Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Veľvyslanec

RADOMÍR BOHÁČ

Veľvyslanec

Stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri OBSE

 

Veľvyslanec Radomír Boháč odštartoval svoju diplomatickú kariéru v roku 1989 a už viac ako 30 rokov pracuje v službách Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

 

Svoju prvú pozíciu v rezorte obsadil na odbore EÚ a Federálneho ministerstva zahraničných vecí ČSFR v Prahe (1989 - 1990).

 

V rokoch 1991 až 1996 pôsobil v Dillí, najprv na Veľvyslanectve Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, neskôr ako 1. Tajomník a vedúci Obchodno-ekonomického oddelenia zastupiteľského úradu SR.

 

Po jeho návrate na Slovensko pracoval ako poradca štátneho tajomníka MZV SR (1996) a zástupca generálneho riaditeľa politickej sekcie (1997 - 1998).

 

Počas rokov 1999 a 2001 pôsobil Radomír Boháč ako veľvyslanec Slovenskej republiky pre Etiópiu, Keňu, Seychely a Ugandu, a zároveň ako stály predstaviteľ SR pri OSN v Nairobi.

 

Vďaka svojim bohatým skúsenostiam sa v roku 2001 stal riaditeľom oddelenia Ázie, Afriky, Stredného východu a Latinskej Ameriky na MZVEZ SR, ktoré viedol 4 roky.

 

Neskôr bol vymenovaný za veľvyslanca SR pre Portugalsko (2004 - 2008), kde inicioval rozsiahly projekt investičnej prezentácie s názvom Invest & Visit Slovakia, ktorý sa rozšíril do niekoľkých ďalších krajín. 

 

Následne pracoval vo funkcii riaditeľa Generálneho riaditeľstva pre hospodársku spoluprácu a ODA na MZVEZ SR (2008 - 2011). V tomto období (2008-2010) bol aj členom predstavenstva spoločnosti Eximbanka na Slovensku.

 

V roku 2011 bol vyslaný do Dánskeho kráľovstva, kde ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec pôsobil do roku 2014.

 

Popri jeho funkcii generálneho riaditeľa Generálneho riaditeľstva MZVEZ SR (2014 - 2017) sa v októbri 2014 zároveň stal národným guvernérom Slovenskej republiky v Nadácii Ázia - Európa (ASEF).

 

Od roku 2017 pôsobí ako veľvyslanec a stály predstaviteľ SR pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe vo Viedni, kde v roku 2018 predsedal Fóru OBSE pre bezpečnostnú spoluprácu, ako aj kontaktnej skupine OBSE pre Stredozemie.

 

V rámci Slovenského predsedníctva v OBSE plnil funkciu predsedu Stálej rady OBSE.

 

Radomír Boháč získal právnické vzdelanie na Univerzite Komenského v Bratislave. Neskôr študoval na moskovskom Štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve, Medzinárodnom inštitucionálnom inštitúte verejnej správy v Paríži a v Centre pre európsku bezpečnosť Georgea Marshalla v Garmisch-Partenkirchene v Nemecku. Vo svojom štúdiu pokračoval získaním doktorátu v odbore ekonomickej diplomacie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Naďalej ostáva aktívny v akademickej činnosti, najmä publikáciou množstva článkov a analýz v sfére medzinárodných vzťahov a riešenia ekonomických otázok. Tiež prednáša na kurzoch a prednáškach súvisiacich s medzinárodnými vzťahmi na viacerých univerzitách.

 

 

Dátum poslednej aktualizácie: 3.3.2020 Dátum vytvorenia: 19.6.2017