Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
 Slovak OSCE Chairmanship
 • 01.01.2020
  Záverom roka 2019 sa skončilo predsedníctvo Slovenskej republiky v organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Toto predsedníctvo v najväčšej regionálnej organizácii charakterizovali jeho 3 hlavné priority: prevencia konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus. V duchu motta „pre ľudí, dialóg a stabilitu“ sa Slovensku počas roka 2019 podarilo zrealizovať, prípadne naštartovať niekoľko dôležitých iniciatív.
 • 16.12.2019
  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (16. decembra 2019) vystúpil v Madride na 14. zasadnutí ministrov zahraničných vecí Stretnutia Ázie a Európy (ASEM FMM14). Podujatie potvrdilo podporu efektívnemu multilateralizmu a posilňovaniu spolupráce medzi Európu a Áziou v globálnych oblastiach, ako sú boj s klimatickými zmenami, obchodovanie založené na medzinárodných pravidlách a implementácia Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj.
 • 12.12.2019
  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák udelil dnes (12. decembra 2019) vo Viedni Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí veľvyslancovi Martinovi Sajdikovi. Rakúsky diplomat M. Sajdik pôsobil od 4. januára 2017 vo funkcii osobitného predstaviteľa úradujúceho predsedu OBSE na Ukrajine a v Trojstrannej kontaktnej skupine.
 • 04.12.2019
  Štátny tajomník a osobitný predstaviteľ pre predsedníctvo Slovenskej republiky v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Lukáš Parízek otvoril zasadnutie Byra Parlamentného zhromaždenia OBSE (PZ OBSE) 4. decembra 2019 v Bratislave. Zasadnutie predchádza Ministerskej rade OBSE, ktorá je ústredným rozhodovacím orgánom organizácie a jej výročné zasadnutie sa začne 5. decembra 2019.
 • 29.11.2019
  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák ukončil návštevou Ukrajiny (28. a 29. novembra 2019) sériu svojich tohtoročných ciest vo funkcii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Hlavným bodom programu slovenského ministra na Ukrajine bola návšteva opraveného mosta v Stanici Luhanska, kam zavítal spoločne s námestníkom ministra zahraničných vecí Ukrajiny Jegorom Božokom. M. Lajčák mu tlmočil plnú podporu ukrajinskej nezávislosti, suverenity a územnej celistvosti v medzinárodne uznaných hraniciach zo strany Slovenska. „Ukrajina je náš najväčší sused a my si úprimne želáme, aby bol vo vašej krajine mier, čo je predpokladom aj pre stabilitu v Európe,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie a úradujúci predseda OBSE, ktorý zároveň ocenil úsilie prezidenta Volodymyra Zelenského zamerané na dosiahnutie mieru v okupovaných regiónoch. M. Lajčák vyjadril nádej, že nadchádzajúci summit Normandskej štvorky v Paríži dá silný impulz implementácii Minských dohôd v celej ich šírke, ako aj diplomatickým rokovaniam o mierovom riešení konfliktu.
Viac

Stála misia SR pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe vo Viedni

Opernring 3-5, 1190, Viedeň, Rakúsko
Tel.: +43 13689433300
Fax: +43 13689433333