Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Ekonomické správy

Back

Slovenskí producenti mlieka o krok bližšie k vývozu do Číny

Slovenskí producenti mlieka o krok bližšie k vývozu do Číny

3.12.2018 | Ekonomické správy | Čína

Skupina veterinárnych odborníkov Generálnej administratívy colnej správy Čínskej ľudovej republiky - General Administration of Customs of the People's Republic of China (GACC) bola 26.-30. novembra 2018 na pracovnej ceste na Slovensku.


 
Misiu financoval Slovenský mliekarenský zväz, čím po vyše štyroch rokoch finišuje úsilie slovenských producentov mlieka expandovať na čínsky trh. Od januára 2013 je totiž potreba bilaterálnej dohody medzi Čínou a exportnou krajinou k povoleniu vývozu mliečnych produktov, pričom Slovensko o túto možnosť požiadalo ešte v roku 2014. Misiu na Slovensku sprevádzali zástupcovia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR a ED zo ZÚ SR v Pekingu (ktorý priebežne pripravoval cestu čínskych veterinárov na Slovensko v úzkej koordinácii s odborom zahraničnej koordinácie MPRV SR a ŠVPS SR).


 
Čínski veterinári navštívili pracoviská Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR v Dolnom Kubíne, Poprade, Zvolene a Bratislave, ďalej producentov mlieka a mliečnych výrobkov – TAMI v Kežmarku, Koliba Milk v Hriňovej, Zvolenský vo Zvolene a Rajo v Bratislave, okrem iného boli na inšpekcii v chovoch v Detve a v Majcichove. Cieľom návštev bola kontrola procesov a príslušných certifikátoch v praxi, na základe ktorých vypracujú podklady a expertné stanovisko k vyhodnoteniu slovenskej žiadosti o vývoz slovenského mlieka a mliečnych výrobkov do Čínskej ľudovej republiky.

Čínski veterinári pred SVPS SR s ústredným riaditeľom Jozefom Bírešom a predstaviteľmi Slovenského mliekarenského zväzu Čínski veterinári pred SVPS SR s ústredným riaditeľom Jozefom Bírešom a predstaviteľmi Slovenského mliekarenského zväzu Skupina čínskych veterinárov na SVPS SR v Bratislave Skupina čínskych veterinárov na SVPS SR v Bratislave