyšetrenia a príprava odborného personálu.

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza aktuálne informácie na webovej stránke.